Results: 2015 Tiszaujvaros ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 4 Junior Men
Tiszaujvaros, Hungary • 08 Aug, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Pirmin Frey 1996 GER 114 00:37:25 00:06:43 00:01:03 00:18:00 00:00:30 00:11:11
2 Ben Dijkstra 1998 GBR 92 00:37:35 00:06:35 00:00:59 00:18:13 00:00:29 00:11:21
3 Csongor Lehmann 1999 HUN 93 00:37:40 00:06:27 00:00:59 00:18:22 00:00:31 00:11:24
4 Jannik Schaufler 1997 GER 96 00:37:49 00:06:42 00:01:04 00:18:01 00:00:32 00:11:31
5 Patrik Zékány-Nagy 1996 HUN 112 00:37:51 00:06:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00 14:21:56
6 Jack Willis 1997 GBR 94 00:38:01 00:06:28 00:01:03 00:18:16 00:00:31 00:11:44
7 Giulio Soldati 1997 ITA 103 00:38:03 00:06:29 00:01:01 00:18:18 00:00:32 00:11:46
8 Matevž Planko 1998 SLO 91 00:38:29 00:06:34 00:01:01 00:18:13 00:00:30 00:12:13
9 Idan Apsimon 1997 ISR 113 00:38:45 00:06:45 00:01:01 00:19:03 00:00:33 00:11:25
10 Eric Hermes 1996 LUX 97 00:38:51 00:06:52 00:01:03 00:18:53 00:00:33 00:11:32
11 Noam Ronen 1997 ISR 98 00:39:17 00:06:54 00:01:01 00:18:55 00:00:34 00:11:56
12 Thomas Bertrandi 1999 ITA 116 00:39:22 00:07:03 00:01:03 00:19:10 00:00:35 00:11:33
13 Sheng Cher, Bryce Chong 1997 SGP 105 00:39:48 00:06:39 00:01:07 00:19:05 00:00:35 00:12:24
14 Zoltán Jenes 1997 HUN 119 00:39:57 00:07:04 00:01:03 00:19:11 00:00:33 00:12:09
15 Ákos Fróna 1998 HUN 117 00:40:07 00:06:50 00:01:03 00:18:57 00:00:35 00:12:44
16 Jan Koller 1997 AUT 111 00:40:22 00:06:42 00:01:07 00:19:00 00:00:36 00:12:59
17 Kevin Vabaorg 1998 EST 99 00:40:23 00:06:46 00:01:07 00:18:57 00:00:36 00:13:00
18 Stanislav Vanev 1999 BUL 100 00:40:24 00:07:03 00:01:04 00:19:14 00:00:39 00:12:26
19 Tomas Houra 1996 CZE 101 00:40:29 00:07:35 00:01:03 00:18:37 00:00:35 00:12:41
20 Daniel Santa Cruz 1998 CHI 107 00:40:31 00:06:47 00:01:04 00:18:57 00:00:33 00:13:12
21 Maksym Anzin 1997 UKR 109 00:40:45 00:06:47 00:01:03 00:19:00 00:00:39 00:13:18
22 Marko Desimirovic 1996 SRB 110 00:41:03 00:07:12 00:01:04 00:18:58 00:00:41 00:13:09
23 Brúnó Péter 1998 HUN 102 00:41:23 00:07:05 00:01:05 00:19:08 00:00:32 00:13:35
24 Pavol Viglas SVK 108 00:41:29 00:07:08 00:01:05 00:19:06 00:00:32 00:13:40
25 Andrei Mircea Balica 1999 ROU 104 00:41:30 00:07:05 00:01:08 00:19:09 00:00:41 00:13:28
26 Tin Kaurić 1997 CRO 106 00:43:19 00:06:48 00:01:10 00:21:51 00:00:38 00:12:53
27 László Major 1999 HUN 115 00:47:22 00:06:51 00:01:16 00:22:41 00:00:37 00:15:59
DNF Emil Holm 1996 DEN 95 DNF 00:06:41 00:01:06 00:18:32 00:00:32 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 500 m (2 laps) Bike 12 km (2 laps) Run 3.2 km (2 laps). Water Temperature 28.1ºC Air temperature 33.5ºC. Non wetsuit swim. Technical Delegate: Dirk Bogaert/BEL. Race Referee: Dr Bela Varga/HUN. Competition Jury-: Dirk Bogaert/BEL, Tamas Liptak/HUN, Renato Bertrandi/ITA. Top 7 athletes qualified for the final by rank.