Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Claudia Smith 1982 USA 251 07:56:47 01:35:21 00:01:12 03:44:58 00:01:30 02:33:49
2 Pamela Meyer 1983 NZL 228 08:13:47 01:23:41 00:01:26 03:47:50 00:01:51 02:59:01
3 Carolina Carvalho 1984 BRA 258 08:20:48 01:37:05 00:01:32 03:54:08 00:01:22 02:46:43
4 Ruth Sawkins 1983 USA 247 08:23:14 01:32:49 00:00:49 03:51:35 00:01:05 02:56:58
5 Mallory Baker 1983 USA 246 08:31:18 01:44:50 00:01:38 03:54:53 00:02:20 02:47:40
6 Krystina Stadler 1985 USA 240 08:44:11 01:27:09 00:01:41 04:00:11 00:03:22 03:11:50
7 Michelle Heneghan 1986 IRL 235 08:53:55 01:41:01 00:01:52 04:13:08 00:02:26 02:55:30
8 Susan O'Brien 1985 NZL 229 08:56:30 01:34:52 00:02:37 04:30:15 00:02:20 02:46:28
9 Jodie Brighton 1986 AUS 236 09:05:34 01:44:58 00:03:17 04:16:34 00:01:44 02:59:02
10 Tracey Chatterton 1984 NZL 226 09:09:01 01:25:53 00:01:59 04:01:30 00:01:22 03:38:19
11 Sarah Otey 1985 USA 239 09:20:34 01:33:12 00:02:54 04:21:09 00:04:14 03:19:07
12 Brenda Willhite 1982 USA 248 09:24:11 01:51:20 00:04:36 04:03:35 00:02:54 03:21:47
13 Lauren Olson 1983 USA 245 09:42:02 01:42:57 00:01:06 04:08:27 00:03:37 03:45:57
14 Deborah Beare 1982 GBR 257 09:48:25 02:04:11 00:02:09 04:16:10 00:02:39 03:23:19
15 Kristina Myint 1982 USA 256 09:57:22 01:51:07 00:03:35 04:39:11 00:08:26 03:15:05
16 Brooke Elliott 1986 USA 238 10:04:16 01:58:52 00:02:38 04:23:12 00:06:51 03:32:47
17 Christie Zakar 1984 USA 241 10:04:41 02:03:35 00:02:46 04:13:00 00:02:28 03:42:54
18 Cara Johnson 1982 USA 249 10:24:46 02:02:47 00:02:50 04:43:09 00:03:47 03:32:15
19 Catherine Nadeau 1985 CAN 232 10:41:12 02:00:45 00:01:42 04:29:17 00:02:45 04:06:45
20 Kendra Boswell 1984 USA 242 10:44:02 02:21:26 00:02:39 04:53:53 00:05:05 03:21:01
21 Mo Schultz 1982 USA 253 11:32:26 01:58:33 00:02:48 05:03:03 00:05:48 04:22:16
22 Nagisako Azumano 1986 JPN 233 11:35:06 01:53:55 00:03:54 05:07:22 00:04:30 04:25:27
23 Andrea Hachey 1986 CAN 231 12:46:31 02:03:43 00:04:10 06:36:13 00:05:33 03:56:54
24 Gabriela Paredes 1982 USA 250 12:55:15 01:58:27 00:02:53 06:28:32 00:03:15 04:22:10
DSQ Amy Stretton 1985 NZL 230 DSQ 00:55:29 00:01:23 03:55:16 00:01:14 02:59:39
DNF Philadelphia Holmes 1985 AUS 237 DNF 03:12:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Landi Orza 1982 USA 252 DNF 01:35:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Akiko Tsunekawa 1984 JPN 234 DNF 01:35:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andrew Armstrong/CAN. Race Referee: Troyce Beglaw/CAN. Competition Jury: Andrew Armstrong/CAN, Barry Siff/USA, Gerardo Aguilar/MEX. Water temperature 26.8ºC. Air Temperature 24.0ºC. Wetsuits not allowed. Distances: Swim 4 km (2 laps), Bike 120 km, Run 30 km (3 laps).