Results: 2016 Lisbon ETU Triathlon European Championships | 60-64 Male AG Sprint
Lisbon, Portugal • 27 May, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Alfi Caprez 1956 SUI 1494 01:09:31 00:11:07 00:01:24 00:35:56 00:00:00 00:21:02
2 Kari Aho 1956 SWE 1495 01:11:21 00:12:13 00:01:26 00:37:28 00:00:00 00:20:14
3 Heinrich Wilmink 1955 GER 1527 01:12:33 00:15:09 00:01:54 00:36:18 00:00:57 00:18:14
4 Keith Bate 1953 GBR 1518 01:13:16 00:13:44 00:01:18 00:37:35 00:00:54 00:19:42
5 Graham Chapman 1956 GBR 1505 01:13:48 00:13:14 00:01:46 00:38:23 00:01:02 00:19:21
6 Iskandar Shakhov 1955 RUS 1493 01:14:36 00:12:14 00:01:23 00:40:35 00:00:52 00:19:31
7 Hinnerk Timme 1955 GER 1526 01:15:14 00:13:43 00:01:38 00:39:16 00:00:52 00:19:42
8 Peter Zoller 1956 GER 1524 01:15:45 00:11:48 00:01:28 00:40:19 00:00:58 00:21:11
9 Uli Mix 1956 GER 1523 01:16:34 00:15:05 00:01:22 00:39:05 00:00:59 00:20:00
10 Neil Arundel 1954 GBR 1511 01:18:18 00:11:32 00:02:29 00:41:39 00:01:25 00:21:13
11 Graham Le Good 1952 GBR 1520 01:18:25 00:14:37 00:01:37 00:41:53 00:01:05 00:19:11
12 Ian Richard Pugsley 1956 GBR 1504 01:18:30 00:14:53 00:01:32 00:40:06 00:00:57 00:21:01
13 David Laskow Pooley 1954 GBR 1510 01:18:41 00:13:22 00:01:29 00:41:23 00:01:04 00:21:22
14 James Howard Jeffrey 1954 GBR 1513 01:18:52 00:14:40 00:01:39 00:41:24 00:01:04 00:20:03
15 Giorgio Bonesini 1953 ITA 1530 01:19:25 00:14:00 00:01:41 00:38:52 00:01:06 00:23:44
16 Michael Lisle 1954 GBR 1515 01:19:29 00:12:49 00:01:49 00:40:59 00:01:04 00:22:46
17 David Sutherland 1956 GBR 1506 01:19:55 00:12:45 00:01:27 00:41:49 00:01:03 00:22:50
18 Ron White 1954 GBR 1514 01:20:41 00:13:11 00:01:38 00:40:39 00:00:59 00:24:12
19 Kurt Machinek 1956 AUT 1497 01:21:06 00:16:41 00:02:10 00:38:16 00:01:11 00:22:45
20 Rob Pearson 1954 GBR 1512 01:21:24 00:16:50 00:01:48 00:40:29 00:01:15 00:21:00
21 David Cochrane 1953 GBR 1517 01:21:57 00:13:40 00:01:37 00:44:05 00:01:09 00:21:24
22 Jeremy Shapley 1953 GBR 1519 01:22:01 00:14:25 00:02:00 00:38:55 00:00:55 00:25:43
23 Rüdiger Müller 1952 GER 1529 01:22:30 00:12:17 00:01:48 00:43:20 00:01:19 00:23:46
24 Klaus Kretschmer 1956 GER 1522 01:22:34 00:13:19 00:01:37 00:42:35 00:01:15 00:23:47
25 John Strawhorn 1956 GBR 1507 01:22:43 00:13:12 00:01:41 00:41:52 00:01:15 00:24:42
26 Ron Skilling 1952 GBR 1521 01:23:07 00:16:26 00:01:50 00:43:07 00:00:51 00:20:51
27 Wolfgang Strozer 1955 AUT 1499 01:23:32 00:14:26 00:02:09 00:41:49 00:01:03 00:24:02
28 Martin Epkenhans 1956 GER 1525 01:23:36 00:14:57 00:01:32 00:42:49 00:01:10 00:23:06
29 Alfred Fridrik 1955 AUT 1498 01:23:52 00:15:16 00:01:45 00:42:17 00:00:50 00:23:43
30 Cliff Shardalow 1955 GBR 1509 01:25:25 00:15:03 00:02:31 00:42:52 00:01:46 00:23:12
31 Colin Simpson 1953 GBR 1516 01:25:34 00:14:14 00:02:01 00:46:14 00:01:10 00:21:52
32 Júlio Martins 1956 POR 1491 01:26:36 00:16:26 00:01:56 00:44:33 00:01:07 00:22:32
33 Shaun Maddox 1956 GBR 1503 01:27:16 00:15:42 00:02:14 00:43:51 00:01:20 00:24:07
34 Kai Hansen 1955 DEN 1501 01:27:37 00:14:19 00:02:33 00:43:03 00:01:26 00:26:13
35 José Colaco 1954 POR 1492 01:33:39 00:16:25 00:04:30 00:44:08 00:01:53 00:26:41
36 Frank Endt 1953 GER 1528 01:47:05 00:16:25 00:02:42 00:51:37 00:01:09 00:35:10
37 Lars Larsson 1952 SWE 1496 01:50:38 00:15:43 00:03:14 00:57:19 00:03:02 00:31:19
DSQ Stig Nielsen 1955 DEN 1502 DSQ 00:14:12 00:02:03 00:37:29 00:00:58 00:12:18
DNF Paul Gittings 1955 GBR 1508 DNF 00:12:26 00:01:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gerard Van De Bovenkamp 1956 NED 1531 DNF 00:19:24 00:01:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Lorand Kalotai/HUN, Miguel Fernandez/ESP. Race Referee: Vicente Sanchez/ESP. Competition Jury: Miguel Fernandez/ESP, Ian Howard/GBR, Fernando Feijao/POR. Water temperature: 18.5ºC. Air Temperature:19.8ºC. Wetsuit swim. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (1 lap), Run 5 km (2 laps).