Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Kirsten Sass 1979 USA 279 07:24:09 01:21:58 00:00:59 03:35:45 00:00:55 02:24:34
2 Sophie Bubb 1981 GBR 290 07:54:41 01:26:42 00:01:16 03:49:07 00:01:46 02:35:51
3 Paula Miotto 1977 BRA 292 08:31:56 01:41:59 00:01:13 03:58:32 00:01:28 02:48:47
4 Karen Russo 1977 NZL 262 08:40:57 01:36:58 00:02:20 04:03:51 00:01:22 02:56:29
5 Julia Bechtolsheimer 1981 GBR 291 08:41:01 01:35:29 00:01:14 04:15:07 00:01:13 02:48:00
6 Stephanie Gonzalez 1977 USA 288 08:50:46 01:44:47 00:01:28 03:42:27 00:01:32 03:20:34
7 Janice Revie 1980 NZL 261 08:58:12 02:04:56 00:01:52 03:59:21 00:02:19 02:49:46
8 Gwendolyn Steves 1979 USA 280 09:09:07 01:38:51 00:02:19 03:53:08 00:02:49 03:32:02
9 Lisa Rogers 1980 USA 269 09:34:35 01:41:31 00:03:47 04:30:15 00:03:56 03:15:09
10 Michelle Bird 1980 USA 273 09:42:24 01:53:06 00:02:44 04:17:14 00:03:11 03:26:11
11 Rie Watanabe 1981 JPN 264 09:42:43 01:54:49 00:02:04 04:45:07 00:04:20 02:56:25
12 Loukia Lili-Williams 1981 GRE 259 09:49:12 01:45:52 00:01:14 04:35:46 00:01:46 03:24:36
13 Sandra Ashby 1980 USA 270 09:51:23 01:53:38 00:01:18 04:25:53 00:01:51 03:28:45
14 Tara King 1978 USA 285 09:52:29 01:43:39 00:02:41 04:16:27 00:04:49 03:44:56
15 Tanya Molleker 1980 USA 277 09:53:50 01:46:08 00:05:38 04:22:35 00:02:43 03:36:48
16 Louise De Chasteigner Dumee 1978 NZL 260 09:59:24 01:45:30 00:04:04 04:24:34 00:03:00 03:42:18
17 Dara Ono 1978 USA 282 09:59:32 01:48:25 00:02:11 04:38:19 00:01:43 03:28:56
18 Erin Ferguson 1978 USA 283 10:01:42 01:50:31 00:02:22 04:25:50 00:02:41 03:40:21
19 Rebecca Baker 1980 USA 272 10:06:19 01:36:44 00:02:52 04:32:08 00:03:53 03:50:44
20 Angela Morris 1980 USA 271 10:06:30 01:56:07 00:03:03 04:57:34 00:07:17 03:02:31
21 Marisela Martinez 1981 USA 268 10:07:42 01:35:23 00:01:45 04:33:31 00:01:32 03:55:33
22 Mayako Fukunaga 1979 JPN 266 10:07:48 01:46:14 00:05:21 04:48:24 00:06:19 03:21:32
23 Lori Mccarty 1980 USA 275 10:09:50 02:00:11 00:01:58 04:21:57 00:03:39 03:42:06
24 Aimee Bross Price 1978 USA 286 10:24:54 01:52:39 00:03:29 04:29:48 00:04:03 03:54:57
25 Ludmilla Paula Silva Costa 1981 BRA 294 10:35:56 02:03:55 00:02:29 04:52:13 00:03:13 03:34:08
26 Lia Barros Reboucas 1978 BRA 293 10:39:13 01:40:15 00:02:28 04:39:36 00:02:28 04:14:28
27 Courtney Qualls-Halstead 1978 USA 284 10:46:20 02:39:24 00:03:57 04:10:24 00:04:05 03:48:32
28 Jennifer Childress 1979 USA 281 11:06:39 02:31:15 00:01:55 04:46:13 00:03:11 03:44:07
29 Chizuko Nakagawahara 1980 JPN 265 11:12:26 02:00:45 00:03:36 05:12:16 00:04:00 03:51:51
30 Lindsay Cheatham-Bowerman 1980 USA 274 11:13:13 01:42:02 00:09:43 05:14:35 00:04:05 04:02:51
31 Victoria Lake 1980 CAN 263 11:26:09 02:25:44 00:02:54 05:16:17 00:04:13 03:37:03
32 Nichole Nuccio 1979 USA 278 12:49:47 02:18:42 00:02:25 04:37:40 00:12:55 05:38:06
DNF Kate Ripley Critchfield 1977 USA 289 DNF 01:35:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hiromi Danno 1978 JPN 267 DNF 01:10:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jessica Davis 1978 USA 287 DNF 02:30:37 00:02:53 04:59:30 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andrew Armstrong/CAN. Race Referee: Troyce Beglaw/CAN. Competition Jury: Andrew Armstrong/CAN, Barry Siff/USA, Gerardo Aguilar/MEX. Water temperature 26.8ºC. Air Temperature 24.0ºC. Wetsuits not allowed. Distances: Swim 4 km (2 laps), Bike 120 km, Run 30 km (3 laps).