Results: 2016 Singapore ASTC Triathlon Asian Cup | Elite Men
Singapore, Angsana Green, East Coast Park, Singapore • 16 Jul, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Matthew Baker 1994 AUS 2 01:59:35 00:19:52 00:00:34 01:03:50 00:00:56 00:34:22
2 Russell White 1992 IRL 3 02:00:13 00:19:38 00:00:38 01:04:01 00:00:59 00:34:58
3 Declan Wilson 1993 AUS 5 02:00:38 00:19:40 00:00:38 01:04:00 00:01:04 00:35:17
4 Marcel Walkington 1993 AUS 1 02:01:03 00:19:45 00:00:34 01:04:54 00:00:35 00:35:15
5 Taylor Cecil 1990 AUS 18 02:01:17 00:19:48 00:00:37 01:03:54 00:00:57 00:36:03
6 James Thorp 1990 AUS 10 02:01:30 00:20:55 00:00:40 01:02:45 00:01:04 00:36:07
7 Daniel Coleman 1995 AUS 4 02:02:26 00:20:58 00:00:35 01:02:46 00:00:58 00:37:09
8 Brandon Copeland 1996 AUS 7 02:02:41 00:19:44 00:00:37 01:03:58 00:00:59 00:37:23
9 Kurt Wesley 1997 AUS 20 02:02:52 00:19:46 00:00:37 01:03:55 00:00:57 00:37:37
10 Charlie Quin 1995 AUS 15 02:03:35 00:20:58 00:00:39 01:02:14 00:01:26 00:38:17
11 Ryousuke Maeda 1995 JPN 12 02:05:02 00:19:37 00:00:38 01:04:03 00:00:55 00:39:51
12 Yuuki Oketani 1988 JPN 21 02:05:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
13 Yuki Umeda 1985 JPN 11 02:05:39 00:20:55 00:00:39 01:02:46 00:01:05 00:40:13
14 Leong Tim Law 1993 HKG 8 02:09:37 00:19:42 00:00:40 01:03:58 00:01:00 00:44:16
15 Hui Wai Wong 1995 HKG 6 02:10:34 00:19:46 00:00:38 01:04:21 00:03:13 00:42:36
16 Jauhari Johan 1983 INA 22 02:11:34 00:23:43 00:00:39 01:08:15 00:01:05 00:37:52
17 Tuan Chun Chang 1994 TPE 17 02:11:48 00:21:37 00:00:42 01:08:51 00:01:05 00:39:34
18 James Tan 1997 HKG 19 02:12:31 00:22:34 00:00:45 01:09:17 00:01:01 00:38:54
19 Christopher Owens 1990 AUS 32 02:14:24 00:22:51 00:00:40 01:09:05 00:01:00 00:40:48
20 Rikigoro Shinozuka 1995 MAS 24 02:16:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
21 Barry Chun Sing Lee 1991 MAS 40 02:21:41 00:25:49 00:00:45 01:08:51 00:01:18 00:44:58
22 Samuel O'Shea 1998 GIB 38 02:28:52 00:23:40 00:00:46 01:12:20 00:01:06 00:51:01
23 Muhammad Taufik Bin Munir 1987 INA 27 02:29:51 00:28:49 00:00:45 01:12:16 00:01:15 00:46:45
24 Jiayu Tan 1992 SGP 26 02:30:04 00:28:10 00:00:48 01:12:48 00:01:11 00:47:08
25 Jia Jie Lim 1987 SGP 25 02:32:12 00:27:16 00:00:52 01:11:05 00:01:27 00:51:33
26 Joshua Li 1987 SGP 34 02:32:36 00:28:29 00:00:51 01:19:51 00:02:12 00:41:13
27 Chong Yoong Thiang 1996 MAS 35 02:32:41 00:23:39 00:00:43 01:12:26 00:01:15 00:54:39
28 Yi Heng Chew 1993 SGP 31 02:35:02 00:29:43 00:00:49 01:11:19 00:01:14 00:51:57
29 Kian Tat, Sumedha Lim 1996 SGP 36 02:44:07 00:26:00 00:00:48 01:14:57 00:01:13 01:01:08
30 Lemin Liang 1984 SGP 37 02:55:29 00:32:30 00:00:48 01:21:34 00:01:17 00:59:21
31 Ho Chiah Yii MAS 23 02:56:21 00:27:18 00:00:56 01:21:08 00:01:17 01:05:43
DNF Joel Tobin White 1994 AUS 9 DNF 00:20:54 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sam Lade 1995 AUS 14 DNF 00:22:36 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Aldrian Yu Yong Yeo 1983 MAS 28 DNF 00:23:36 00:00:42 01:08:20 00:01:14 00:00:00
DNF Chein Wern Lee 1988 MAS 30 DNF 00:24:30 00:00:45 01:11:34 00:01:19 00:00:00
DNF Jonathan, Jin Sheng Tan 1991 SGP 33 DNF 00:25:48 00:00:43 01:15:17 00:01:12 00:00:00
DNF Kieran Roche 1993 AUS 39 DNF 00:20:59 00:00:40 01:07:40 00:01:07 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Ramon Marchan/PHI. Race Referee: Ong Si Ying/SIN. Competition Jury: Ramon Marchan/PHI, David Hoong/SIN,Joseph Tan/SIN.
Distances: Swim 1,500m (2 laps); Bike 42km (7 laps); Run 10km (4 laps).