Pos Team Country Start
Num
Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 Team I Russia RUS 2 01:24:03 00:22:09 00:20:11 00:22:16 00:19:28
2 Team I Hungary HUN 7 01:24:23 00:21:57 00:19:55 00:22:31 00:20:01
3 Team I Italy ITA 5 01:24:34 00:21:47 00:20:08 00:22:18 00:20:23
4 Team I Portugal POR 4 01:24:46 00:22:23 00:19:12 00:22:51 00:20:22
5 Team I Switzerland SUI 9 01:24:47 00:22:31 00:19:41 00:22:09 00:20:27
6 Team I Denmark DEN 16 01:24:58 00:21:53 00:20:27 00:21:46 00:20:52
7 Team I Austria AUT 6 01:25:04 00:22:26 00:20:10 00:22:09 00:20:21
8 Team I Spain ESP 3 01:25:15 00:22:45 00:19:31 00:22:56 00:20:04
9 Team I Great Britain GBR 1 01:26:35 00:22:42 00:19:51 00:23:38 00:20:26
10 Team I Israel ISR 18 01:26:48 00:22:42 00:19:57 00:23:11 00:21:00
11 Team I Belgium BEL 21 01:27:21 00:22:38 00:21:10 00:22:56 00:20:37
12 Team I Czech Republic CZE 20 01:27:25 00:22:17 00:20:29 00:23:43 00:20:58
13 Team I Slovenia SLO 19 01:28:38 00:22:14 00:20:30 00:24:34 00:21:22
14 Team I Poland POL 12 01:29:02 00:22:37 00:21:06 00:23:30 00:21:50
15 Team I Estonia EST 11 01:30:02 00:23:06 00:21:24 00:24:35 00:20:58
16 Team I Croatia CRO 23 01:31:54 00:23:23 00:21:39 00:23:45 00:23:09
17 Team I Latvia LAT 17 01:32:17 00:23:52 00:21:42 00:25:45 00:21:00
18 Team I Belarus BLR 10 01:32:30 00:24:17 00:20:52 00:25:08 00:22:15
19 Team I Ukraine UKR 8 01:32:35 00:23:49 00:21:51 00:25:56 00:21:00
20 Team I Romania ROU 15 01:36:59 00:25:23 00:22:12 00:26:42 00:22:44
NC Team II Europe ITU 25 01:27:18 00:22:25 00:21:09 00:23:22 00:20:24
NC Team III Europe ITU 26 01:28:18 00:22:12 00:20:17 00:23:27 00:22:24
NC Team I Europe ITU 24 01:30:07 00:23:05 00:20:55 00:25:06 00:21:03
NC Team V Europe ITU 28 01:30:12 00:24:24 00:21:12 00:23:25 00:21:12
NC Team IV Europe ITU 27 01:30:51 00:22:42 00:20:36 00:23:37 00:23:58
NC Team VI Europe ITU 29 01:32:40 00:22:41 00:24:34 00:23:51 00:21:35
DSQ Team I Lithuania LTU 14 DSQ 00:22:30 00:19:37 00:24:46 00:22:28
DSQ Team I World ITU 30 DSQ 00:24:58 00:22:52 00:23:44 00:27:31
Program notes:

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Race Referee: Eriketti Margari/GRE. Competition Jury: John Petrides/GBR, Renato Bertrandi/ITA, Zita Szabo/HUN. Water temperature 27.7 ºC. Air Temperature 31.1ºC. Wetsuits not allowed. Distances: Swim 250 m (1 lap), Bike 6.4 km (2 laps), Run 1.550 km (2 laps+300m) Teams #2 SUI, #12 POL, #27 Europe IV and #29 EuropeVI received one 10 seconds time penalty. Team #16 DEN received two 10 seconds time penalties.