Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Patrice Brisindi 1971 CAN 602 07:01:31 01:19:44 00:01:02 03:18:59 00:01:09 02:20:38
2 Thomas Woods 1971 USA 620 07:02:29 01:21:00 00:01:20 03:23:56 00:01:35 02:14:39
3 Tony Weeks 1971 GBR 641 07:22:27 01:26:28 00:01:14 03:25:29 00:04:00 02:25:18
4 Bently Harper 1969 USA 632 07:36:33 01:30:11 00:00:57 03:38:52 00:01:16 02:25:19
5 Dan Chapman 1968 USA 634 07:51:29 01:19:17 00:01:51 03:39:16 00:01:17 02:49:50
6 John Mccann 1970 AUS 615 07:55:16 01:19:30 00:01:29 03:42:56 00:01:09 02:50:13
7 Kevin Konczak 1969 USA 629 07:55:22 01:20:21 00:01:06 03:37:02 00:01:26 02:55:29
8 Jason Black 1970 AUS 613 07:55:48 01:26:20 00:01:03 03:41:30 00:01:16 02:45:42
9 Dominic Paul 1971 GBR 645 08:02:37 01:30:21 00:01:21 03:46:37 00:01:51 02:42:29
10 David Guzik 1970 USA 624 08:05:39 01:29:27 00:02:24 03:56:27 00:04:39 02:32:45
11 Tetsuya Aoki 1969 JPN 605 08:08:38 01:29:40 00:01:14 03:43:39 00:01:15 02:52:51
12 Lee Jackson 1968 AUS 614 08:19:16 01:43:10 00:02:15 03:39:40 00:01:17 02:52:56
13 Sam Cardona 1971 USA 622 08:20:08 01:24:35 00:02:00 03:46:59 00:02:31 03:04:05
14 Jed Jesse 1969 USA 628 08:22:14 01:27:58 00:01:10 03:39:40 00:02:18 03:11:09
15 Ken Osmun 1968 USA 635 08:27:54 01:16:11 00:01:07 04:01:07 00:01:59 03:07:32
16 Jaret Johnson 1967 USA 636 08:36:03 01:35:24 00:01:08 03:45:03 00:02:47 03:11:43
17 Yuji Sato 1968 JPN 609 08:38:14 01:21:26 00:03:08 03:50:02 00:02:47 03:20:53
18 Scott Olden 1970 USA 627 08:43:26 01:39:53 00:02:31 03:57:34 00:02:35 03:00:55
19 Cesar Meira Cairo 1967 BRA 646 08:43:57 01:34:47 00:02:04 04:01:45 00:02:17 03:03:06
20 Erik Golbiw 1971 USA 621 08:49:30 01:36:46 00:01:27 04:00:22 00:09:33 03:01:24
21 Bobby Murray 1971 USA 617 08:53:17 01:35:46 00:01:18 03:50:36 00:01:52 03:23:47
22 Philip Bilbrough 1967 NZL 600 08:53:19 01:47:22 00:01:38 03:46:46 00:03:44 03:13:50
23 Christopher Leach 1970 USA 625 08:54:18 01:35:40 00:01:47 03:54:43 00:03:17 03:18:53
24 Andrew Yandell 1971 USA 623 08:54:47 01:40:00 00:02:34 03:45:27 00:04:58 03:21:49
25 Piers Hale 1970 GBR 642 08:56:30 01:30:28 00:01:20 03:55:57 00:02:23 03:26:25
26 Laurent Massenat 1969 USA 631 09:00:26 01:43:21 00:01:29 03:46:11 00:01:57 03:27:30
27 Shannon Eernisse 1969 USA 630 09:02:24 01:36:14 00:01:42 04:06:09 00:07:12 03:11:10
28 Jun Umeda 1969 JPN 607 09:09:09 01:51:11 00:06:07 04:09:16 00:06:17 02:56:20
29 Marc Young 1968 USA 633 09:09:10 01:16:17 00:01:52 03:53:00 00:03:42 03:54:20
30 Tomohiro Wada 1968 JPN 610 09:14:00 01:39:20 00:02:00 04:09:16 00:04:35 03:18:50
31 James Dillion 1967 USA 639 09:27:30 01:55:57 00:01:15 04:05:44 00:01:33 03:23:02
32 Andrew Macdonald 1971 GBR 640 09:34:19 01:59:09 00:02:22 04:15:03 00:02:43 03:15:03
33 Absamar Barreto Simoes 1968 BRA 647 09:34:36 01:31:29 00:02:30 04:45:36 00:03:49 03:11:14
34 Thomas Rehn 1967 SWE 616 09:36:20 02:00:56 00:01:23 03:48:08 00:02:45 03:43:10
35 Haruhiko Chuma 1970 JPN 604 09:38:40 01:16:28 00:01:44 04:20:30 00:03:24 03:56:36
36 Katsuhito Fujii 1967 JPN 612 09:39:22 01:55:46 00:03:50 04:23:59 00:01:56 03:13:52
37 Hiroshi Tsuchiya 1968 JPN 608 09:46:14 01:33:13 00:04:23 04:22:10 00:05:27 03:41:02
38 Shunji Aida 1970 JPN 603 10:03:03 02:03:17 00:01:42 04:02:07 00:04:40 03:51:20
39 Ed Whiting 1971 NZL 601 10:13:35 02:24:36 00:03:19 03:42:43 00:03:53 03:59:07
40 Keiji Murakami 1967 JPN 611 10:32:18 01:54:10 00:07:05 04:42:18 00:05:34 03:43:14
41 Takayuki Asano 1969 JPN 606 11:02:55 02:03:39 00:03:28 04:49:09 00:03:26 04:03:15
42 Joseph Hagen 1967 USA 638 11:03:44 02:06:52 00:01:13 03:53:39 00:04:26 04:57:37
DNF Chris Hale 1968 GBR 644 DNF 01:38:08 00:01:29 03:48:36 00:03:02 00:00:00
DNF David Slavinski 1971 USA 619 DNF 01:24:15 00:01:07 03:14:19 00:00:54 00:00:00
DNF Lloyd Cosgrove 1970 GBR 643 DNF 01:35:14 00:01:04 04:18:40 00:00:00 00:00:00
DNF Thomas Waniewski USA 790 DNF 01:15:31 00:01:26 04:01:47 00:00:00 00:00:00
DNF Danny Golden 1970 USA 626 DNF 02:51:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andrew Armstrong/CAN. Race Referee: Troyce Beglaw/CAN. Competition Jury: Andrew Armstrong/CAN, Barry Siff/USA, Gerardo Aguilar/MEX. Water temperature 26.8ºC. Air Temperature 24.0ºC. Wetsuits not allowed. Distances: Swim 4 km (2 laps), Bike 120 km, Run 30 km (3 laps).