Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Maria Paulig 1994 GER 203 01:10:57 00:12:09 00:03:12 00:34:09 00:01:47 00:19:42
2 Brittany Tate 1993 GBR 208 01:13:15 00:11:34 00:03:30 00:34:27 00:01:58 00:21:49
3 Hannah Pace 1993 MLT 202 01:13:52 00:12:16 00:03:23 00:36:14 00:01:51 00:20:09
4 Tabea Fricke 1995 GER 192 01:14:28 00:12:02 00:03:13 00:36:37 00:01:49 00:20:49
5 Céline Tarabbia 1997 FRA 207 01:15:06 00:12:18 00:03:10 00:37:10 00:01:54 00:20:35
6 Emily Legg 1994 GBR 199 01:15:21 00:11:15 00:03:29 00:37:21 00:01:56 00:21:22
7 Josephin Betche 1993 GER 182 01:16:03 00:13:38 00:03:42 00:36:22 00:01:47 00:20:35
8 Celine Guerin 1994 FRA 193 01:16:05 00:13:54 00:02:56 00:36:11 00:01:45 00:21:21
9 Maleen Butterbrodt 1997 GER 186 01:17:29 00:11:22 00:03:29 00:38:06 00:02:01 00:22:34
10 Claudia Kelsall 1996 GBR 197 01:17:43 00:13:30 00:03:21 00:37:47 00:02:13 00:20:54
11 Michelle Brennan 1995 IRL 185 01:19:25 00:12:42 00:03:16 00:38:45 00:01:58 00:22:47
12 Kathryn Hewitt 1997 GBR 196 01:19:25 00:12:10 00:03:24 00:39:02 00:02:05 00:22:46
13 Cosima Muecke 1997 GER 200 01:19:41 00:13:25 00:03:27 00:38:20 00:02:08 00:22:23
14 Rachael Vatter 1997 GBR 212 01:20:33 00:12:34 00:03:17 00:39:54 00:02:03 00:22:47
15 Karlien De Waele 1997 BEL 187 01:20:35 00:12:10 00:03:36 00:39:37 00:01:54 00:23:20
16 Britt Heirman 1997 BEL 194 01:20:56 00:12:26 00:03:36 00:40:14 00:02:09 00:22:35
17 Lauren Evans 1995 GBR 191 01:21:18 00:13:16 00:03:37 00:39:05 00:01:57 00:23:25
18 Kaat Van Eynde 1995 BEL 211 01:21:43 00:12:30 00:03:58 00:39:21 00:02:12 00:23:44
19 Sonia Tomegros Regalado 1993 ESP 209 01:22:08 00:14:29 00:03:29 00:39:29 00:02:06 00:22:37
20 Naomi Drakeford 1994 GBR 188 01:22:12 00:12:40 00:04:03 00:40:11 00:02:23 00:22:56
21 Roxanne Van Echelpoel 1995 BEL 210 01:22:51 00:14:14 00:03:10 00:41:03 00:01:59 00:22:27
22 Laura Laermann 1993 GER 198 01:22:55 00:17:54 00:03:34 00:39:28 00:01:51 00:20:09
23 Lydia Stratford 1997 GBR 206 01:23:05 00:12:03 00:04:22 00:40:29 00:02:12 00:24:01
24 Beth Warne 1993 GBR 213 01:23:41 00:14:08 00:03:36 00:43:24 00:02:03 00:20:32
25 Nina Herth 1996 GER 195 01:23:43 00:15:55 00:03:16 00:39:17 00:02:10 00:23:07
26 Carolina Sandhofer 1996 AUT 204 01:23:53 00:14:28 00:03:47 00:38:51 00:02:05 00:24:43
27 Bronagh Wishart 1995 GBR 215 01:24:45 00:13:23 00:03:52 00:42:03 00:02:18 00:23:10
28 Caitlin Bower 1997 GBR 183 01:25:09 00:12:27 00:03:38 00:40:57 00:02:16 00:25:53
29 Magdalena Maria Zlimnig 1997 AUT 216 01:25:46 00:13:26 00:03:32 00:40:47 00:02:15 00:25:48
30 Elena Neunteufel 1996 AUT 201 01:25:58 00:14:33 00:03:53 00:41:27 00:02:12 00:23:54
31 Aoife Wilson 1997 IRL 214 01:26:39 00:14:59 00:03:14 00:41:47 00:01:57 00:24:44
32 Francesca Durbin 1996 GBR 189 01:28:24 00:13:25 00:04:13 00:43:14 00:02:09 00:25:24
33 Anna Schwarzl 1996 AUT 205 01:31:48 00:18:26 00:04:10 00:42:33 00:02:25 00:24:16
34 Nina Eresheim 1994 AUT 190 01:38:06 00:19:03 00:04:16 00:44:42 00:02:33 00:27:33
Program notes:

Technical Delegate: Dirk Bogaert/BEL, Dag Oliver/NOR. Race Referee: Jan Philipp Krawczyk/GER. Competition Jury: Renato Bertandi/ITA, Matthias Zöll/GER, Dirk Bogaert/BEL. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20.7 Km (4 laps), Run 5 Km (2 laps). Water temperature 19.6 °C. Air Temperature 27.1 °C. Wetsuit swim.