Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Agnieszka Jerzyk 1988 POL 1 00:59:16 00:08:35 00:00:48 00:32:09 00:00:30 00:17:16
2 Amelie Kretz 1993 CAN 3 00:59:23 00:07:50 00:00:48 00:32:55 00:00:29 00:17:23
3 Sarah-Anne Brault 1989 CAN 4 00:59:32 00:08:09 00:00:47 00:32:40 00:00:31 00:17:27
4 Valentina Zapatrina 1988 RUS 2 00:59:55 00:07:42 00:00:50 00:33:03 00:00:30 00:17:53
5 Ekaterina Matiukh 1998 RUS 11 01:00:03 00:08:25 00:00:49 00:32:20 00:00:35 00:17:56
6 Amanda Bohlin 1989 SWE 6 01:00:25 00:08:37 00:00:46 00:32:12 00:00:26 00:18:25
7 Sara Perez Sala 1988 ESP 8 01:00:38 00:07:39 00:00:52 00:33:07 00:00:31 00:18:30
8 Danielle De Francesco 1992 AUS 7 01:00:50 00:07:38 00:00:50 00:33:08 00:00:31 00:18:45
9 Vittoria Lopes 1996 BRA 12 01:00:58 00:07:38 00:00:52 00:33:05 00:00:30 00:18:54
10 Sofie Hooghe 1991 BEL 10 01:01:09 00:08:39 00:00:47 00:33:17 00:00:31 00:17:56
11 Alissa Konig 1996 SUI 18 01:01:27 00:08:34 00:00:46 00:33:04 00:00:25 00:18:41
12 Laura Dennis 1995 AUS 9 01:01:42 00:08:15 00:00:44 00:33:25 00:00:28 00:18:52
13 Deborah Lynch 1992 NZL 5 01:01:50 00:08:35 00:00:51 00:33:17 00:00:31 00:18:38
14 Susanna Murphy 1983 IRL 14 01:01:50 00:08:08 00:00:50 00:33:26 00:00:29 00:18:59
15 Joanne Miller 1998 AUS 21 01:02:22 00:08:34 00:00:47 00:33:24 00:00:37 00:19:02
16 Jeanine Kocken 1996 NED 17 01:02:36 00:08:31 00:00:51 00:33:25 00:00:36 00:19:16
17 Jasmin Weber 1998 SUI 26 01:02:44 00:08:35 00:00:47 00:34:39 00:00:28 00:18:17
18 Dorthea Jørgensen 1998 DEN 34 01:02:49 00:08:39 00:00:47 00:33:20 00:00:33 00:19:32
19 Mikaela Persson 1987 SWE 16 01:02:55 00:08:12 00:00:52 00:33:20 00:00:33 00:20:01
20 Jitka Rudolfova 1986 CZE 19 01:03:27 00:08:41 00:00:50 00:34:32 00:00:32 00:18:54
21 Aleksandra Sikora 1997 POL 38 01:03:49 00:08:36 00:00:48 00:34:43 00:00:35 00:19:09
22 Jessica Hastings CAN 32 01:03:58 00:09:36 00:00:53 00:33:33 00:00:31 00:19:27
23 Pernille Linder Christensen 1990 DEN 20 01:04:02 00:08:43 00:00:46 00:33:14 00:00:31 00:20:51
24 Tanja Stroschneider 1990 AUT 31 01:04:15 00:08:38 00:00:48 00:34:36 00:00:36 00:19:38
25 Barbara Santos 1998 BRA 27 01:04:24 00:08:40 00:00:48 00:34:32 00:00:39 00:19:48
26 Heidi Thranum 1987 DEN 23 01:04:37 00:08:38 00:00:50 00:34:36 00:00:31 00:20:03
27 Lea Duchampt 1991 FRA 35 01:04:45 00:08:26 00:00:50 00:33:29 00:00:32 00:21:29
28 Pia Wiltgen 1987 LUX 24 01:04:58 00:09:23 00:00:53 00:33:50 00:00:34 00:20:21
29 Ailbhe Carroll 1991 IRL 29 01:05:34 00:08:46 00:00:52 00:34:30 00:00:38 00:20:50
30 Edda Hannesdottir 1994 ISL 30 01:06:03 00:09:05 00:00:57 00:35:48 00:00:35 00:19:40
31 Vera Vilaca 1998 POR 33 01:06:52 00:08:37 00:00:52 00:34:32 00:00:32 00:22:21
32 Lena Berthelot-Moritz 1997 FRA 28 01:07:49 00:08:40 00:00:56 00:36:14 00:00:35 00:21:25
DNF Hanna Maksimava 1993 BLR 15 DNF 00:08:43 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Anne Holm 1999 DEN 25 DNF 00:08:33 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Race Referee: Pertti Tomminen/SWE. Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Nina Blakkisrud/NOR, Ola Silvdahl/SWE. Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (5 laps), Run 5km (3 laps). Air Temperature 19ºC. Water temperature 20.9ºC. Non Wetsuit swim.