Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Andy Bourne 1961 GBR 2566 02:10:28 00:20:36 00:01:17 01:08:54 00:00:55 00:38:44
2 Keith Mahon 1961 GBR 2563 02:12:43 00:24:36 00:01:38 01:08:24 00:00:48 00:37:15
3 Oleg Sukhodolin 1961 RUS 2554 02:13:07 00:25:26 00:01:11 01:07:37 00:00:48 00:38:03
4 Frank Manthey 1959 GER 2582 02:13:42 00:23:31 00:01:17 01:10:31 00:00:54 00:37:27
5 Terence Johnson 1960 GBR 2570 02:15:32 00:21:41 00:01:13 01:10:53 00:00:59 00:40:45
6 Graham Hodges 1960 GBR 2571 02:15:58 00:25:53 00:01:07 01:11:49 00:00:47 00:36:20
7 Hervé Leimer 1960 SUI 2555 02:16:36 00:24:21 00:01:38 01:09:28 00:01:07 00:39:59
8 Paul Tynan 1960 GBR 2568 02:17:23 00:26:02 00:01:16 01:10:53 00:00:53 00:38:17
9 Malcolm Hughes 1961 GBR 2565 02:18:21 00:23:53 00:01:20 01:10:50 00:01:01 00:41:15
10 Rolf Berglund 1960 SWE 2556 02:18:25 00:22:35 00:01:19 01:13:46 00:00:56 00:39:47
11 Simon Claridge 1959 GBR 2574 02:18:38 00:25:09 00:01:37 01:11:47 00:01:08 00:38:56
12 Charles Lines 1960 GBR 2569 02:18:57 00:26:12 00:01:51 01:13:04 00:00:58 00:36:51
13 Richard Cooper 1958 GBR 2578 02:19:12 00:26:10 00:01:11 01:10:35 00:00:54 00:40:20
14 Joaquim Jose Fernandes 1961 POR 2546 02:19:19 00:26:05 00:01:03 01:14:18 00:00:45 00:37:07
15 Walter Winfried 1959 LIE 2590 02:19:46 00:22:28 00:01:41 01:10:49 00:00:58 00:43:49
16 Jeremy Cole 1958 GBR 2579 02:20:20 00:24:42 00:01:21 01:12:51 00:00:52 00:40:32
17 Bernd-Rüdiger Worm 1959 GER 2583 02:20:54 00:25:46 00:02:21 01:12:12 00:01:11 00:39:23
18 Adrian Grimmond 1960 GBR 2572 02:20:59 00:22:27 00:01:28 01:11:32 00:01:02 00:44:28
19 Dean Hardie 1959 GBR 2576 02:21:23 00:27:33 00:01:10 01:11:33 00:01:02 00:40:04
20 Mark Whyman 1961 GBR 2567 02:21:40 00:25:59 00:01:38 01:13:54 00:01:01 00:39:06
21 Mark Warren 1961 GBR 2564 02:22:03 00:25:46 00:01:17 01:14:16 00:00:57 00:39:46
22 Jakob Knudsen 1958 DEN 2560 02:22:49 00:26:02 00:01:24 01:10:56 00:01:07 00:43:18
23 Michael Ryan 1959 IRL 2587 02:23:55 00:28:23 00:01:17 01:11:15 00:01:04 00:41:54
24 Richard Elliott 1959 GBR 2573 02:24:29 00:28:04 00:01:20 01:11:44 00:01:01 00:42:18
25 Eric Sjöström 1959 SWE 2557 02:26:05 00:21:57 00:01:39 01:19:53 00:00:58 00:41:36
26 Andrew Pryke 1961 GBR 2562 02:26:26 00:25:36 00:01:47 01:14:29 00:01:11 00:43:22
27 Tilmann Priester 1958 GER 2584 02:26:53 00:24:17 00:01:45 01:17:50 00:01:17 00:41:42
28 Peter Wallis 1959 GBR 2575 02:27:04 00:23:28 00:01:16 01:15:40 00:01:16 00:45:22
29 Friedrich Schwarz 1960 AUT 2559 02:28:50 00:29:21 00:01:23 01:14:08 00:01:09 00:42:46
30 Jose Varela 1957 POR 2553 02:29:30 00:30:36 00:01:56 01:16:56 00:01:01 00:39:00
31 Bernd Kapp 1960 GER 2581 02:29:46 00:29:55 00:01:38 01:15:44 00:01:16 00:41:11
32 Manuel Goncalves 1961 POR 2547 02:29:51 00:27:58 00:01:33 01:21:11 00:01:10 00:37:57
33 Georg Rausch 1960 AUT 2558 02:30:04 00:27:44 00:01:27 01:16:36 00:01:03 00:43:12
34 Julian Meldrum 1958 GBR 2577 02:32:24 00:27:51 00:02:14 01:20:25 00:01:26 00:40:27
35 Vítor Silva 1961 POR 2545 02:33:06 00:26:04 00:01:52 01:16:32 00:01:10 00:47:27
36 Rizério Salgado 1960 POR 2548 02:34:23 00:30:16 00:01:15 01:20:59 00:00:57 00:40:53
37 João Santos 1961 POR 2591 02:34:30 00:26:13 00:02:21 01:20:56 00:01:20 00:43:38
38 Philip Sykes 1959 IRL 2588 02:37:28 00:26:15 00:01:54 01:20:46 00:01:29 00:47:02
39 Philip Aherne 1960 IRL 2585 02:39:15 00:26:30 00:02:01 01:17:44 00:01:27 00:51:32
40 Lionel Joly 1961 FRA 2561 02:39:48 00:28:30 00:03:29 01:21:54 00:01:47 00:44:06
41 David Cochrane 1960 IRL 2586 02:41:45 00:31:55 00:02:07 01:14:30 00:01:18 00:51:54
42 Paulo Castro Rocha 1959 POR 2551 02:46:58 00:30:55 00:03:01 01:23:50 00:01:18 00:47:53
43 Jose Luis Correia 1959 POR 2550 02:48:07 00:25:42 00:02:52 01:27:51 00:01:45 00:49:57
44 Maurizio Amato 1957 ITA 2589 02:55:11 00:28:54 00:02:02 01:25:07 00:01:43 00:57:23
45 Joaquim Nunes 1960 POR 2549 02:56:22 00:35:39 00:01:53 01:33:04 00:01:53 00:43:52
Program notes:

Technical Delegate: Lorand Kalotai/HUN, Miguel Fernandez/ESP. Race Referee: Vicente Sanchez/ESP. Competition Jury: Michael Masters/GBR, Eugene Kraus/LUX, Fernando Feijao/POR. Water temperature: 18.8ºC. Air Temperature:16.3ºC. Wetsuit swim. Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 40km (2 laps), Run 10km (4 laps).