Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Anton Ruanova 1986 BRA 14 00:51:59 00:19:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:32:30
2 Gaspar Riveros 1990 CHI 8 00:52:56 00:19:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:33:34
3 Bruno Matheus 1986 BRA 11 00:53:14 00:20:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:32:39
4 Ramón Armando Matute 1994 ECU 2 00:53:23 00:19:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:33:57
5 Mauro Cavanha Conceicao 1984 BRA 12 00:53:41 00:20:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:32:52
6 Jose David Amaya 1996 VEN 26 00:53:45 00:20:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:32:55
7 Vicente Trewhela 1995 CHI 9 00:53:53 00:19:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:34:45
8 Rafael Beserra da Fonseca 1986 BRA 15 00:54:05 00:19:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:34:24
9 Martin Ulloa 1994 CHI 7 00:54:14 00:20:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:33:28
10 Wesley Matos 1988 BRA 6 00:54:41 00:19:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:34:52
11 Ramon Bustos 1994 CHI 23 00:55:09 00:19:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:35:46
12 Flavio Morandini 1994 ARG 5 00:55:19 00:19:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:35:35
13 Billy Gordon 1989 PAN 10 00:55:23 00:20:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:34:32
14 Facundo Medard 1995 ARG 19 00:56:01 00:21:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:34:26
15 Peter Vega 1996 PAN 25 00:56:25 00:20:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:35:43
16 Eduardo Lass 1992 BRA 3 00:56:33 00:19:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:36:53
17 Martin Bedirian 1989 ARG 4 00:56:37 00:19:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:37:13
18 Andres Cabascango 1989 ECU 1 00:57:28 00:20:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:36:54
19 Diego Moya 1998 CHI 24 00:57:41 00:19:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:37:59
20 Nicolas Saez 1993 CHI 16 00:58:00 00:20:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:37:04
21 Romulo Savio Menezes 1995 BRA 17 00:58:49 00:21:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:37:45
22 Angel Jose Aparicio Chanquin GUA 21 01:04:41 00:23:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:41:17
23 Martin Leiva Arteaga 1997 CHI 20 01:06:26 00:25:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:41:10
DNF Andres Barrionuevo 1996 ECU 18 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Carlos Fernandez/ARG
Race Referee: Fernando Suarez/CHI
Competition Jury: Carlos Fernández/ARG; Andrés Drouguet/CHI; Fernando Araya/CHI.
Water Temperature 15ºC; Air Temperature 19ºC;
Wetsuits allowed.
The race was modified to an aquathlon as part of the contingency plan with the following distances applied: Swim 1,5Km (2 laps), Run 10km (4 laps).