Results: 2016 ITU World Triathlon Grand Final Cozumel | 60-64 Male AG Sprint
Cozumel, Mexico • 15 Sep, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Philip Friedman 1953 USA 406 01:08:07 00:11:50 00:02:39 00:31:47 00:01:00 00:20:51
2 Iskandar Shakhov 1955 RUS 397 01:08:39 00:12:13 00:02:35 00:31:36 00:01:00 00:21:15
3 Steve Gallagher 1956 USA 411 01:08:45 00:11:57 00:02:53 00:31:36 00:01:17 00:21:02
4 Roland F Phillips Jr 1956 USA 408 01:09:15 00:12:10 00:02:47 00:31:26 00:00:52 00:22:00
5 Michael Mccombs 1956 USA 405 01:09:29 00:10:37 00:03:16 00:31:15 00:01:26 00:22:55
6 David Morrow 1953 USA 402 01:09:46 00:12:20 00:02:54 00:31:04 00:01:00 00:22:28
7 George Van Meter Jr 1955 USA 403 01:10:33 00:12:06 00:02:56 00:31:22 00:01:35 00:22:34
8 Terry Loftus 1955 USA 412 01:11:01 00:11:51 00:02:52 00:31:39 00:01:10 00:23:29
9 Frederiksen Birger 1956 DEN 431 01:11:16 00:13:29 00:02:58 00:31:13 00:01:29 00:22:07
10 Brad Vaughn 1953 USA 399 01:11:59 00:12:55 00:03:25 00:31:25 00:01:27 00:22:47
11 Jose Alberto Maimone 1953 ARG 414 01:12:01 00:12:02 00:03:19 00:32:31 00:01:35 00:22:34
12 Jeff Reed 1954 USA 404 01:12:11 00:13:00 00:03:03 00:31:44 00:01:21 00:23:03
13 Kevin Switzer 1956 CAN 427 01:12:33 00:14:03 00:03:01 00:32:54 00:01:13 00:21:22
14 John Other-Gee 1955 AUS 415 01:12:42 00:12:01 00:03:08 00:32:42 00:01:42 00:23:09
15 Jorge Villegas 1956 MEX 389 01:13:08 00:10:37 00:03:17 00:32:38 00:01:18 00:25:18
16 Thomas Stroup 1954 USA 413 01:13:27 00:14:01 00:02:48 00:33:10 00:01:10 00:22:18
17 Robert Rhodes 1953 AUS 417 01:13:45 00:12:39 00:02:57 00:32:12 00:01:29 00:24:28
18 David Sutherland 1956 GBR 435 01:14:01 00:12:42 00:03:05 00:31:57 00:01:13 00:25:04
19 Tim Woodman 1956 GBR 437 01:14:30 00:15:06 00:02:46 00:32:04 00:00:59 00:23:35
20 Chris Schubert 1953 USA 400 01:15:04 00:11:18 00:03:24 00:31:46 00:01:23 00:27:13
21 Cicero Mariano Filho 1956 BRA 420 01:15:20 00:12:48 00:02:30 00:34:51 00:01:47 00:23:24
22 Augusto Naim Arellano 1954 MEX 383 01:15:41 00:16:09 00:03:01 00:33:46 00:01:19 00:21:26
23 Alan Mcintyre 1955 NZL 396 01:15:48 00:16:39 00:03:15 00:33:04 00:01:08 00:21:42
24 Wes Hubert 1955 CAN 429 01:16:08 00:16:26 00:03:03 00:33:22 00:01:13 00:22:04
25 Max Yates 1955 AUS 416 01:17:12 00:13:05 00:02:54 00:34:37 00:01:12 00:25:24
26 Rolando De Atocha Sauri 1956 MEX 394 01:17:37 00:16:00 00:03:05 00:33:43 00:01:15 00:23:34
27 Jose Luis Rojas Benitez 1955 MEX 392 01:17:58 00:16:29 00:03:01 00:33:19 00:01:30 00:23:39
28 David Jenkin 1952 CAN 422 01:18:07 00:12:17 00:03:05 00:33:14 00:01:31 00:28:00
29 Mike Morris 1956 GBR 436 01:18:15 00:14:12 00:03:32 00:32:18 00:01:30 00:26:43
