Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ryan Sissons 1988 NZL 1 00:27:07 00:04:26 00:00:17 00:14:04 00:00:18 00:08:03
2 Luke Willian 1996 AUS 6 00:27:14 00:04:20 00:00:17 00:14:09 00:00:18 00:08:11
3 Michael Lori 1991 CAN 7 00:27:21 00:04:30 00:00:16 00:14:12 00:00:19 00:08:05
4 Sam Osborne 1991 NZL 3 00:27:27 00:04:37 00:00:18 00:14:01 00:00:20 00:08:12
5 Alexis Lepage 1994 CAN 35 00:27:28 00:04:20 00:00:17 00:14:07 00:00:18 00:08:27
6 Daniel Hoy 1998 NZL 36 00:27:28 00:04:35 00:00:17 00:14:05 00:00:21 00:08:11
7 Tayler Reid 1996 NZL 5 00:27:29 00:04:19 00:00:16 00:14:08 00:00:18 00:08:29
8 Kohei Tsubaki 1991 JPN 2 00:27:30 00:04:35 00:00:19 00:14:04 00:00:19 00:08:14
9 Benjamin Shaw 1991 IRL 31 00:27:34 00:04:17 00:00:19 00:14:08 00:00:22 00:08:29
10 James Chronis 1992 GRE 33 00:27:38 00:04:22 00:00:17 00:14:07 00:00:17 00:08:36
11 Matthew Sharpe 1991 CAN 10 00:27:40 00:04:27 00:00:18 00:14:12 00:00:19 00:08:25
12 Sascha Bondarenko-Edwards 1993 AUS 8 00:27:41 00:04:43 00:00:17 00:13:55 00:00:20 00:08:27
13 Andrew Lloyd 1991 NZL 38 00:27:42 00:04:39 00:00:18 00:13:58 00:00:16 00:08:32
14 Tyler Mislawchuk 1994 CAN 34 00:27:44 00:04:26 00:00:18 00:14:15 00:00:24 00:08:22
15 Fynn Thompson 1996 NZL 37 00:27:48 00:04:38 00:00:20 00:13:58 00:00:21 00:08:32
16 Kyle Smith 1997 NZL 41 00:28:09 00:04:37 00:00:19 00:14:02 00:00:18 00:08:54
17 Ludwig Fleetwood 1993 SWE 46 00:28:12 00:04:36 00:00:20 00:14:02 00:00:21 00:08:54
18 Cooper Rand 1993 NZL 40 00:28:14 00:04:37 00:00:20 00:14:02 00:00:24 00:08:52
19 Jay Wallwork 1995 NZL 9 00:28:18 00:04:39 00:00:21 00:13:59 00:00:19 00:09:01
20 Liam Ward 1997 NZL 48 00:28:42 00:04:40 00:00:19 00:13:58 00:00:19 00:09:27
21 Nick Karwoski 1988 USA 14 00:28:55 00:04:38 00:00:18 00:15:17 00:00:19 00:08:24
22 Robby Webster 1990 USA 43 00:29:03 00:04:44 00:00:19 00:15:06 00:00:19 00:08:36
23 Jumpei Furuya 1991 JPN 32 00:29:20 00:04:43 00:00:18 00:15:05 00:00:18 00:08:57
24 Kieran Mcpherson 1992 NZL 15 00:29:24 00:04:45 00:00:20 00:15:03 00:00:21 00:08:56
25 Nick Mcguire 1995 AUS 42 00:29:28 00:04:36 00:00:17 00:15:04 00:00:21 00:09:11
26 David Martin 1998 NZL 50 00:29:36 00:04:42 00:00:18 00:13:56 00:00:20 00:10:21
27 Josh Izewski 1990 USA 21 00:29:53 00:04:36 00:00:21 00:16:12 00:00:19 00:08:26
28 Shiruba Taniguchi 1994 JPN 4 00:30:01 00:04:39 00:00:20 00:15:08 00:00:20 00:09:35
DSQ Cameron Todd 1992 NZL 11 DSQ 00:04:21 00:00:17 00:14:08 00:00:19 00:08:47
DNF Nick Rennie 1990 NZL 12 DNF 00:04:44 00:00:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Water temperature 22.3 C.  Air temperature 19.8 C. No wetsuit swim.  Technical Delegate: Lyndell Murray/AUS. Race Referee: Tony Sangster/NZL. Competition Jury: Lyndell Murray/AUS, Craig Waugh/NZL, Mark Cross/NZL.  Swim: 300 m (1 lap), Bike 9.6 km (6 laps), Run 2.6 km (1.5 lap)  Final round: Top 15 athletes from each semifinal qualified for this Final. Athlete #11 Todd/NZL was DSQ for not stopping at the penalty box.