Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ken-Ichi Hino 1984 USA 496 07:01:49 01:17:10 00:00:56 03:26:02 00:01:15 02:16:29
2 Reid Foster 1986 USA 485 07:04:44 01:19:32 00:00:56 03:20:04 00:01:46 02:22:28
3 Christian Reinecke 1985 GER 507 07:25:27 01:13:55 00:01:07 03:36:20 00:01:44 02:32:23
4 Nick Parton 1985 USA 491 07:34:39 01:40:55 00:02:00 03:26:44 00:01:56 02:23:06
5 Damien Fauve 1982 CAN 474 07:36:59 01:18:09 00:01:23 03:43:11 00:01:29 02:32:49
6 Caleb Smidt 1982 USA 504 07:39:26 01:33:25 00:02:24 03:33:45 00:01:58 02:27:56
7 Chris Rice 1983 USA 501 07:43:10 01:39:06 00:02:27 03:29:06 00:01:44 02:30:48
8 Jason Eagleston 1983 USA 497 07:45:17 01:23:12 00:01:05 03:41:21 00:02:38 02:37:03
9 Dimitre Bezerra Botelho 1984 BRA 508 08:02:30 01:25:57 00:01:32 03:54:07 00:02:08 02:38:48
10 Stephen Morriss 1985 NZL 472 08:14:41 01:17:34 00:01:09 03:40:49 00:02:46 03:12:25
11 Takashi Shinzato 1985 JPN 478 08:24:17 01:33:45 00:01:34 03:55:51 00:01:17 02:51:52
12 James Pisko 1982 AUS 481 08:27:24 01:25:03 00:01:29 03:51:08 00:02:06 03:07:41
13 Jedd Kirby 1983 USA 498 08:30:16 02:00:03 00:01:29 03:44:27 00:01:11 02:43:07
14 Darian Wait 1985 RSA 483 08:44:55 01:19:14 00:01:51 03:29:20 00:03:35 03:50:56
15 Tim Glinski 1985 USA 489 08:49:15 01:22:30 00:02:18 03:49:47 00:03:06 03:31:36
16 Rei Tsuruga 1983 JPN 480 08:51:21 01:31:15 00:01:54 04:17:16 00:02:09 02:58:48
17 Hunter Lucas 1984 USA 495 09:19:16 01:43:08 00:04:28 03:58:55 00:04:45 03:28:03
18 Lanc Schmitt 1986 USA 486 09:24:35 01:42:47 00:00:58 03:57:08 00:02:02 03:41:41
19 Jesse Martin 1986 USA 487 09:26:41 01:24:34 00:01:11 04:06:05 00:01:32 03:53:21
20 Ryan Celestain 1983 USA 499 09:31:51 01:51:53 00:02:00 04:00:11 00:06:32 03:31:17
21 Chris Matthews 1982 CAN 473 09:38:58 01:33:09 00:00:54 03:52:20 00:05:01 04:07:36
22 Russell Bainbridge 1986 USA 484 09:40:41 01:36:02 00:04:32 04:28:00 00:07:59 03:24:09
23 Nobuyuki Shinohara 1986 JPN 476 09:42:31 02:00:02 00:12:30 04:09:32 00:08:08 03:12:22
24 Yusuke Watanabe 1986 JPN 475 09:48:00 01:50:10 00:03:35 04:31:54 00:02:06 03:20:18
25 Hirofumi Morimoto 1984 JPN 479 10:04:53 01:55:50 00:03:14 04:53:05 00:02:58 03:09:48
26 Sean Axtetter 1982 USA 503 10:32:40 01:39:15 00:01:49 04:35:50 00:06:37 04:09:12
27 Josh Plowman 1985 USA 490 10:46:22 02:19:40 00:02:57 04:26:00 00:04:10 03:53:36
28 Christian Loeschel 1982 USA 502 11:11:12 01:34:44 00:02:07 04:30:47 00:05:03 04:58:33
29 Derek Bushey 1984 USA 493 11:49:39 02:06:42 00:02:00 04:17:24 00:02:47 05:20:48
DNF Bryan Journey 1985 USA 488 DNF 01:38:48 00:02:15 03:48:55 00:02:58 00:00:00
DNF Alex Cunningham 1985 USA 492 DNF 01:34:32 00:01:06 04:10:49 00:02:21 00:00:00
DNF Jeff Torson 1983 USA 500 DNF 01:01:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andrew Armstrong/CAN. Race Referee: Troyce Beglaw/CAN. Competition Jury: Andrew Armstrong/CAN, Barry Siff/USA, Gerardo Aguilar/MEX. Water temperature 26.8ºC. Air Temperature 24.0ºC. Wetsuits not allowed. Distances: Swim 4 km (2 laps), Bike 120 km, Run 30 km (3 laps).