Results: 2016 Tiszaujvaros ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 2 Junior Men
Tiszaujvaros , Hungary • 09 Jul, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Nicholas Quenet 1997 RSA 34 00:37:54 00:06:20 00:01:00 00:19:02 00:00:31 00:11:02
2 Botond Karai 1998 HUN 38 00:37:58 00:06:15 00:01:03 00:19:05 00:00:33 00:11:04
3 Gergő Soós 1999 HUN 39 00:38:00 00:06:18 00:01:06 00:18:59 00:00:32 00:11:07
4 Balázs Kovács 2000 HUN 50 00:38:01 00:06:28 00:01:00 00:18:55 00:00:33 00:11:06
5 Yoav Avigdor 1999 ISR 47 00:38:09 00:06:41 00:01:00 00:18:41 00:00:31 00:11:18
6 Oliver Gorges 1998 LUX 40 00:38:10 00:06:18 00:01:02 00:19:01 00:00:30 00:11:21
7 Carlos Oliver Vives 1999 ESP 59 00:38:17 00:06:55 00:01:03 00:18:23 00:00:32 00:11:25
8 Leon Pauger 1998 AUT 42 00:38:26 00:06:19 00:01:01 00:19:02 00:00:32 00:11:33
9 Youri Keulen 1998 NED 36 00:38:35 00:06:56 00:01:02 00:18:23 00:00:34 00:11:41
10 Jamie Riddle 2000 RSA 35 00:39:14 00:06:42 00:00:59 00:19:02 00:00:35 00:11:58
11 Vadzim Hurchanka 1999 BLR 58 00:39:37 00:06:51 00:01:04 00:19:24 00:00:36 00:11:44
12 Danijel Bartol 1999 SLO 43 00:39:48 00:06:54 00:01:05 00:19:22 00:00:34 00:11:55
13 Frederic Funk 1997 GER 37 00:40:23 00:06:45 00:01:08 00:20:50 00:00:36 00:11:05
14 Levente Karai 2000 HUN 60 00:40:54 00:06:21 00:01:02 00:21:07 00:00:33 00:11:52
15 Volodymyr Kritiko 1999 UKR 55 00:41:13 00:06:52 00:01:05 00:19:22 00:00:37 00:13:19
16 Máté Jankov 2000 HUN 46 00:41:24 00:06:58 00:01:03 00:20:53 00:00:39 00:11:54
17 Gianluca Purzer 1997 ITA 48 00:41:35 00:06:51 00:01:09 00:19:19 00:00:33 00:13:45
18 Róbert Tóth 1997 HUN 51 00:42:20 00:06:40 00:01:01 00:20:54 00:00:34 00:13:13
19 Tomas Tolkunov 1998 SVK 54 00:42:37 00:06:23 00:01:10 00:20:44 00:00:38 00:13:44
20 Bálint Petróczy 1999 HUN 53 00:44:11 00:07:40 00:01:01 00:21:44 00:00:32 00:13:17
21 Gyula Bende 2000 HUN 56 00:46:29 00:07:33 00:01:09 00:23:12 00:00:35 00:14:02
DNF Johan Forsman 1997 SWE 45 DNF 00:07:26 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Race Referee: Dr Bela Varga/HUN. Competition Jury: John Petrides/GBR, Zita Csovelyak/HUN, Zita Szabo/HUN.
Distances: Swim 500 m (2 laps); Bike 12 km (2 laps); Run 3.6 km( 2 laps)
Water temperature 25.9ºC. Air temperature 30.7ºC. Wetsuit not allowed.
9 athletes (by rank) qualified for the final.