Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Pierre Heynemand 1966 CAN 652 07:05:11 01:22:10 00:01:11 03:19:59 00:01:50 02:20:02
2 Shawn Bonsell 1966 USA 667 07:11:47 01:04:07 00:01:41 03:26:33 00:01:49 02:37:39
3 Doug Guertin 1963 USA 678 08:03:57 01:26:56 00:01:25 03:47:05 00:02:09 02:46:22
4 Martin Beare 1962 GBR 693 08:07:18 01:35:36 00:01:21 03:49:59 00:01:29 02:38:56
5 Clive Granger 1966 GBR 688 08:41:37 01:54:33 00:01:33 03:47:05 00:02:24 02:56:04
6 Kurt David 1963 USA 679 08:50:20 01:32:57 00:03:18 03:47:16 00:04:00 03:22:50
7 Steve Smith 1966 GBR 690 08:51:49 01:45:49 00:01:56 03:59:14 00:02:25 03:02:27
8 Toshinori Tomioka 1962 JPN 660 08:55:40 02:02:24 00:02:24 03:57:06 00:02:44 02:51:05
9 Wayne Sampson 1966 AUS 663 08:58:24 01:29:55 00:01:33 04:07:45 00:02:11 03:17:02
10 Kevin Burke 1964 USA 676 08:58:24 02:07:28 00:02:18 03:54:58 00:04:41 02:49:01
11 Anthony Park 1965 USA 670 09:00:17 01:53:38 00:02:25 04:09:10 00:03:49 02:51:17
12 Tomokazu Hamada 1963 JPN 657 09:21:30 02:17:09 00:04:53 03:58:29 00:07:58 02:53:04
13 Chris Howard 1962 USA 684 09:34:45 02:00:47 00:03:26 04:17:29 00:01:24 03:11:42
14 Shigeo Senda 1962 JPN 659 09:35:24 02:02:22 00:02:53 04:12:14 00:05:11 03:12:46
15 Brant Fahle 1966 USA 665 09:36:05 02:01:53 00:01:30 04:07:19 00:03:41 03:21:45
16 Brian Shiel 1964 GBR 692 09:41:24 02:03:22 00:01:17 04:05:20 00:02:29 03:28:59
17 Keith Colter 1962 CAN 651 09:48:07 02:15:16 00:04:54 04:10:02 00:03:57 03:14:00
18 Michael Riggall 1965 AUS 662 10:04:37 01:36:47 00:01:58 04:45:12 00:02:45 03:37:58
19 Stewart Tanner 1966 GBR 689 10:04:54 02:06:52 00:02:42 04:17:00 00:02:01 03:36:22
20 Paul James 1965 GBR 691 10:05:46 01:35:37 00:01:30 03:54:27 00:03:52 04:30:21
21 Tetsuya Shimizu 1965 JPN 655 10:12:17 01:48:54 00:02:24 04:28:10 00:03:07 03:49:44
22 Justin Chan 1964 USA 675 10:23:50 01:57:34 00:02:58 04:25:13 00:03:21 03:54:46
23 Stephen Ban 1962 USA 682 10:30:48 01:30:05 00:02:13 04:14:59 00:03:39 04:39:54
24 Brad Palmer 1964 USA 674 10:33:07 02:05:21 00:02:07 04:34:44 00:04:26 03:46:30
25 Craig Macintyre 1965 USA 671 10:55:01 02:02:33 00:02:54 04:46:11 00:03:45 03:59:40
26 Jonas Ohlsson 1966 SWE 649 10:55:40 02:08:14 00:03:45 04:20:43 00:07:53 04:15:07
27 Art Schofield 1966 USA 668 11:00:22 01:41:21 00:02:16 04:48:57 00:03:28 04:24:22
28 Masakazu Sekikawa 1963 JPN 658 11:01:59 02:07:39 00:03:43 04:39:18 00:03:38 04:07:42
DNF Fraser Dawson 1966 GBR 687 DNF 01:34:15 00:02:09 04:05:26 00:08:36 00:00:00
DNF Yukinori Kojima 1962 JPN 661 DNF 01:58:13 00:04:23 04:30:36 00:04:36 00:00:00
DNF Tomas Mcmillan Gonzalez 1965 USA 672 DNF 01:42:57 00:01:47 03:53:02 00:02:54 00:00:00
DNF Christian Bergeron 1962 CAN 653 DNF 02:02:12 00:01:37 03:48:19 00:02:53 00:00:00
DNF Thomas Lokar 1966 USA 666 DNF 01:30:38 00:01:25 03:44:33 00:02:17 00:00:00
DNF Gunter Stecher 1963 GER 664 DNF 01:05:24 00:02:10 04:15:18 00:00:00 00:00:00
DNF Scott Philbrick 1964 USA 673 DNF 01:49:17 00:01:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Masashi Onuma 1965 JPN 654 DNF 01:38:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Brian Luker 1962 USA 686 DNF 01:38:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ernesto Germano Schreiber 1965 BRA 694 DNF 01:38:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Paul Dunn 1965 USA 669 DNF 01:38:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dave Simons 1962 USA 683 DNF 00:58:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jim Svehla 1962 USA 685 DNF 00:58:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andrew Armstrong/CAN. Race Referee: Troyce Beglaw/CAN. Competition Jury: Andrew Armstrong/CAN, Barry Siff/USA, Gerardo Aguilar/MEX. Water temperature 26.8ºC. Air Temperature 24.0ºC. Wetsuits not allowed. Distances: Swim 4 km (2 laps), Bike 120 km, Run 30 km (3 laps).