Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Matthias Steinwandter 1993 ITA 8 00:55:48 00:08:53 00:01:04 00:30:36 00:00:19 00:14:54
2 Henrik Goesch 1994 FIN 10 00:55:51 00:08:46 00:01:08 00:30:32 00:00:18 00:15:05
3 Simon De Cuyper 1986 BEL 2 00:56:01 00:09:01 00:01:02 00:30:28 00:00:17 00:15:10
4 Sylvain Fridelance 1995 SUI 11 00:56:12 00:08:47 00:01:05 00:30:39 00:00:23 00:15:16
5 Yegor Martynenko 1987 UKR 1 00:56:18 00:08:42 00:00:55 00:30:54 00:00:14 00:15:32
6 Felix Duchampt 1989 FRA 4 00:56:29 00:09:06 00:00:58 00:30:54 00:00:19 00:15:11
7 Max Studer 1996 SUI 16 00:56:39 00:09:04 00:01:07 00:30:23 00:00:20 00:15:43
8 Patrick Rhyner 1989 SUI 6 00:56:46 00:08:51 00:01:11 00:30:30 00:00:20 00:15:52
9 Maximilian Sperl 1994 GER 20 00:56:48 00:08:49 00:01:06 00:31:04 00:00:28 00:15:20
10 Adam Rudgley 1992 AUS 5 00:57:03 00:09:00 00:01:04 00:30:53 00:00:20 00:15:43
11 Thomas Davis 1995 GBR 21 00:57:12 00:08:49 00:01:11 00:30:55 00:00:21 00:15:55
12 Daniel Hofer 1983 ITA 3 00:57:33 00:08:48 00:01:03 00:31:40 00:00:20 00:15:39
13 Kirill Goldovsky RUS 22 00:57:36 00:08:57 00:01:04 00:30:31 00:00:23 00:16:39
14 Martin Demuth 1995 AUT 18 00:57:46 00:08:55 00:01:06 00:30:55 00:00:27 00:16:20
15 Johannes Vogel 1996 GER 33 00:58:02 00:09:11 00:01:08 00:32:05 00:00:20 00:15:17
16 Kjel De Hertog 1991 BEL 39 00:58:12 00:08:41 00:01:15 00:30:36 00:00:23 00:17:14
17 Fabian Göggel 1990 GER 23 00:58:21 00:09:07 00:01:04 00:30:21 00:00:20 00:17:26
18 Jiri Kalus 1993 CZE 14 00:58:25 00:08:53 00:01:10 00:32:20 00:00:23 00:15:37
19 Robert Wimmer 1994 GER 31 00:58:30 00:09:27 00:01:04 00:31:52 00:00:22 00:15:44
20 Frantisek Linduska 1994 CZE 17 00:58:36 00:08:54 00:01:15 00:32:20 00:00:26 00:15:38
21 Mikita Katsianeu 1996 BLR 24 00:59:26 00:09:16 00:01:21 00:32:34 00:00:20 00:15:53
22 Hans Korman 1989 EST 35 00:59:32 00:09:28 00:01:10 00:32:34 00:00:21 00:15:57
23 Henry Räppo 1998 EST 26 00:59:44 00:09:21 00:01:02 00:31:58 00:00:21 00:17:00
24 Mateusz Rak 1990 POL 19 00:59:51 00:08:55 00:01:11 00:33:33 00:00:21 00:15:49
25 Róbert Straub 1991 HUN 32 00:59:53 00:09:26 00:01:12 00:32:29 00:00:26 00:16:18
26 Marc Greyling 1994 RSA 36 00:59:56 00:09:14 00:01:14 00:31:56 00:00:28 00:17:01
27 Marcel Pachteu 1995 AUT 42 01:00:03 00:09:35 00:01:07 00:32:27 00:00:21 00:16:31
28 Kevin Vabaorg 1998 EST 27 01:00:29 00:10:02 00:01:12 00:31:54 00:00:25 00:16:54
29 Tautvydas Kopustas 1995 LTU 28 01:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
30 Henadzi Semashka 1995 BLR 43 01:01:33 00:09:17 00:01:14 00:34:04 00:00:29 00:16:27
31 Filip Vaclavik 1995 CZE 38 01:01:38 00:08:48 00:01:14 00:34:06 00:00:28 00:17:01
32 Lukas Jasensky 1992 CZE 45 01:01:44 00:10:28 00:01:21 00:32:27 00:00:18 00:17:08
33 Rinaldo Morgia 1995 RSA 40 01:02:25 00:09:30 00:01:16 00:32:53 00:00:20 00:18:23
34 Johannes Sikk 1999 EST 29 01:02:43 00:10:04 00:01:07 00:34:33 00:00:22 00:16:36
35 Ferenc Sámuel Bujdosó 1996 HUN 37 01:03:49 00:09:02 00:01:15 00:32:53 00:00:18 00:20:19
36 Arturs Sprukts 1996 LAT 30 01:04:40 00:10:09 00:01:17 00:34:47 00:00:22 00:18:02
LAP Mario Lutz 1996 GER 41 LAP 00:09:57 00:01:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jaunius Strazdas 1996 LTU 34 DNF 00:11:26 00:01:14 00:41:01 00:00:13 00:00:00
DNF Christian Wilson 1996 AUS 7 DNF 00:08:51 00:01:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Max Neumann 1995 AUS 9 DNF 00:09:04 00:01:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Mikita Bely 1995 BLR 25 DNF 00:09:31 00:01:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Peter Larcher/AUT. Race Referee: Maret Mets/EST. Competition Jury: Peter Larcher/AUT, Krzystof Piatkowsky/POL, Margus Lepik/EST. Water temperature 18.1ºC. Air Temperature 18.6ºC. Wetsuit swim. Distances: Swim 750 m (1+1/2 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (2 laps). Athletes #1 Martynenko/UKR, #9 Neumann (AUS), #17 Linduska/CZE, #22 Goldovsky/RUS, #24 Katsianeu/BLR, #32 Straub/HUN and #43 Semashka/BLR served a 10 seconds penalty during the run segment.