Results: 2016 Lisbon ETU Triathlon European Championships | 45-49 Female AG Sprint
Lisbon, Portugal • 27 May, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Brigitte Mcmahon 1967 SUI 1603 01:08:04 00:10:42 00:01:10 00:36:38 00:00:53 00:18:40
2 Jacqui Phillips 1967 GBR 1629 01:10:04 00:11:53 00:01:12 00:37:10 00:00:46 00:19:01
3 Emma Fisher 1969 GBR 1623 01:11:52 00:12:45 00:01:18 00:39:12 00:00:43 00:17:53
4 Susan Brown 1970 GBR 1617 01:12:31 00:11:58 00:01:09 00:38:30 00:00:51 00:20:02
5 Kai Sachtleber 1971 GER 1632 01:12:35 00:11:04 00:01:12 00:39:27 00:00:50 00:20:00
6 Anke Lakies 1967 GER 1634 01:13:17 00:13:32 00:00:59 00:38:23 00:00:51 00:19:31
7 Nicki Osborne 1969 GBR 1622 01:14:27 00:13:29 00:01:14 00:38:28 00:00:55 00:20:19
8 Rachel Bown 1970 GBR 1613 01:14:55 00:13:14 00:01:13 00:39:06 00:00:51 00:20:29
9 Fay Barrington 1969 GBR 1621 01:15:52 00:13:53 00:01:28 00:38:01 00:00:53 00:21:35
10 Rachel Walmsley 1971 GBR 1611 01:16:14 00:13:16 00:01:26 00:39:42 00:00:59 00:20:50
11 Meike Jaeger 1971 GER 1631 01:17:13 00:13:00 00:01:28 00:40:58 00:00:50 00:20:55
12 Angela Horn 1968 GER 1633 01:17:40 00:13:32 00:01:25 00:41:08 00:01:00 00:20:34
13 Ingun Vaglid 1968 NOR 1636 01:18:21 00:12:11 00:01:40 00:42:02 00:01:34 00:20:51
14 Hester Pollock 1970 GBR 1616 01:19:23 00:12:26 00:01:15 00:41:32 00:00:53 00:23:15
15 Helen French 1967 GBR 1627 01:20:07 00:13:20 00:01:23 00:42:06 00:01:03 00:22:12
16 Amanda Singleton 1969 GBR 1619 01:21:09 00:15:00 00:01:10 00:41:32 00:00:50 00:22:36
17 Alexandra Singer 1969 AUT 1607 01:21:20 00:15:03 00:01:26 00:42:16 00:00:53 00:21:40
18 Charlie Pinkney 1967 GBR 1626 01:21:27 00:14:24 00:01:32 00:42:30 00:01:03 00:21:56
19 Joyce Warburton 1970 GBR 1614 01:21:36 00:13:24 00:01:26 00:43:24 00:01:02 00:22:18
20 Samantha Gardiner 1971 GBR 1612 01:21:40 00:13:19 00:01:15 00:42:24 00:01:06 00:23:34
21 Sally Frapwell 1969 GBR 1620 01:22:01 00:14:50 00:01:38 00:42:57 00:01:12 00:21:22
22 Sandra Amon 1971 AUT 1605 01:22:39 00:14:20 00:01:23 00:42:47 00:01:03 00:23:05
23 Tracey Sample 1970 GBR 1615 01:22:53 00:13:34 00:01:14 00:43:38 00:00:49 00:23:36
24 Pia Agger 1967 DEN 1610 01:23:42 00:15:32 00:01:20 00:43:54 00:00:55 00:21:58
25 Janne Jensen 1967 DEN 1609 01:23:45 00:17:48 00:01:43 00:40:47 00:00:47 00:22:36
26 Sarah Wilkins 1968 GBR 1624 01:23:49 00:18:18 00:01:23 00:40:43 00:01:01 00:22:22
27 Victoria Curry 1969 GBR 1618 01:23:49 00:14:44 00:01:33 00:43:28 00:01:10 00:22:53
28 Philippa Davies 1967 GBR 1628 01:23:56 00:15:13 00:01:30 00:44:48 00:00:59 00:21:24
29 Nicole Krekel-Klapper 1970 AUT 1606 01:25:18 00:15:38 00:01:42 00:43:29 00:01:02 00:23:26
30 Louise Moore 1968 GBR 1630 01:27:30 00:13:57 00:01:39 00:45:01 00:01:07 00:25:44
31 Astrid Duc 1967 SUI 1604 01:29:09 00:15:31 00:01:43 00:43:37 00:01:25 00:26:50
32 Susanne Schrettner 1967 AUT 1608 01:29:40 00:14:58 00:01:34 00:46:26 00:01:17 00:25:24
33 Sara Taylor 1968 GBR 1625 01:41:18 00:16:19 00:01:55 00:57:14 00:01:07 00:24:41
DNF Mariska Lagerweij 1967 NED 1635 DNF 00:15:08 00:01:59 00:45:10 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Lorand Kalotai/HUN, Miguel Fernandez/ESP. Race Referee: Vicente Sanchez/ESP. Competition Jury: Miguel Fernandez/ESP, Ian Howard/GBR, Fernando Feijao/POR. Water temperature: 18.5ºC. Air Temperature:19.8ºC. Wetsuit swim. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (1 lap), Run 5 km (2 laps).