Results: 2016 Lisbon ETU Triathlon European Championships | 55-59 Male AG Sprint
Lisbon, Portugal • 27 May, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Gavin Sword 1959 GBR 1852 01:09:34 00:11:52 00:01:21 00:36:08 00:01:09 00:19:02
2 Oleg Sukhodolin 1961 RUS 1836 01:09:43 00:12:31 00:01:12 00:35:52 00:01:07 00:18:59
3 Walter Winfried 1959 LIE 1874 01:11:15 00:11:28 00:01:39 00:35:57 00:00:57 00:21:13
4 Jakob Knudsen 1958 DEN 1840 01:11:33 00:12:36 00:01:22 00:36:13 00:00:56 00:20:24
5 Paul Scotting 1961 GBR 1845 01:11:34 00:13:09 00:01:02 00:37:23 00:00:46 00:19:11
6 Dermot Connolly 1959 IRL 1868 01:11:37 00:13:38 00:01:14 00:36:39 00:00:59 00:19:05
7 Bernd-Rüdiger Worm 1959 GER 1865 01:11:48 00:12:42 00:01:37 00:37:37 00:00:59 00:18:52
8 David Robbins 1961 GBR 1844 01:12:13 00:13:31 00:01:31 00:37:18 00:01:10 00:18:41
9 Antonio Joao Raposo 1958 POR 1835 01:13:33 00:12:01 00:01:15 00:40:14 00:00:59 00:19:02
10 Bob Gill 1957 GBR 1861 01:13:37 00:12:49 00:01:08 00:39:22 00:00:53 00:19:23
11 Dave Kingston 1959 GBR 1854 01:13:54 00:13:17 00:01:24 00:37:38 00:01:14 00:20:19
12 Michael Battersby 1958 GBR 1859 01:16:05 00:11:24 00:01:14 00:39:15 00:00:53 00:23:17
13 Stephen Hope 1961 GBR 1843 01:16:56 00:13:41 00:01:55 00:39:34 00:01:12 00:20:31
14 Michael Schädler 1961 LIE 1873 01:17:14 00:13:43 00:01:35 00:40:02 00:00:54 00:20:59
15 Pete Buckingham 1961 GBR 1846 01:17:16 00:16:47 00:01:17 00:37:45 00:01:16 00:20:09
16 Keith Hunt 1959 GBR 1855 01:17:40 00:14:53 00:01:18 00:39:58 00:00:50 00:20:39
17 Richard Ballinger 1959 GBR 1853 01:17:53 00:13:50 00:01:41 00:39:28 00:00:52 00:22:00
18 Philip E.c. Schadler 1961 LIE 1872 01:17:55 00:13:23 00:01:51 00:40:35 00:00:58 00:21:07
19 Klaus Hraby 1958 AUT 1839 01:18:17 00:14:46 00:01:26 00:40:05 00:01:12 00:20:46
20 Robert Hutchinson 1959 GBR 1857 01:18:24 00:13:09 00:01:18 00:41:03 00:01:00 00:21:52
21 Stirling Farmer 1958 GBR 1858 01:18:30 00:14:43 00:01:33 00:41:00 00:01:12 00:20:00
22 Massimo Rusmini 1961 ITA 1871 01:19:25 00:12:49 00:01:44 00:43:04 00:00:58 00:20:47
23 Felix Castrillo San Rafael 1957 ESP 1842 01:20:14 00:13:47 00:01:47 00:39:49 00:01:18 00:23:30
24 Mojmir Ocvirk 1961 SLO 1837 01:20:22 00:15:05 00:01:51 00:41:22 00:01:21 00:20:42
25 Uwe Lange 1961 GER 1863 01:20:26 00:14:25 00:01:35 00:41:43 00:01:00 00:21:40
26 Graham Parsons 1957 GBR 1862 01:20:31 00:12:48 00:02:00 00:41:03 00:01:34 00:23:04
27 Tristan Allen 1960 GBR 1848 01:20:41 00:13:24 00:01:19 00:40:42 00:01:17 00:23:57
28 David Cochrane 1960 IRL 1867 01:21:27 00:14:56 00:01:45 00:39:55 00:01:24 00:23:25
29 Steve Bunce 1957 GBR 1860 01:22:45 00:13:26 00:01:43 00:43:51 00:01:31 00:22:14
30 Philip Sykes 1959 IRL 1875 01:23:01 00:13:02 00:01:44 00:43:32 00:01:25 00:23:17
31 Stephen Taylor 1961 GBR 1847 01:23:09 00:15:26 00:01:59 00:40:58 00:01:48 00:22:57
32 Michael Helland 1959 GBR 1856 01:23:55 00:13:35 00:01:22 00:47:18 00:01:09 00:20:28
33 Peter Kelly 1960 GBR 1850 01:24:28 00:16:16 00:01:51 00:43:40 00:01:10 00:21:30
34 Mark Kinkaid 1957 IRL 1869 01:25:50 00:15:13 00:01:48 00:43:58 00:01:08 00:23:42
35 Gerry Cameron 1960 GBR 1851 01:25:53 00:13:59 00:01:40 00:44:00 00:01:31 00:24:42
36 Jose Luis Correia 1959 POR 1834 01:29:25 00:12:45 00:02:18 00:47:31 00:02:03 00:24:45
DSQ Emilio Villa Alcazar 1959 ESP 1841 DSQ 00:15:06 00:01:53 00:41:07 00:01:15 00:11:59
DNF Axel Zahn 1958 GER 1866 DNF 00:13:06 00:01:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Lorand Kalotai/HUN, Miguel Fernandez/ESP. Race Referee: Vicente Sanchez/ESP. Competition Jury: Miguel Fernandez/ESP, Ian Howard/GBR, Fernando Feijao/POR. Water temperature: 18.5ºC. Air Temperature:19.8ºC. Wetsuit swim. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (1 lap), Run 5 km (2 laps).