Results: 2015 Tiszaujvaros ITU Triathlon World Cup | Semifinal 2 Elite Women
Tiszaujvaros, Hungary • 08 Aug, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Arina Shulgina 1991 RUS 38 01:00:58 00:10:11 00:01:10 00:31:01 00:00:37 00:18:01
2 Emmie Charayron 1990 FRA 39 01:01:14 00:10:18 00:01:05 00:30:55 00:00:33 00:18:24
3 Angelica Olmo 1996 ITA 58 01:01:20 00:10:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 16:55:24
4 Maria Czesnik 1977 POL 45 01:01:25 00:10:14 00:01:11 00:30:55 00:00:37 00:18:30
5 Sara Vilic 1992 AUT 35 01:01:26 00:09:48 00:01:07 00:31:24 00:00:33 00:18:36
6 Romina Biagioli 1989 ARG 44 01:01:27 00:10:16 00:01:10 00:30:56 00:00:38 00:18:29
7 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 52 01:01:28 00:09:50 00:01:03 00:31:26 00:00:35 00:18:35
8 Chelsea Burns 1990 USA 34 01:01:29 00:10:21 00:01:07 00:30:54 00:00:38 00:18:32
9 Alessia Orla 1992 ITA 49 01:01:30 00:09:56 00:01:07 00:31:15 00:00:33 00:18:41
10 Julie Nivoix 1989 FRA 51 01:01:33 00:10:28 00:01:08 00:30:44 00:00:35 00:18:41
11 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 54 01:01:35 00:09:59 00:01:08 00:31:14 00:00:37 00:18:38
12 Gaia Peron 1986 TUR 43 01:01:36 00:09:55 00:01:11 00:31:17 00:00:38 00:18:37
13 Amanda Bohlin 1989 SWE 55 01:01:38 00:10:29 00:01:07 00:30:44 00:00:47 00:18:32
14 Chloe Cook 1994 GBR 59 01:01:39 00:10:16 00:01:10 00:30:53 00:00:34 00:18:48
15 Hideko Kikuchi 1986 JPN 46 01:01:42 00:10:20 00:01:07 00:30:55 00:00:37 00:18:45
16 Kseniia Levkovska 1989 AZE 56 01:02:13 00:10:10 00:01:10 00:31:00 00:00:41 00:19:14
17 Grace Musgrove 1992 AUS 48 01:02:22 00:10:13 00:01:10 00:31:02 00:00:38 00:19:21
18 Gréta Santosi 1989 HUN 53 01:02:35 00:10:25 00:01:08 00:30:46 00:00:33 00:19:45
19 Jocelyn Daniely Brea Abreu 1994 ITU 62 01:03:55 00:11:02 00:01:09 00:33:06 00:00:33 00:18:07
20 Fabienne St Louis 1988 MRI 47 01:04:41 00:10:33 00:01:07 00:32:47 00:00:34 00:19:42
21 Jenny Manners 1990 GBR 57 01:05:54 00:10:22 00:01:16 00:32:48 00:00:38 00:20:53
22 Vida Medic 1992 SRB 64 01:06:36 00:10:59 00:01:11 00:33:10 00:00:43 00:20:35
23 Agnieszka Cieslak 1983 POL 60 01:07:11 00:10:50 00:01:15 00:33:14 00:00:43 00:21:10
24 Yu-Yan Huang 1998 TPE 65 01:07:33 00:10:38 00:01:15 00:33:27 00:00:44 00:21:31
25 Carolyn Hayes 1988 IRL 63 01:07:56 00:10:36 00:01:15 00:33:25 00:00:32 00:22:09
26 Avital Gez 1994 ISR 61 01:09:01 00:10:39 00:01:10 00:33:29 00:00:40 00:23:05
DNF Ditte Kristensen 1995 DEN 36 DNF 00:10:10 00:01:12 00:30:59 00:00:35 00:00:00
DNF Jessica Broderick 1990 USA 40 DNF 00:10:07 00:01:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Anel Radford 1978 RSA 41 DNF 00:10:26 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Julia Hauser 1994 AUT 42 DNF 00:10:33 00:01:08 00:32:44 00:00:34 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m (3 laps) Bike 20 km (2 laps) Run 5 km (3 laps). Water temperature 26.3ºC Air temperature 35.5ºC Non wetsuit swim. Technical Delegate: Dirk Bogaert/BEL. Race Referee: Dr Bela Varga/HUN. Competition Jury-: Dirk Bogaert/BEL, Tamas Liptak/HUN, Renato Bertrandi/ITA. Top 14 athletes qualified for the final by rank.