Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sarah Bell 1976 USA 310 08:24:26 01:38:09 00:01:21 03:54:09 00:04:00 02:46:49
2 Gina Hendrickson 1976 USA 308 08:44:24 01:35:28 00:05:40 03:57:10 00:06:05 03:00:03
3 Karla Gregg 1975 USA 315 08:51:59 01:45:05 00:01:42 04:04:51 00:03:06 02:57:18
4 Annabelle Hartigan 1976 AUS 302 08:55:38 01:42:47 00:01:50 04:02:53 00:03:06 03:05:04
5 Kathy Eggers 1973 NZL 295 08:56:09 01:51:44 00:01:55 04:02:03 00:01:09 02:59:19
6 Meaghan St John 1975 CAN 298 08:57:03 01:28:51 00:02:00 04:08:03 00:02:12 03:15:58
7 Kamden Hoffmann 1975 USA 312 09:16:41 02:00:16 00:01:43 04:17:08 00:01:01 02:56:35
8 Jennifer Tullis 1974 USA 319 09:17:32 01:42:31 00:01:35 04:22:30 00:01:54 03:09:05
9 Colleen Udovich 1974 USA 316 09:27:19 01:54:45 00:05:22 04:19:58 00:04:37 03:02:38
10 Jennifer Mathe 1976 USA 309 09:29:55 01:38:05 00:03:17 04:23:04 00:02:30 03:23:01
11 Susan Beattie 1972 AUS 301 09:33:24 02:00:07 00:02:47 04:19:45 00:01:24 03:09:23
12 Rebecca Bradley 1976 USA 311 09:35:36 01:45:30 00:03:38 04:14:21 00:03:09 03:29:00
13 Teresa Soden 1975 AUS 304 09:41:35 01:56:40 00:02:13 04:25:57 00:03:18 03:13:29
14 Rebecca Bole 1972 GBR 328 09:42:26 01:40:53 00:02:30 04:19:10 00:02:51 03:37:04
15 Sumiko Namai 1976 JPN 299 09:42:53 01:35:41 00:02:08 04:39:28 00:02:43 03:22:55
16 Jennifer Miller 1973 USA 329 09:43:54 01:53:58 00:02:53 04:36:26 00:04:04 03:06:36
17 Kim Albin 1973 USA 323 09:44:08 01:37:32 00:01:29 03:55:33 00:05:07 04:04:30
18 Julie Sakalares 1973 USA 326 09:49:07 01:16:28 00:01:43 04:35:08 00:02:34 03:53:16
19 Jami Mumley 1975 USA 313 09:49:35 01:50:07 00:02:42 04:09:18 00:05:08 03:42:22
20 Mandy Tydlaska 1973 USA 320 10:03:44 02:04:03 00:01:36 04:28:26 00:01:37 03:28:04
21 Kokoro Toyama 1974 JPN 300 10:06:36 01:42:45 00:02:28 04:45:23 00:03:46 03:32:17
22 Sarah Matthews 1974 AUS 303 10:08:38 02:16:39 00:01:58 04:31:52 00:02:04 03:16:08
23 Carm Michaud 1975 USA 314 10:17:30 02:18:02 00:01:41 04:20:48 00:04:17 03:32:44
24 Susana Campuzano 1974 USA 317 10:19:37 01:51:56 00:02:00 04:20:25 00:03:06 04:02:12
25 Kimberly Ohmes 1972 USA 327 10:26:00 02:19:42 00:02:53 04:31:37 00:03:44 03:28:06
26 Chiara Singh 1975 CAN 297 10:30:56 01:56:16 00:02:28 04:39:58 00:02:13 03:50:03
27 Priscilla Crawford 1973 USA 322 11:24:39 01:56:00 00:05:16 04:56:04 00:06:18 04:21:02
28 Vanda Edmondson 1973 USA 321 12:08:30 01:43:52 00:02:21 04:57:52 00:03:03 05:21:24
DNF Melissa Belk 1974 USA 318 DNF 01:52:36 00:01:21 03:56:23 00:01:19 00:00:00
DNF Natalie Edwards 1975 AUS 305 DNF 01:25:32 00:01:38 04:05:35 00:01:49 00:00:00
DNF Stacey Miller 1976 USA 306 DNF 01:21:44 00:01:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sue Rodgers 1973 CAN 296 DNF 02:19:40 00:01:51 03:03:18 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andrew Armstrong/CAN. Race Referee: Troyce Beglaw/CAN. Competition Jury: Andrew Armstrong/CAN, Barry Siff/USA, Gerardo Aguilar/MEX. Water temperature 26.8ºC. Air Temperature 24.0ºC. Wetsuits not allowed. Distances: Swim 4 km (2 laps), Bike 120 km, Run 30 km (3 laps).