Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Henry Räppo 1998 EST 8 00:59:33 00:09:59 00:00:19 00:31:55 00:00:18 00:17:02
2 Vasily Krestyaninov 1997 RUS 33 00:59:51 00:10:04 00:00:15 00:31:56 00:00:16 00:17:21
3 Kamil Damentka 1998 POL 22 01:00:02 00:10:13 00:00:15 00:32:46 00:00:18 00:16:29
4 Attila Arany 1998 HUN 26 01:00:32 00:10:06 00:00:14 00:32:56 00:00:19 00:16:57
5 Denis Dudko 1998 BLR 9 01:00:45 00:10:06 00:00:15 00:31:53 00:00:16 00:18:15
6 Kevin Vabaorg 1998 EST 12 01:01:00 00:09:59 00:00:14 00:32:03 00:00:19 00:18:25
7 Piotr Zabiszak 1998 POL 2 01:01:16 00:10:49 00:00:17 00:32:08 00:00:14 00:17:49
8 Luka Paliska 1997 CRO 36 01:01:47 00:10:10 00:00:15 00:32:50 00:00:16 00:18:17
9 Titas Pumputis 1997 LTU 31 01:01:53 00:11:06 00:00:14 00:32:33 00:00:20 00:17:40
10 Kaarel Trepp 2000 EST 25 01:02:00 00:10:30 00:00:16 00:32:30 00:00:21 00:18:23
11 Daniel Juszkowiec 1998 POL 21 01:02:09 00:11:11 00:00:17 00:32:29 00:00:19 00:17:53
12 Antonin Salamin 1998 SUI 24 01:02:16 00:10:02 00:00:15 00:32:55 00:00:15 00:18:49
13 Johannes Sikk 1999 EST 37 01:02:36 00:10:55 00:00:17 00:32:04 00:00:22 00:18:58
14 Eryk Szuba 1997 POL 35 01:02:46 00:11:04 00:00:18 00:32:36 00:00:20 00:18:28
15 Tsimafei Sikorski 2000 BLR 18 01:03:00 00:11:07 00:00:17 00:32:32 00:00:19 00:18:46
16 Marek Strachota 1997 POL 30 01:04:00 00:10:07 00:00:15 00:32:54 00:00:20 00:20:25
17 Savelijs Suharževskis 1999 LAT 19 01:04:19 00:10:05 00:00:15 00:32:55 00:00:19 00:20:44
18 Egor Kumin 1999 RUS 10 01:04:55 00:11:01 00:00:15 00:33:51 00:00:19 00:19:29
19 Tautvydas Radzevičius 2000 LTU 14 01:05:05 00:11:05 00:00:19 00:35:00 00:00:17 00:18:25
20 Pawel Lenartowicz 1997 POL 16 01:05:59 00:10:32 00:00:18 00:34:17 00:00:18 00:20:34
21 Vadzim Hurchanka 1999 BLR 3 01:05:59 00:10:27 00:00:19 00:32:30 00:00:18 00:22:26
22 Loïc Prince 1998 SUI 27 01:06:37 00:10:02 00:00:15 00:32:57 00:00:20 00:23:03
23 Artjoms Gajevskis 2000 LAT 29 01:06:43 00:11:06 00:00:22 00:35:50 00:00:21 00:19:04
24 Aliaksei Ramanouski 1998 BLR 38 01:07:07 00:11:55 00:00:20 00:35:09 00:00:21 00:19:23
25 Daniil Masliankou 2000 BLR 28 01:07:49 00:11:38 00:00:22 00:35:11 00:00:25 00:20:14
26 Kristaps Siltumēns 2000 LAT 23 01:08:13 00:12:37 00:00:19 00:34:27 00:00:22 00:20:28
27 Tadas Cesevicius 1999 LTU 4 01:08:50 00:11:10 00:00:29 00:36:36 00:00:24 00:20:12
28 Yahor Shaikou 2000 BLR 1 01:09:04 00:12:27 00:00:17 00:36:09 00:00:22 00:19:49
29 Tadas Sereika 1999 LTU 32 01:09:11 00:10:34 00:00:18 00:36:23 00:00:25 00:21:32
30 Nikolay Rogashkov 2000 RUS 5 01:09:22 00:12:09 00:00:21 00:36:24 00:00:23 00:20:06
31 Peeter - Erik Rummo 1998 EST 15 01:09:49 00:10:53 00:00:18 00:33:55 00:00:22 00:24:21
32 Jakub Kowalski 2000 POL 17 01:10:03 00:10:48 00:00:26 00:36:12 00:00:32 00:22:05
33 Mārcis Pīnups 1999 LAT 7 01:10:10 00:11:40 00:00:28 00:36:40 00:00:24 00:20:57
34 Matas Barzdenys 2000 LTU 6 01:11:16 00:11:57 00:00:19 00:36:33 00:00:31 00:21:56
35 Zigmars Kalvans 1998 LAT 11 01:11:52 00:11:48 00:00:30 00:36:31 00:00:22 00:22:42
36 Edgars Horuzonoks 1999 LAT 34 01:11:56 00:12:02 00:00:22 00:36:30 00:00:20 00:22:42
Program notes:

Technical Delegate: Eero Raudsepp/EST. Race Referee: Laurynas Urbsys/LTU. Competition Jury: Eero Raudsepp/EST, Krzyzstof Piatkowski/POL, Dainius Kopustas/LTU. Water temperature 23ºC. Air Temperature 22ºC. Non Wetsuit swim. Athlete #34 Horuzonoks/LAT, #9Dudko/BLR and #38 Ramanouski/BLR served a 10 seconds penalty during the run segment.