Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Josef Krivanek 1979 CZE 144 09:12:59 00:57:36 00:03:45 04:48:49 00:03:05 03:19:46
2 Bart Becquart 1978 BEL 141 09:22:44 00:59:22 00:03:41 04:56:20 00:02:49 03:20:34
3 Tom Lawton 1980 GBR 152 09:29:28 01:10:24 00:06:39 04:48:16 00:03:49 03:20:22
4 Marten Visser 1979 NED 166 09:31:30 01:01:13 00:03:19 05:03:14 00:03:42 03:20:04
5 Gijs Oosterholt 1980 NED 158 09:48:38 01:09:40 00:04:33 04:59:31 00:04:19 03:30:38
6 Jonathon Green 1981 GBR 148 09:49:03 01:23:09 00:04:17 04:52:45 00:05:02 03:23:53
7 Tom Driessen 1979 NED 159 09:49:18 01:13:40 00:13:07 04:56:39 00:08:09 03:17:46
8 René Vosters 1982 NED 160 09:52:07 00:54:14 00:05:41 05:09:16 00:04:22 03:38:36
9 Jeroen Visser 1981 NED 165 09:56:32 01:04:16 00:05:23 05:11:06 00:04:08 03:31:40
10 Mike Van Den Breul 1978 NED 175 09:56:33 01:04:14 00:06:01 05:11:31 00:03:52 03:30:56
11 Henk Omey 1978 BEL 140 09:57:00 01:04:25 00:04:35 05:23:19 00:03:59 03:20:44
12 Bas Goossens 1979 NED 171 09:57:10 01:11:03 00:04:25 04:47:23 00:04:01 03:50:19
13 Tristian Manning 1982 GBR 146 09:57:40 01:15:43 00:05:33 04:50:37 00:05:21 03:40:27
14 Jan Jakubicek 1982 CZE 143 10:00:13 00:55:59 00:04:38 05:11:07 00:06:19 03:42:12
15 Marcel Stegers 1978 NED 162 10:01:03 01:04:56 00:04:48 05:09:38 00:04:44 03:37:00
16 Chris Mason 1979 GBR 153 10:07:23 01:04:18 00:06:15 05:27:40 00:05:13 03:24:00
17 Martijn Zwiers 1980 NED 167 10:08:30 00:57:17 00:08:14 05:16:52 00:05:48 03:40:20
18 Ilje Van Der Ploeg NED 173 10:22:15 00:57:43 00:05:44 05:20:59 00:04:59 03:52:53
19 Lee Godber 1979 GBR 149 10:24:43 01:07:29 00:07:03 05:22:13 00:05:07 03:42:52
20 Ruud Vos 1980 NED 168 10:30:05 01:07:40 00:05:18 05:43:30 00:05:58 03:27:41
21 James Drake 1978 GBR 145 10:57:13 01:10:55 00:06:59 05:26:05 00:04:21 04:08:55
22 Roland Scholte 1980 NED 154 11:12:37 01:12:52 00:12:30 05:33:16 00:10:11 04:03:50
23 Ricki Morgan 1981 GBR 147 11:15:32 01:15:32 00:06:27 05:27:21 00:04:06 04:22:07
24 Karl Snoek 1979 NED 170 11:26:21 01:04:54 00:06:03 05:30:04 00:06:59 04:38:23
25 Martin Jelders 1981 NED 163 11:38:04 01:09:25 00:08:14 05:42:24 00:05:59 04:32:03
26 Klaas Zwaagman 1979 NED 174 11:40:40 01:20:51 00:07:21 05:47:27 00:05:31 04:19:33
27 Paulo Jorge Lopes Soares 1979 POR 477 11:43:38 01:28:05 00:08:13 06:15:11 00:07:10 03:45:00
28 Hans Eekhof 1980 NED 156 12:46:59 01:26:11 00:08:54 05:43:56 00:07:34 05:20:27
29 Jurre Onrust 1981 NED 157 12:56:42 01:20:45 00:13:06 06:28:39 00:11:12 04:43:00
30 Geoffrey Van Der Maat 1978 NED 155 13:01:15 01:28:07 00:07:11 05:34:44 00:13:50 05:37:25
31 Youri Rietveld 1980 NED 161 13:43:57 01:25:24 00:15:28 06:46:52 00:08:42 05:07:32
DNF Rob Parry 1980 GBR 151 DNF 01:03:41 00:03:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Stefan Van Der Pal 1980 NED 164 DNF 00:56:40 00:04:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Jensen, Kalle/NOR. Race Referee: Van Oostende, Marco/NED. Competition Jury: Jensen, Kalle/NOR, Belderok, Richard/NED,Christie Brouwer/NED.
Distances: Swim3800m (2 laps); Bike 180 km (2 laps), Run: 42 km / 6 laps
Water temperature 18.5 C, Air temperature 13.5 C Wetsuits allowed.