Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 1 01:02:17 00:17:15 00:00:28 00:34:59 00:00:26 00:09:07
2 Ekaterina Matiukh 1998 RUS 9 01:02:18 00:17:15 00:00:28 00:34:59 00:00:28 00:09:07
3 Valentina Zapatrina 1988 RUS 2 01:02:27 00:17:16 00:00:28 00:35:00 00:00:23 00:09:18
4 Amanda Bohlin 1989 SWE 6 01:02:39 00:17:15 00:00:28 00:34:58 00:00:26 00:09:30
5 Brittany Dutton 1997 AUS 18 01:02:44 00:17:16 00:00:28 00:34:59 00:00:27 00:09:32
6 Kseniia Levkovska 1989 AZE 8 01:02:50 00:17:16 00:00:28 00:34:57 00:00:26 00:09:41
7 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 30 01:02:53 00:17:40 00:00:25 00:34:36 00:00:26 00:09:44
8 Deborah Lynch 1992 NZL 5 01:02:57 00:17:15 00:00:26 00:35:00 00:00:28 00:09:47
9 Danielle De Francesco 1992 AUS 7 01:02:57 00:17:17 00:00:29 00:34:56 00:00:27 00:09:46
10 Sara Perez Sala 1988 ESP 10 01:03:22 00:17:34 00:00:26 00:34:44 00:00:28 00:10:08
11 Joanne Miller 1998 AUS 20 01:05:06 00:18:13 00:00:28 00:35:49 00:00:25 00:10:08
12 Jeanine Kocken 1996 NED 16 01:05:07 00:18:13 00:00:28 00:35:50 00:00:27 00:10:06
13 Antoanela Manac 1995 ROU 22 01:05:07 00:17:41 00:00:28 00:36:20 00:00:26 00:10:10
14 Susanna Murphy 1983 IRL 11 01:05:18 00:17:40 00:00:30 00:36:20 00:00:27 00:10:18
15 Anel Radford 1978 RSA 4 01:05:25 00:17:59 00:00:30 00:36:01 00:00:32 00:10:22
16 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 3 01:05:30 00:17:49 00:00:27 00:36:15 00:00:27 00:10:30
17 Heidi Thranum 1987 DEN 24 01:06:22 00:18:53 00:00:26 00:36:17 00:00:24 00:10:19
18 Esra Nur Gokcek 1996 TUR 28 01:06:26 00:18:09 00:00:28 00:37:02 00:00:26 00:10:19
19 Tanja Stroschneider 1990 AUT 26 01:06:29 00:18:25 00:00:27 00:36:45 00:00:32 00:10:17
20 Pia Wiltgen 1987 LUX 25 01:07:01 00:18:53 00:00:31 00:36:14 00:00:28 00:10:52
21 Mikaela Persson 1987 SWE 15 01:07:15 00:19:22 00:00:29 00:36:08 00:00:28 00:10:46
22 Pernille Linder Christensen 1990 DEN 21 01:07:24 00:18:53 00:00:28 00:36:15 00:00:29 00:11:17
23 Ipek Oztosun 1994 TUR 17 01:08:16 00:17:51 00:00:30 00:37:38 00:00:29 00:11:46
DNF Elisabetta Vitasovic 1997 CRO 27 DNF 00:21:36 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alberte Kjær Pedersen 1998 DEN 19 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Due to the water quality the race was modified to a duathlon with the following. Distances: 1st Run 4.8 km (2 laps), Bike 20 km (4 laps), 2nd Run 2,4 km (1 lap). Points were reducted to 75%. Technical Delegate: Siim Vollmer/EST. Race Referee: Dag Oliver/NOR. Competition Jury: Siim Vollmer/EST, Kathleen Smet/BEL, Atild Mjøs Andersen/NOR. Air Temperature 14ºC. Athletes #1 Yelistratova/UKR, #8 Levkovska/AZE, #21 Christensen/DEN and #Thranum/DEN served a 10 seconds penalty during the 1st run segment.