Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bryan Fernando Mendoza Ramos 1998 ESA 68 01:02:42 0:09:55 0:00:44 0:33:16 00:00:00 0:18:47
2 Eduardo Londoño Naranjo 1997 COL 31 01:02:53 0:09:39 0:00:44 0:34:06 00:00:00 0:18:25
3 Kevin Martínez 1999 DOM 52 01:03:03 0:09:50 0:00:53 0:33:49 00:00:00 0:18:34
4 Sergio Quevedo 1999 PAN 61 01:03:25 0:09:44 0:00:46 0:34:00 00:00:00 0:18:57
5 David Marin Ocampo 1998 CRC 56 01:03:52 0:10:18 0:00:49 0:34:02 00:00:00 0:18:44
6 Juan José Cano Castillo 1998 COL 69 01:04:43 0:09:42 0:00:44 0:34:04 00:00:00 0:20:14
7 Tyler Smith 1998 BER 57 01:05:24 0:09:41 0:00:47 0:34:02 00:00:00 0:20:55
8 Bryan Guerra 1999 PAN 53 01:05:28 0:10:13 0:00:48 0:35:42 00:00:00 0:18:45
9 Walter Brenes Lopez 1997 CRC 49 01:05:28 0:09:58 0:00:47 0:34:23 00:00:00 0:20:22
10 Johnny Eduardo Mena Estrella 2000 ECU 48 01:06:13 0:11:45 0:00:59 0:35:38 00:00:00 0:17:52
11 Gabriel Bravo 1997 ECU 65 01:06:50 0:09:51 0:00:51 0:35:24 00:00:00 0:20:45
12 Jose Daniel Arias Alvarado 1999 CRC 42 01:08:02 0:09:45 0:00:45 0:34:02 00:00:00 0:23:32
13 Santiago Romero Ramirez 1997 COL 43 01:08:11 0:10:32 0:00:49 0:37:23 00:00:00 0:19:29
14 Sam Vanderjeugt Rojas 2000 CRC 45 01:08:18 0:09:51 0:00:48 0:37:28 00:00:00 0:20:12
15 Michael Josue Sosa Barillas 1998 GUA 35 01:08:47 0:09:45 0:00:46 0:35:34 00:00:00 0:22:44
16 Ernesto González Herrero 2000 CRC 39 01:09:18 0:10:19 0:00:46 0:37:37 00:00:00 0:20:38
17 Santiago Henao Grisales 1997 COL 32 01:09:29 0:09:40 0:00:47 0:34:04 00:00:00 0:24:59
18 Edgar Andrés Bermúdez Muñoz 1999 COL 74 01:10:31 0:10:11 0:00:51 0:37:09 00:00:00 0:22:22
19 Santiago Guevara Marín 1997 COL 34 01:10:41 0:10:30 0:00:57 0:37:23 00:00:00 0:21:53
20 Alex Yambay 1997 ECU 54 01:10:43 0:10:19 0:00:52 0:37:32 00:00:00 0:22:01
21 Camilo Pinzón Ramírez 2000 COL 46 01:11:09 0:10:15 0:00:57 0:36:59 00:00:00 0:22:59
22 Rodrigo Zumbado Morales 1999 CRC 64 01:11:57 0:09:46 0:00:50 0:36:11 00:00:00 0:25:11
23 Jean Carlo Monge Cascante 1998 CRC 44 01:12:19 0:09:50 0:00:48 0:40:07 00:00:00 0:21:37
24 Allan Daniel Castro 1998 ECU 41 01:13:29 0:09:58 0:00:45 0:38:01 00:00:00 0:24:47
25 Jose Pablo Gonzalez 1997 CRC 63 01:13:44 0:10:06 0:00:57 0:37:41 00:00:00 0:25:02
26 Daniel Castillo Zamora 1997 CRC 60 01:13:52 0:10:13 0:01:01 0:38:56 00:00:00 0:23:44
27 Gilberth Campos Esquibel 1999 CRC 66 01:14:03 0:10:50 0:00:52 0:39:01 00:00:00 0:23:21
28 Juan Camilo Villa Dorado 2000 COL 59 01:14:25 0:11:30 0:01:03 0:38:10 00:00:00 0:23:44
29 Sebastian Paez Carazo 1999 CRC 36 01:16:01 0:11:50 0:00:52 0:38:00 00:00:00 0:25:20
30 José David Rey Bautista 1999 COL 58 01:17:53 0:10:33 0:00:55 0:40:06 00:00:00 0:26:21
31 Daniel De Gracia 1999 PAN 47 01:18:05 0:11:53 0:00:53 0:40:39 00:00:00 00:24:41
32 Victor Ortiz 1997 PAN 51 01:18:30 0:11:48 0:00:54 0:41:28 00:00:00 0:24:22
33 Esteban Eduardo Cortes Rojas 1998 COL 71 01:19:13 0:10:49 0:00:58 0:42:08 00:00:00 0:25:18
34 Allan Gabriel Castro 1998 ECU 33 01:22:54 0:09:53 0:00:53 0:42:57 00:00:00 0:29:12
35 Logan Raymond 2000 TTO 40 01:25:17 0:11:38 0:00:58 0:42:11 00:00:00 0:30:32
36 Alberto Oswaldo Chumpitaz Cruz 1997 PER 73 01:30:35 0:10:14 0:00:49 0:53:46 00:00:00 0:25:47
LAP Hugo Mario Ruiz Dimate 1997 COL 62 LAP 0:09:59 0:00:47 0:15:55 00:00:00 00:00:00
DNF Juan Esteban Ladino Bedoya 1999 COL 37 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yerson David Triana González 2000 COL 38 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Luis Diego Piedra Rojas 1997 CRC 70 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Yolanda Ibarra/MEX
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (2 laps)