Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Julie Howle 1971 AUS 340 08:22:31 01:27:03 00:01:09 04:08:21 00:01:25 02:44:36
2 Annika Rehn 1968 SWE 341 08:51:03 01:43:59 00:01:03 03:54:57 00:01:56 03:09:10
3 Sue Aquila 1967 USA 355 09:04:42 01:49:39 00:01:45 04:12:57 00:02:30 02:57:52
4 Sherry Ey 1969 AUS 339 09:08:10 01:57:32 00:01:34 03:52:01 00:01:51 03:15:13
5 Ellen Jezercak 1969 USA 350 09:13:44 01:41:15 00:03:08 04:17:11 00:02:22 03:09:50
6 Micheline Mcwhirter 1969 CAN 332 09:22:34 01:54:10 00:01:55 04:02:30 00:02:18 03:21:44
7 Jan Hartman 1969 USA 349 09:33:13 01:47:11 00:02:29 04:15:38 00:02:26 03:25:31
8 Rebecca Tiffen 1970 GBR 359 09:36:09 01:47:44 00:01:51 04:22:38 00:04:59 03:19:00
9 Sarah Kelman 1971 GBR 358 09:37:28 01:54:51 00:02:02 04:01:50 00:02:53 03:35:54
10 Melanie Clarke 1967 GBR 360 09:45:48 01:54:22 00:01:44 04:04:27 00:03:17 03:42:00
11 Pia Sundqvist 1969 SWE 330 09:50:17 01:51:47 00:02:19 04:22:35 00:02:07 03:31:31
12 Kelly Newberg 1971 USA 343 09:50:38 01:58:50 00:02:26 04:26:59 00:03:48 03:18:36
13 Donna Lewis 1967 USA 354 09:50:44 02:10:29 00:02:49 04:28:09 00:03:03 03:06:16
14 Andree Giguere 1970 CAN 331 09:58:27 01:49:48 00:01:31 04:37:42 00:04:02 03:25:25
15 Joella Baker 1970 USA 345 10:08:01 01:40:55 00:02:07 04:24:13 00:02:05 03:58:42
16 Elaine Smith 1967 USA 356 10:25:59 01:39:40 00:03:08 04:35:54 00:05:13 04:02:07
17 Junko Suzuki 1971 JPN 333 10:31:36 02:16:09 00:03:14 04:48:37 00:03:19 03:20:19
18 Wendy Gabrielson 1970 USA 346 10:34:53 01:56:51 00:02:24 04:26:58 00:05:12 04:03:29
19 Patricia Porter 1969 USA 351 10:36:43 01:59:41 00:04:40 04:16:47 00:04:18 04:11:19
20 Kazue Togashi 1969 JPN 335 11:03:37 01:49:56 00:03:15 05:17:44 00:05:18 03:47:26
21 Tomomi Okuda 1970 JPN 334 11:06:37 02:02:49 00:02:12 05:04:37 00:04:10 03:52:50
22 Aki Fujito 1967 JPN 337 11:17:39 01:47:34 00:03:25 04:55:45 00:02:46 04:28:12
23 Michiko Tsuji 1968 JPN 336 11:31:53 02:17:26 00:03:04 04:59:15 00:03:50 04:08:21
24 Kimberly Rashid 1970 USA 347 11:42:05 01:54:58 00:03:20 04:48:45 00:03:23 04:51:41
DNF Griselda Borrero 1970 USA 348 DNF 01:33:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kristi Lovelace 1970 USA 361 DNF 03:10:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Shinobu Mito 1971 JPN 338 DNF 01:31:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andrew Armstrong/CAN. Race Referee: Troyce Beglaw/CAN. Competition Jury: Andrew Armstrong/CAN, Barry Siff/USA, Gerardo Aguilar/MEX. Water temperature 26.8ºC. Air Temperature 24.0ºC. Wetsuits not allowed. Distances: Swim 4 km (2 laps), Bike 120 km, Run 30 km (3 laps).