Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ron Darmon 1992 ISR 2 00:55:58 00:09:51 00:00:59 00:30:11 00:00:42 00:14:16
2 Marcel Walkington 1993 AUS 5 00:56:13 00:09:51 00:01:02 00:30:27 00:00:44 00:14:10
3 Matthew Baker 1994 AUS 3 00:56:28 00:09:47 00:01:04 00:30:09 00:00:44 00:14:45
4 Yuichi Hosoda 1984 JPN 1 00:56:42 00:09:48 00:00:03 00:31:33 00:00:40 00:14:39
5 Daniel Hoy 1998 NZL 7 00:56:43 00:10:05 00:00:55 00:30:23 00:00:31 00:14:50
6 Braden Currie 1986 NZL 25 00:56:58 00:10:28 00:00:56 00:29:57 00:00:33 00:15:05
7 Fynn Thompson 1996 NZL 9 00:57:01 00:09:56 00:00:54 00:30:33 00:00:29 00:15:10
8 Liam Ward 1997 NZL 18 00:57:11 00:09:56 00:00:55 00:30:30 00:00:34 00:15:17
9 Constantine Doherty 1995 IRL 8 00:57:18 00:10:25 00:00:58 00:29:58 00:00:43 00:15:15
10 Trent Thorpe 1996 NZL 24 00:57:30 00:09:40 00:01:01 00:30:43 00:00:28 00:15:39
11 Andrew Lloyd 1991 NZL 10 00:57:35 00:10:23 00:00:50 00:30:08 00:00:35 00:15:40
12 Joel Tobin White 1994 AUS 6 00:57:40 00:09:59 00:00:57 00:30:27 00:00:31 00:15:47
13 Jay Wallwork 1995 NZL 11 00:57:44 00:09:51 00:00:58 00:30:35 00:00:29 00:15:51
14 Kyle Smith 1997 NZL 15 00:57:57 00:10:19 00:00:58 00:30:05 00:00:33 00:16:03
15 Edward Rawles 1991 NZL 23 00:58:08 00:09:59 00:00:59 00:30:26 00:00:31 00:16:14
16 Nick Rennie 1990 NZL 12 00:58:46 00:10:40 00:01:04 00:31:18 00:00:48 00:14:57
17 Trent Dodds 1999 NZL 28 00:58:48 00:09:57 00:00:56 00:30:32 00:00:31 00:16:53
18 Ju Seok Kim 1989 KOR 14 00:58:54 00:09:53 00:01:00 00:30:33 00:00:30 00:16:59
19 Declan Wilson 1993 AUS 4 00:59:55 00:09:50 00:01:03 00:30:10 00:00:41 00:18:12
20 Sam Elstob 1995 NZL 21 00:59:57 00:10:51 00:00:59 00:31:11 00:00:44 00:16:13
21 Jae Hun Choi 1988 KOR 20 01:00:34 00:10:26 00:00:55 00:31:42 00:00:42 00:16:50
22 Jack Finlay 1997 NZL 26 01:00:45 00:10:37 00:01:05 00:31:20 00:00:49 00:16:55
23 Cooper Rand 1993 NZL 16 01:02:41 00:10:18 00:00:55 00:32:12 00:00:41 00:18:36
LAP Raphael Thomas Armour-Lazzari 2000 TAH 30 LAP 00:11:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Shen-Yen Hsieh 1985 TPE 17 LAP 00:10:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Soung Geun Sin 1991 KOR 19 LAP 00:10:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Sam Kettle 1993 NZL 29 LAP 00:10:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Tom Duncan 1992 NZL 32 LAP 00:11:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Quinn Wallwork 1997 NZL 33 LAP 00:10:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Zac Barber 1994 NZL 27 DNF 00:10:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 18.5Km (13 laps), Run 4.3Km (3 laps). Water temperature 24.3ºC. Air Temperature 25.3ºC. No Wetsuit swim. Technical Delegate: Lyndell Murray/AUS. Race Referee: Tony Sangster/NZL. Competition Jury: Lyndell Murray/AUS, Ross Capill/NZL, Garry Boon/NZL.