Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Vasco Vilaca 1999 POR 42 00:37:38 00:06:28 00:00:53 00:18:49 00:00:21 00:11:08
2 Matthew Willis 2000 GBR 53 00:37:40 00:06:37 00:00:56 00:18:46 00:00:20 00:11:03
3 Romaric Forques 1999 ESP 48 00:37:44 00:06:22 00:00:59 00:18:52 00:00:22 00:11:11
4 Csongor Lehmann 1999 HUN 43 00:37:48 00:06:23 00:00:58 00:18:53 00:00:22 00:11:14
5 Maxime Fluri 1999 SUI 41 00:37:57 00:06:26 00:00:56 00:18:48 00:00:22 00:11:27
6 Zsombor Dévay 2000 HUN 54 00:38:03 00:06:30 00:00:59 00:18:45 00:00:23 00:11:28
7 Javier Romo Oliver 1999 ESP 55 00:38:08 00:06:25 00:00:57 00:18:51 00:00:21 00:11:35
8 Balázs Kovács 2000 HUN 47 00:38:11 00:06:41 00:00:58 00:18:39 00:00:25 00:11:31
9 Grigory Antipov 1999 RUS 44 00:38:13 00:06:53 00:00:54 00:19:03 00:00:22 00:11:03
10 Dmitry Fedoseev 1999 RUS 50 00:38:14 00:06:34 00:00:57 00:18:44 00:00:21 00:11:40
11 Sasha Caterina 2000 SUI 56 00:38:31 00:06:43 00:00:57 00:18:34 00:00:24 00:11:54
12 Nicolò Strada 2000 ITA 49 00:38:35 00:06:44 00:00:55 00:18:38 00:00:23 00:11:56
13 Daniel Slater 2000 GBR 51 00:38:37 00:06:51 00:01:00 00:18:58 00:00:25 00:11:27
14 Marcus Dey 2001 GBR 61 00:38:41 00:06:26 00:01:00 00:18:50 00:00:22 00:12:05
15 Ander Noain Lacamara 1999 ESP 60 00:38:42 00:06:28 00:00:59 00:18:49 00:00:24 00:12:04
16 Jarno Cuypers 1999 BEL 58 00:38:45 00:06:39 00:01:00 00:18:34 00:00:24 00:12:10
17 Nicolò Ragazzo 1999 ITA 62 00:38:46 00:06:33 00:00:58 00:18:43 00:00:23 00:12:11
18 Samuele Angelini 1999 ITA 57 00:38:49 00:06:35 00:00:58 00:18:44 00:00:24 00:12:11
19 Benjamin Jones 1999 GBR 69 00:38:50 00:06:56 00:00:59 00:18:53 00:00:27 00:11:37
20 Davide Ingrilli 2000 ITA 70 00:39:01 00:06:34 00:00:58 00:18:44 00:00:25 00:12:22
21 Georgiy Klimenko 1999 RUS 45 00:39:08 00:06:52 00:00:53 00:19:03 00:00:25 00:11:58
22 Roland Niemeczek 1999 AUT 66 00:39:09 00:06:37 00:00:58 00:18:42 00:00:23 00:12:31
23 András Kanyik 2000 HUN 65 00:39:11 00:07:01 00:00:56 00:19:07 00:00:20 00:11:48
24 Yoav Avigdor 1999 ISR 68 00:39:15 00:07:01 00:00:58 00:19:06 00:00:22 00:11:50
25 Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 64 00:39:39 00:07:08 00:00:58 00:18:57 00:00:23 00:12:15
26 Guilherme Pires 1999 POR 63 00:39:41 00:06:54 00:00:59 00:18:57 00:00:26 00:12:28
27 Ábel Ferencz 1999 HUN 67 00:39:44 00:06:51 00:00:57 00:19:00 00:00:24 00:12:34
28 Pierre Moraz 1999 SUI 52 00:40:14 00:06:55 00:00:57 00:18:57 00:00:25 00:13:02
DSQ Gergő Soós 1999 HUN 46 DSQ 00:06:34 00:00:58 00:18:42 00:00:22 00:11:11
DNF Simon Folens 1999 BEL 59 DNF 00:06:42 00:00:57 00:18:37 00:00:21 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate; John Petrides/GBR. Race Referee Eriketti Margari/GRE. Competition Jury: John Petrides/GBR; Renato Bertrandi/ITA, Zita Szabo/HUN.
Distances: Swim 500 m (2 laps); Bike 12.5 km (5 laps); Run 3.6 km (3 laps)
Water Temperature 28.2 ºC. Air Temperature 27.2ºC. Wetsuits not allowed