Results: 2016 Weert ETU Triathlon European Cup | Elite Women
Weert, Netherlands • 12 Jun, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Leonie Periault 1994 FRA 2 01:55:44 00:20:12 00:00:33 01:02:37 00:00:56 00:31:27
2 Elena Danilova 1991 RUS 1 01:55:51 00:20:01 00:00:33 01:02:51 00:00:59 00:31:29
3 Michelle Flipo 1988 MEX 3 01:56:02 00:20:05 00:00:35 01:02:41 00:00:58 00:31:45
4 Sandra Dodet 1996 FRA 4 01:56:19 00:19:25 00:00:36 01:03:25 00:00:57 00:31:58
5 Valentina Zapatrina 1988 RUS 27 01:56:57 00:19:26 00:00:34 01:03:26 00:00:55 00:32:37
6 Justine Guerard 1994 FRA 10 01:57:45 00:20:03 00:00:35 01:02:45 00:00:56 00:33:28
7 Alessia Orla 1992 ITA 5 01:57:57 00:19:23 00:00:36 01:03:23 00:00:57 00:33:40
8 Emy Legault 1996 CAN 8 01:58:09 00:20:02 00:00:35 01:02:49 00:00:57 00:33:47
9 Maya Kingma 1995 NED 9 01:58:33 00:19:20 00:00:35 01:03:22 00:00:56 00:34:22
10 Fenella Langridge 1992 GBR 18 01:58:34 00:20:00 00:00:35 01:02:47 00:00:58 00:34:17
11 Elisabeth Boutin 1995 CAN 6 01:58:51 00:20:06 00:00:32 01:02:46 00:00:58 00:34:31
12 Anna-Lena Pohl 1990 GER 20 01:59:18 00:20:06 00:00:34 01:02:45 00:00:58 00:34:56
13 Jenny Manners 1990 GBR 12 01:59:27 00:19:22 00:00:36 01:03:25 00:00:59 00:35:06
14 Kirsten Nuyes 1997 NED 17 01:59:40 00:20:04 00:00:37 01:02:40 00:00:57 00:35:24
15 Magdalena Mielnik 1991 POL 11 02:00:41 00:19:54 00:00:34 01:02:57 00:00:58 00:36:21
16 Jeanine Kocken 1996 NED 19 02:01:00 00:20:11 00:00:35 01:02:37 00:00:58 00:36:41
17 Jasmijn Van Der Burg 1995 NED 26 02:01:54 00:20:08 00:00:38 01:02:37 00:00:58 00:37:34
18 Désirée Gmür 1992 SUI 24 02:07:48 00:20:22 00:00:38 01:06:49 00:01:04 00:38:57
19 Eloise Piron 1994 BEL 22 02:09:30 00:21:04 00:00:37 01:10:13 00:00:59 00:36:40
20 Veronique Demers 1996 CAN 16 02:11:11 00:21:05 00:00:32 01:10:16 00:01:01 00:38:19
21 Andreanne Brière-Dulude 1997 CAN 15 02:14:23 00:20:35 00:00:42 01:10:37 00:01:05 00:41:26
22 Hana Kolarova 1988 CZE 23 02:14:44 00:22:17 00:00:36 01:11:27 00:01:08 00:39:17
DNF Ilaria Zane 1992 ITA 7 DNF 00:20:08 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jitka Rudolfova 1986 CZE 14 DNF 00:20:36 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lucie Picard 1996 FRA 25 DNF 00:22:07 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Jacques Goedgebeur/BEL. Race Referee: Karel De Bondt/NED. Competition Jury: Jacques Goedgebeur/BEL, KAthleen Smet/BEL, Roger Stienen/NED. Distances: Swim 1500 m (1 lap), Bike 41,3 km (6.5 laps), Run 9.3 km (4 laps). Water temperature 20.8ºC. Air Temperature 23.0ºC. No Wetsuit swim.