30 Scott Endsley 1954 USA 409 01:18:31 00:13:04 00:03:04 00:31:37 00:01:28 00:29:18
31 Carlos Julian Maldonado 1954 MEX 384 01:18:55 00:14:08 00:03:26 00:35:18 00:01:20 00:24:43
32 David Laskow Pooley 1954 GBR 434 01:19:15 00:14:33 00:03:03 00:35:28 00:01:08 00:25:03
33 Dwayne Gibbs 1955 CAN 425 01:19:31 00:13:50 00:03:52 00:32:15 00:02:04 00:27:30
34 Colin Hunt 1953 GBR 433 01:19:58 00:16:16 00:03:23 00:33:14 00:01:09 00:25:56
35 Jose Enrique Margaona Garcia Benitez 1952 MEX 390 01:20:46 00:13:26 00:04:12 00:35:13 00:01:47 00:26:08
36 Barry Siff 1955 USA 398 01:20:51 00:18:56 00:03:07 00:33:11 00:01:10 00:24:27
37 Carlos Rogelio Calderon Marin 1956 MEX 385 01:21:33 00:14:31 00:03:17 00:35:04 00:01:29 00:27:12
38 Eduardo Guillermo Hernandez De La Torre 1952 MEX 386 01:22:14 00:15:01 00:03:23 00:36:34 00:01:43 00:25:33
39 Kai Hansen 1955 DEN 432 01:22:50 00:15:39 00:03:34 00:33:52 00:01:36 00:28:09
40 Miguel Angel Barrera 1954 MEX 393 01:22:54 00:22:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00 01:00:35
41 Jose Leonardo Jandette 1955 MEX 391 01:23:10 00:18:08 00:03:33 00:35:31 00:01:27 00:24:31
42 Ruben Monges 1953 MEX 395 01:23:43 00:14:35 00:03:15 00:35:09 00:01:45 00:28:59
43 Fernando Jose Nuñez 1953 MEX 388 01:23:47 00:15:51 00:04:02 00:34:27 00:01:44 00:27:43
44 Jose Antonio Da Silva Neto 1956 BRA 421 01:25:08 00:18:40 00:04:51 00:35:24 00:01:41 00:24:32
45 Dean Steinhoff 1955 CAN 424 01:29:37 00:18:09 00:04:22 00:37:35 00:02:06 00:27:25
46 Daniel Trimbach 1955 USA 401 01:29:54 00:13:09 00:04:22 00:35:29 00:02:00 00:34:54
47 Alejandro Gerardo Martinez Santillan 1953 MEX 381 01:31:11 00:17:08 00:04:27 00:35:36 00:02:14 00:31:46
48 Carlos Alvarez Rodriguez 1956 CRC 430 01:31:21 00:21:35 00:04:03 00:36:58 00:02:07 00:26:38
49 Tony Sims 1955 AUS 418 01:32:10 00:17:10 00:03:55 00:33:21 00:01:54 00:35:50
50 John C. Lee 1956 CAN 426 01:32:50 00:14:57 00:03:25 00:38:51 00:01:59 00:33:38
51 William Frazer 1956 AUS 419 01:34:37 00:16:39 00:03:40 00:39:53 00:01:48 00:32:37
52 Antonio Guzman 1952 MEX 382 01:36:36 00:14:48 00:03:21 00:40:57 00:02:32 00:34:58
53 David Zarowny 1956 CAN 423 01:41:54 00:14:40 00:03:59 00:37:37 00:03:53 00:41:45
DSQ Fermin Aguilar 1952 MEX 387 DSQ 00:20:39 00:03:55 00:36:41 00:01:32 00:22:13
Program notes:

Technical Delegate: Ulf Schuetze/CAN Race Referee: Leslie Buchanan/CAN. Competition Jury: Scott Weinheimer /CAN, Antonio Fernandez/ESP, Gerardo Zetina/MEX
Water Temperature 28.3º C. Air Temperature 29.2º C. Wetsuits not allowed. Distances Swim 750 m(1 lap) Bike 20 km (1 lap) Run 5 km (1 lap)
Athlete #387 Aguilar/MEX was disqualified because he short cut the swim course