Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Javier Martin 1998 CHI 2 01:00:22 00:09:47 00:00:48 00:31:46 00:00:37 00:17:24
2 Daniel Santa Cruz 1998 CHI 6 01:03:09 00:09:48 00:00:44 00:31:52 00:00:37 00:20:08
3 Kevin Martínez 1999 DOM 3 01:03:52 00:09:50 00:01:11 00:34:08 00:00:49 00:17:54
4 Ibrahim Alucin 1998 ARG 4 01:04:29 00:09:57 00:01:06 00:34:04 00:00:51 00:18:31
5 Mateo Elizalde Aldridge 1999 CHI 5 01:04:39 00:09:49 00:00:45 00:34:34 00:00:38 00:18:53
6 Bastian Basoalto 1998 CHI 16 01:05:07 00:11:23 00:00:15 00:34:36 00:00:39 00:18:14
7 Felipe Martin Tapia 1999 CHI 11 01:05:26 00:10:45 00:00:54 00:34:37 00:00:40 00:18:30
8 Diego Ortiz Ramis 2000 CHI 12 01:05:32 00:10:44 00:00:12 00:35:13 00:00:36 00:18:47
9 Steven Araneda 1999 CHI 14 01:06:40 00:10:47 00:00:58 00:34:27 00:00:36 00:19:52
10 Joaquin Santa Cruz 1998 CHI 10 01:06:44 00:11:24 00:00:59 00:34:45 00:00:41 00:18:55
11 Nicolas Ancalef San Martin 2000 CHI 17 01:07:32 00:11:33 00:00:45 00:34:52 00:00:45 00:19:37
12 Juan Araya Paquay 1999 CHI 27 01:09:38 00:10:45 00:00:57 00:35:46 00:00:49 00:21:21
13 Martin Paquay Arruez 1998 CHI 28 01:09:50 00:10:46 00:00:55 00:35:12 00:00:59 00:21:58
14 Johnny Eduardo Mena Estrella 2000 ECU 26 01:10:14 00:11:25 00:00:56 00:37:16 00:00:36 00:20:01
15 Benjamin Ulloa Peters 2000 CHI 7 01:11:11 00:11:52 00:00:40 00:37:06 00:00:36 00:20:57
16 Benjamin Gutiérrez Casasempere 2000 CHI 22 01:12:16 00:13:13 00:00:53 00:36:29 00:00:53 00:20:48
17 Arturo Bugueño Fuentes 1998 CHI 15 01:13:11 00:12:41 00:00:19 00:37:47 00:00:44 00:21:40
18 Christian Mondaca Vergara 2000 CHI 8 01:14:37 00:12:00 00:01:06 00:37:46 00:00:51 00:22:54
LAP Aleksander Humenyi Urzua 2000 CHI 19 LAP 00:13:06 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Agustin Saavedra 1998 CHI 20 LAP 00:16:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Joaquin Parraguez 2000 CHI 21 LAP 00:13:08 00:01:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Felipe Diaz Calderon 2000 CHI 23 LAP 00:13:19 00:01:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Raul Arratia Chaparro 1998 CHI 24 LAP 00:14:03 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Bayron Alburquenque Lopez 2000 CHI 25 LAP 00:14:03 00:01:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Diego Moya 1998 CHI 1 DNF 00:09:45 00:00:02 00:32:43 00:00:48 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Gustavo Neves/BRA. Race Referee: Fernando Suarez/CHI. Competition Jury: Gustavo Neves/BRA, Fernando Suarez/CHI, Esteban Benitez/MEX. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 19.1 km (5 laps), Run 5 km (2 laps). Air Temperature 13ºC. Water temperature 16.8ºC. Wetsuit swim. Athletes #4 Alucin/ARG and #6 Elizalde Aldridge/CHI served a 10 seconds time penalty during the run segment.