Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Tiago Leão 1997 POR 26 00:55:57 00:09:13 00:00:37 00:28:42 00:00:38 00:16:50
2 Eduardo Londoño Naranjo 1997 COL 1 00:56:07 00:08:54 00:00:34 00:29:05 00:00:38 00:16:58
3 Lukas Gstaltner 1998 AUT 8 00:56:22 00:09:05 00:00:32 00:28:58 00:00:38 00:17:11
4 Henry Räppo 1998 EST 5 00:57:03 00:08:59 00:00:35 00:29:00 00:00:41 00:17:50
5 Tamás Papp 1998 HUN 15 00:57:18 00:08:57 00:00:36 00:29:06 00:00:41 00:18:00
6 Savelijs Suharževskis 1999 LAT 14 00:57:24 00:09:01 00:00:30 00:29:05 00:00:39 00:18:12
7 Kevin Vabaorg 1998 EST 7 00:57:46 00:09:08 00:00:31 00:28:56 00:00:44 00:18:29
8 Luka Paliska 1997 CRO 9 00:57:49 00:09:12 00:00:32 00:30:29 00:00:40 00:16:58
9 Denis Dudko 1998 BLR 4 00:57:56 00:09:10 00:00:30 00:28:53 00:00:42 00:18:42
10 Vasily Krestyaninov 1997 RUS 3 00:58:08 00:09:10 00:00:34 00:30:25 00:00:39 00:17:21
11 Afonso Feijão 1997 POR 21 00:58:20 00:09:22 00:00:30 00:30:16 00:00:35 00:17:39
12 Maxim Stambulskiy 1997 RUS 22 00:58:41 00:09:04 00:00:36 00:30:30 00:00:39 00:17:53
13 Dylan Nortje 1997 RSA 2 00:58:51 00:09:18 00:00:34 00:30:19 00:00:38 00:18:05
14 Johannes Sikk 1999 EST 12 00:58:59 00:09:49 00:00:34 00:30:27 00:00:41 00:17:30
15 Vadzim Hurchanka 1999 BLR 25 00:59:25 00:09:38 00:00:40 00:30:31 00:00:40 00:17:57
16 Artjoms Gajevskis 2000 LAT 30 00:59:37 00:09:24 00:00:33 00:30:55 00:00:39 00:18:09
17 Kaarel Trepp 2000 EST 11 00:59:43 00:09:40 00:00:30 00:30:40 00:00:40 00:18:14
18 Josip Živković 1998 CRO 28 00:59:44 00:09:06 00:00:36 00:30:29 00:00:39 00:18:56
19 Rémi Fortuit 1999 FRA 18 01:00:07 00:09:43 00:00:30 00:31:16 00:00:40 00:17:59
20 Joel Af Hällström 1997 FIN 24 01:00:16 00:09:14 00:00:40 00:30:57 00:00:39 00:18:48
21 Peeter - Erik Rummo 1998 EST 29 01:01:49 00:09:51 00:00:36 00:32:06 00:00:43 00:18:34
22 Daniel Nou 1999 SWE 20 01:02:03 00:09:20 00:00:34 00:30:18 00:00:41 00:21:12
23 Daniil Masliankou 2000 BLR 16 01:02:24 00:10:05 00:00:38 00:31:52 00:00:49 00:19:02
24 Titas Pumputis 1997 LTU 10 01:04:53 00:10:43 00:00:30 00:32:50 00:00:46 00:20:06
25 Mārcis Pīnups 1999 LAT 27 01:05:59 00:10:03 00:00:46 00:33:16 00:00:39 00:21:15
26 Edgars Horuzonoks 1999 LAT 19 01:06:48 00:10:41 00:00:39 00:33:07 00:00:42 00:21:40
27 Zigmars Kalvans 1998 LAT 23 01:09:01 00:11:06 00:00:30 00:32:55 00:00:42 00:23:50
DNF Pāvels Smirnovs 2000 LAT 17 DNF 00:11:05 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Noël Remy/BEL. Race Referee: Genadijs Airijancs/LAT. Competition Jury: Noël Remy/BEL, Nina Blarriskud/NOR, Vilnis Prieditis/LAT. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 19.2 km (4 laps), Run 5 km (2 laps). Air Temperature 21ºC. Water temperature 21.2ºC. Non Wetsuit swim. Athletes #15 Papp/HUN, #17 Smirnovs/LAT, #19 Horuzooks/LAT and #25 Hurchanka/BLR served a 10 seconds penalty during the run segment.