Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lucy Hall 1992 GBR 4 00:57:48 00:09:09 00:00:43 00:28:42 00:00:33 00:18:42
2 Jessica Learmonth 1988 GBR 11 00:57:49 00:09:08 00:00:44 00:28:44 00:00:32 00:18:44
3 Cassandre Beaugrand 1997 FRA 16 00:58:32 00:09:33 00:00:41 00:30:07 00:00:28 00:17:45
4 Kaidi Kivioja 1993 EST 6 00:58:52 00:10:13 00:00:41 00:29:28 00:00:29 00:18:02
5 Audrey Merle 1995 FRA 2 00:58:54 00:09:35 00:00:45 00:30:04 00:00:30 00:18:01
6 Pamella Oliveira 1987 BRA 3 00:58:59 00:09:17 00:00:42 00:30:22 00:00:30 00:18:11
7 Ines Santiago 1997 ESP 30 00:59:02 00:09:36 00:00:42 00:30:05 00:00:30 00:18:10
8 Valentina Zapatrina 1988 RUS 7 00:59:07 00:09:34 00:00:43 00:30:09 00:00:31 00:18:12
9 Heather Sellars 1990 GBR 12 00:59:10 00:09:36 00:00:47 00:29:59 00:00:33 00:18:18
10 Giorgia Priarone 1992 ITA 20 00:59:17 00:10:15 00:00:44 00:29:22 00:00:29 00:18:28
11 Sandra Dodet 1996 FRA 15 00:59:22 00:09:18 00:00:45 00:30:23 00:00:31 00:18:27
12 Anastasia Abrosimova 1990 RUS 1 00:59:33 00:09:12 00:00:41 00:30:31 00:00:31 00:18:38
13 Elena Danilova 1991 RUS 8 00:59:43 00:09:45 00:00:42 00:29:57 00:00:31 00:18:49
14 Petra Kurikova 1991 CZE 10 00:59:48 00:09:42 00:00:44 00:30:01 00:00:34 00:18:49
15 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 14 01:00:05 00:09:31 00:00:44 00:30:08 00:00:32 00:19:13
16 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 21 01:00:10 00:09:23 00:00:50 00:30:16 00:00:30 00:19:13
17 Leonie Periault 1994 FRA 9 01:00:21 00:09:44 00:00:41 00:30:01 00:00:31 00:19:26
18 Margot Garabedian 1996 FRA 17 01:00:30 00:09:33 00:00:41 00:30:14 00:00:34 00:19:31
19 Maya Kingma 1995 NED 22 01:00:39 00:09:10 00:00:43 00:30:30 00:00:30 00:19:48
20 Cecilia Santamaria Surroca 1997 ESP 29 01:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
21 Danielle De Francesco 1992 AUS 19 01:00:56 00:09:31 00:00:45 00:30:06 00:00:31 00:20:05
22 Kirsten Nuyes 1997 NED 27 01:01:35 00:09:47 00:00:44 00:29:52 00:00:32 00:20:42
23 Marta Sanchez 1995 ESP 26 01:02:16 00:09:38 00:00:46 00:30:00 00:00:33 00:21:22
24 Arina Shulgina 1991 RUS 5 01:02:34 00:10:07 00:00:49 00:32:13 00:00:33 00:18:54
25 Kseniia Levkovska 1989 AZE 23 01:02:55 00:09:39 00:00:47 00:32:43 00:00:32 00:19:17
26 Anna Abdulova 1990 UKR 24 01:04:14 00:10:27 00:00:44 00:31:58 00:00:35 00:20:32
27 Maryna Sokolova 1995 UKR 33 01:06:23 00:09:36 00:00:46 00:32:54 00:00:36 00:22:32
LAP Margaryta Krylova 1994 UKR 31 LAP 00:10:17 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Valentyna Molchanets 1996 UKR 32 LAP 00:10:06 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Eriketti Margari/GRE. Race Referee: Pascal Godel/FRA. Competition Jury: Eriketti Margari/GRE; Renato Bertrandi/ITA; Bernard Saint-Jean/FRA.
Distances: Swim 747 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (2 laps)
Water temperature 22.8ºC. Air temperature 24ºC. Wetsuit not allowed.
Athlete #10 Kurikova/CZE served a 10 seconds penaltyduring the run segment.