Results: 2016 Osaka NTT ASTC Sprint Triathlon Asian Cup | Elite Women
Maishima, Konohana, Osaka, Japan • 10 Jul, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jaz Hedgeland 1995 AUS 1 01:03:59 00:10:45 00:00:00 00:35:50 00:00:00 00:17:24
2 Tomoko Sonoda 1983 JPN 4 01:04:21 00:11:02 00:00:00 00:35:37 00:00:00 00:17:42
3 Kiyomi Niwata 1970 JPN 16 01:04:44 00:11:06 00:00:00 00:35:38 00:00:00 00:18:00
4 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 8 01:04:55 00:10:57 00:00:00 00:35:38 00:00:00 00:18:20
5 Mariko Adachi 1983 JPN 2 01:05:06 00:10:52 00:00:00 00:35:45 00:00:00 00:18:29
6 Fumika Matsumoto 1995 JPN 11 01:05:25 00:11:35 00:00:00 00:36:07 00:00:00 00:17:43
7 Ayami Taketomo 1985 JPN 7 01:05:31 00:11:04 00:00:00 00:35:37 00:00:00 00:18:50
8 Fuka Sega 1998 JPN 29 01:05:48 00:10:41 00:00:00 00:36:00 00:00:00 00:19:07
9 Kira Hedgeland 1998 AUS 23 01:05:59 00:10:55 00:00:00 00:35:47 00:00:00 00:19:17
10 Elizabeth Stannard 1997 NZL 12 01:06:19 00:11:09 00:00:00 00:35:33 00:00:00 00:19:37
11 Sumire Ohara 1996 JPN 27 01:06:22 00:11:05 00:00:00 00:35:42 00:00:00 00:19:35
12 Niina Kishimoto 1995 JPN 32 01:06:36 00:11:08 00:00:00 00:35:37 00:00:00 00:19:51
13 Chiari Mikata 1999 JPN 38 01:06:46 00:10:42 00:00:00 00:36:08 00:00:00 00:19:56
14 Yun-Jung Jang 1988 KOR 15 01:06:57 00:11:03 00:00:00 00:36:44 00:00:00 00:19:10
15 Naomi Takamine 1986 JPN 18 01:07:01 00:11:05 00:00:00 00:35:43 00:00:00 00:20:13
16 Nagiho Ishida 1993 JPN 19 01:07:04 00:11:28 00:00:00 00:36:16 00:00:00 00:19:20
17 Ashleigh Williams 1994 NZL 20 01:07:05 00:11:39 00:00:00 00:37:12 00:00:00 00:18:14
18 Chisaki Matsui 1998 JPN 36 01:07:06 00:11:35 00:00:00 00:37:17 00:00:00 00:18:14
19 Yurina Kawasaki 1986 JPN 24 01:07:11 00:11:13 00:00:00 00:36:39 00:00:00 00:19:19
20 Hiraku Fukuoka 1994 JPN 14 01:07:20 00:11:16 00:00:00 00:36:26 00:00:00 00:19:38
21 Long Hoi 1984 MAC 5 01:07:31 00:11:48 00:00:00 00:37:04 00:00:00 00:18:39
22 Ainsley Thorpe 1998 NZL 30 01:07:53 00:11:05 00:00:00 00:36:44 00:00:00 00:20:04
23 Elise Salt 1995 NZL 6 01:07:54 00:11:31 00:00:00 00:36:15 00:00:00 00:20:08
24 Erika Tanno 1989 JPN 47 01:08:06 00:11:39 00:00:00 00:37:14 00:00:00 00:19:13
25 Katherine Badham 1998 NZL 9 01:08:18 00:12:21 00:00:00 00:37:32 00:00:00 00:18:25
26 Holly Grice 1994 AUS 22 01:08:18 00:11:03 00:00:00 00:35:41 00:00:00 00:21:34
27 Joanne Miller 1998 AUS 35 01:08:54 00:11:35 00:00:00 00:37:14 00:00:00 00:20:05
28 Akane Makita 1995 JPN 17 01:08:54 00:11:06 00:00:00 00:35:53 00:00:00 00:21:55
29 Katinka Von Elsner-Wellsteed 1998 AUS 41 01:09:05 00:12:03 00:00:00 00:37:46 00:00:00 00:19:16
30 Otono Maeda 1997 JPN 43 01:09:58 00:12:01 00:00:00 00:38:02 00:00:00 00:19:55
31 Sayu Arizono 1996 JPN 25 01:09:59 00:12:15 00:00:00 00:39:25 00:00:00 00:18:19
32 Mika Kawazoe 1993 JPN 42 01:10:33 00:11:59 00:00:00 00:38:07 00:00:00 00:20:27
33 Misaki Kago 1996 JPN 31 01:11:45 00:11:54 00:00:00 00:40:00 00:00:00 00:19:51
34 Ji Eun Jung 1997 KOR 40 01:12:43 00:10:51 00:00:00 00:39:14 00:00:00 00:22:38
35 Hitomi Amami 1996 JPN 34 01:13:02 00:12:16 00:00:00 00:37:48 00:00:00 00:22:58
36 Akiko Inaba 1993 JPN 46 01:13:08 00:12:02 00:00:00 00:40:00 00:00:00 00:21:06
37 Kaaya Niwata 2000 JPN 37 01:13:26 00:11:51 00:00:00 00:39:49 00:00:00 00:21:46
38 Nijina Magosaki 1994 JPN 44 01:13:33 00:12:01 00:00:00 00:39:58 00:00:00 00:21:34
39 Yu-Yan Huang 1998 TPE 33 01:14:39 00:11:45 00:00:00 00:41:08 00:00:00 00:21:46
40 Sena Nakamura 1999 JPN 45 01:15:34 00:12:23 00:00:00 00:40:36 00:00:00 00:22:35
41 Karen Yakushi 1993 JPN 39 01:18:54 00:12:16 00:00:00 00:43:04 00:00:00 00:23:34
DNF Jessica Claxton 1999 AUS 26 DNF 00:10:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Hae Jung Sung/KOR. Race Referee: Tatsuya Nakasone/JPN. Competition Jury: Hae Jung Sung/KOR, Shin Otsuka/JPN, Akira Umegaki/JPN. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20.6 km (4 laps), Run 5 km (3 laps). Water temperature 27ºC. Air Temperature 30.6ºC. Wetsuit not allowed.