Results: 2016 ITU World Triathlon Grand Final Cozumel | 60-64 Female AG Sprint
Cozumel, Mexico • 15 Sep, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Susan Griffin-Kaklikian 1955 USA 1251 01:21:31 00:13:18 00:03:11 00:36:32 00:01:38 00:26:52
2 Liz Dunlop 1956 GBR 1264 01:25:55 00:16:13 00:03:19 00:36:46 00:01:20 00:28:17
3 Sheila Fox 1954 GBR 1265 01:27:10 00:20:13 00:03:39 00:36:45 00:01:24 00:25:09
4 Gabriela De La Parra Venegas 1956 MEX 1231 01:29:11 00:18:16 00:03:18 00:39:11 00:01:31 00:26:55
5 Wendy Read 1952 GBR 1267 01:30:05 00:21:28 00:03:23 00:37:04 00:01:29 00:26:41
6 Penny Hearn 1952 AUS 1253 01:32:26 00:20:56 00:03:55 00:37:06 00:02:05 00:28:24
7 Vivienne Pountney 1955 GBR 1266 01:32:40 00:22:59 00:03:12 00:36:38 00:01:39 00:28:12
8 Jan Palsen 1956 CAN 1257 01:33:08 00:18:44 00:03:34 00:39:23 00:02:02 00:29:25
9 Shelly Bloom 1953 USA 1249 01:33:26 00:20:37 00:03:25 00:37:52 00:01:21 00:30:11
10 Mary Hubbs 1956 USA 1248 01:36:44 00:23:00 00:03:05 00:36:43 00:01:36 00:32:20
11 Sue Reynolds 1953 USA 1250 01:38:04 00:22:30 00:03:47 00:36:30 00:01:37 00:33:40
12 Leticia Flores Santos 1955 MEX 1233 01:39:26 00:23:31 00:03:34 00:41:00 00:04:01 00:27:20
13 Karen Cole 1956 GBR 1263 01:40:45 00:28:35 00:02:59 00:38:57 00:01:18 00:28:56
14 Maria Elena Martinez 1955 MEX 1236 01:40:57 00:16:58 00:03:49 00:40:16 00:02:00 00:37:54
15 Tania Mireya Salazar Rodriguez 1955 MEX 1238 01:41:07 00:25:12 00:03:46 00:43:04 00:01:46 00:27:19
16 Laurita Samuels 1952 USA 1247 01:42:12 00:21:25 00:04:51 00:42:01 00:02:43 00:31:12
17 Irama Nuñez 1956 MEX 1232 01:44:16 00:22:04 00:04:42 00:41:15 00:03:38 00:32:37
18 Joanna Lewis 1955 GBR 1261 01:44:28 00:21:20 00:04:03 00:36:47 00:01:57 00:40:21
19 Sherry Majors 1955 NZL 1240 01:49:09 00:29:16 00:03:39 00:40:39 00:02:02 00:33:33
20 Laurie Walsworth 1956 USA 1246 01:51:17 00:28:05 00:04:42 00:38:30 00:02:32 00:37:28
21 Ma Laura Martínez 1955 MEX 1234 01:51:49 00:35:09 00:04:08 00:42:28 00:02:22 00:27:42
22 Maria Elena Garcia Gonzalez 1956 MEX 1235 01:55:17 00:38:15 00:03:54 00:41:38 00:02:15 00:29:15
23 Karen Luman 1954 USA 1245 01:55:21 00:32:45 00:04:33 00:42:51 00:02:02 00:33:10
24 Cathy Mckibbon 1953 CAN 1256 01:55:52 00:32:15 00:04:20 00:39:26 00:02:13 00:37:38
25 Yolanda Villarreal Maury 1956 MEX 1239 01:56:06 00:27:30 00:04:02 00:44:34 00:01:38 00:38:22
26 Louise Bornais 1954 CAN 1260 01:57:22 00:21:33 00:05:00 00:44:15 00:03:28 00:43:06
27 Bozena Gillespie 1956 CAN 1255 01:58:09 00:42:25 00:03:49 00:38:08 00:01:58 00:31:49
28 Jerianne Davis 1954 USA 1244 02:00:43 00:39:53 00:04:02 00:42:44 00:02:05 00:31:59
29 Josephine Parker 1954 GBR 1262 02:02:12 00:30:51 00:04:17 00:41:43 00:01:57 00:43:24
30 Karen Harasen 1956 CAN 1259 02:02:29 00:47:23 00:03:33 00:38:48 00:02:42 00:30:03
31 Julie Dart 1956 AUS 1252 02:15:34 00:16:07 00:08:22 00:43:58 00:05:04 01:02:03
32 Deb Wordingham 1954 USA 1241 02:15:54 00:49:06 00:04:33 00:42:24 00:03:19 00:36:32
33 Janelle Bowersox 1952 USA 1243 02:15:55 00:47:09 00:04:14 00:43:36 00:01:57 00:38:59
NC Therese Daamen 1952 AUS 1254 NC 00:00:00 00:06:26 00:46:29 00:03:00 00:45:54
Program notes:

Technical Delegate: Ulf Schuetze/CAN. Race Referee: Leslie Buchanan/CAN. Competition Jury: Scott Weinheimer/CAN, Antonio Fernandez/ESP, Gerardo Zetina/MEX. Water temperature 28.3ºC. Air Temperature 29.2ºC. Wetsuits not allowed. Distances: Swim 750 m (1 lap) Bike 20 km (1 lap) Run 5 km (1 lap).