Results: 2016 Hatsukaichi ASTC Triathlon Asian Championships | Elite Men
Hatsukaichi, Hiroshima, Japan, Japan • 30 Apr, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Hirokatsu Tayama 1981 JPN 12 01:55:16 00:18:54 00:00:54 01:02:26 00:00:54 00:32:08
2 Faquan Bai 1986 CHN 11 01:55:27 00:18:57 00:00:52 01:02:27 00:00:54 00:32:17
3 Ji Hwan Kim 1990 KOR 14 01:55:38 00:19:07 00:00:50 01:02:17 00:00:54 00:32:30
4 Zhihang Jiang 1986 CHN 21 01:55:49 00:18:59 00:01:07 01:02:09 00:00:52 00:32:42
5 Ji Hong Lee 1992 KOR 9 01:55:56 00:19:45 00:00:54 01:01:40 00:00:52 00:32:45
6 Lawrence Fanous 1985 JOR 15 01:56:41 00:19:07 00:00:50 01:02:16 00:00:57 00:33:31
7 Kohei Tsubaki 1991 JPN 5 01:57:06 00:20:02 00:00:56 01:01:15 00:00:54 00:33:59
8 Jumpei Furuya 1991 JPN 3 01:57:17 00:18:54 00:00:52 01:02:26 00:00:50 00:34:15
9 Shiruba Taniguchi 1994 JPN 10 01:57:36 00:19:01 00:00:52 01:02:20 00:00:50 00:34:33
10 Ryosuke Yamamoto 1979 JPN 2 01:57:57 00:18:58 00:00:57 01:02:17 00:00:56 00:34:49
11 Seung Hun Seo 1993 KOR 28 01:58:00 00:18:53 00:00:54 01:02:30 00:00:59 00:34:44
12 Zheng Xu 1994 CHN 18 01:58:09 00:18:58 00:00:55 01:02:23 00:00:56 00:34:57
13 Zhengyu Duan 1996 CHN 17 01:58:26 00:20:00 00:00:54 01:01:24 00:00:54 00:35:14
14 Xunyu Bai 1994 CHN 23 01:58:52 00:19:15 00:00:57 01:02:05 00:00:56 00:35:39
15 Hui Wai Wong 1995 HKG 4 01:59:06 00:19:04 00:00:49 01:02:21 00:00:58 00:35:54
16 Jun Hyung Lee 1990 KOR 29 01:59:18 00:19:57 00:00:50 01:01:33 00:00:54 00:36:04
17 Chen Liu 1992 CHN 24 02:00:19 00:20:02 00:01:03 01:03:47 00:00:56 00:34:31
18 Yuichi Hosoda 1984 JPN 1 02:00:53 00:19:03 00:00:54 01:02:15 00:00:49 00:37:52
19 Nikko Huelgas 1991 PHI 8 02:00:57 00:20:15 00:00:57 01:03:39 00:00:58 00:35:08
20 Tuan Chun Chang 1994 TPE 34 02:01:10 00:20:13 00:00:54 01:03:43 00:01:01 00:35:19
21 Mohamad Alsabbagh 1990 SYR 26 02:01:28 00:19:20 00:01:05 01:03:07 00:00:57 00:36:59
22 Leong Tim Law 1993 HKG 7 02:03:43 00:19:09 00:00:51 01:04:51 00:00:56 00:37:56
23 Jae Yun Won 1987 KOR 41 02:03:49 00:19:08 00:00:59 01:03:26 00:01:04 00:39:12
24 John Chicano 1991 PHI 27 02:05:18 00:23:17 00:01:06 01:05:21 00:00:59 00:34:35
25 Jauhari Johan 1983 INA 35 02:05:22 00:23:09 00:01:08 01:05:28 00:01:09 00:34:28
26 Yu Hang Kok 1996 HKG 22 02:05:22 00:21:09 00:00:54 01:07:16 00:00:59 00:35:04
27 Andy Wibowo 1980 INA 32 02:09:22 00:21:02 00:01:13 01:07:28 00:01:08 00:38:31
28 Mark Hosana 1991 PHI 37 02:09:23 00:23:14 00:01:07 01:05:25 00:01:01 00:38:36
29 Salman Teymouri 1987 IRI 31 02:09:37 00:24:57 00:01:08 01:05:37 00:01:27 00:36:28
30 Shohruh Yunusov 1990 UZB 38 02:12:12 00:21:11 00:01:06 01:07:01 00:01:23 00:41:31
31 Chun Yin Tse 1997 HKG 30 02:12:52 00:20:06 00:01:04 01:08:09 00:01:15 00:42:18
32 Oscar Feryanto INA 43 02:16:31 00:24:53 00:01:04 01:06:24 00:01:18 00:42:52
LAP Ehsan Aminyan Dehkordi IRI 33 LAP 00:23:17 00:01:07 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Jonard Saim 1988 PHI 39 LAP 00:23:12 00:01:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Gurudatt Devidas Gharat 1984 IND 42 LAP 00:23:09 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 16 DSQ 00:19:48 00:00:55 01:01:32 00:00:53 00:33:05
DSQ Valentin Mechsheryakov 1985 KAZ 19 DSQ 00:19:15 00:00:58 01:03:20 00:01:05 00:36:28
DSQ Temirlan Temirov 1996 KAZ 20 DSQ 00:19:55 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Min Ho Heo 1990 KOR 6 DNF 00:19:07 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Shen-Yen Hsieh 1985 TPE 25 DNF 00:19:36 00:00:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Javohir Yunusov 1992 UZB 36 DNF 00:21:02 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dilip Kumar 1989 IND 44 DNF 00:21:14 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Melody Tan/MAS. Race Referee: David Hoong/SIN. Competition Jury: Melody Tan/MAS, Shin Otsuka/JPN, Ki Woo Kyong/KOR. Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 40.8 km (conection + 5 laps) Run 4 km (4 laps). Water temperature 17ºC. Air Temperature 20.6ºC. Wetsuit swim. Athletes #16 Beisenbayev/KAZ, #19 Meshcheryakov/KAZ, #20 Temirov/KAZ were disqualified for anti-doping rule violation.