Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Axel Baumans 1996 BEL 124 01:06:21 00:10:48 00:02:42 00:33:39 00:01:40 00:17:35
2 Benjamin Mark Andersen 1995 DEN 140 01:06:34 00:11:22 00:03:17 00:32:16 00:01:43 00:17:58
3 Laurent Razat 1997 FRA 147 01:07:12 00:11:14 00:03:00 00:34:20 00:01:33 00:17:07
4 James Hodgson 1994 GBR 136 01:07:41 00:11:24 00:03:12 00:33:44 00:01:42 00:17:40
5 Wouter Simons 1996 BEL 151 01:07:51 00:12:35 00:02:51 00:33:09 00:01:37 00:17:41
6 Sam Broomhead 1997 GBR 127 01:08:11 00:11:46 00:03:00 00:33:18 00:01:41 00:18:28
7 Jens Van Looveren 1996 BEL 152 01:08:25 00:11:50 00:02:46 00:33:44 00:01:33 00:18:33
8 Aaron Busch 1997 GER 128 01:08:55 00:11:06 00:03:20 00:34:12 00:01:43 00:18:35
9 Henry Morton 1995 GBR 143 01:09:51 00:11:52 00:03:29 00:34:25 00:01:50 00:18:18
10 Daniel Harbidge 1993 GBR 135 01:10:08 00:12:36 00:03:13 00:34:10 00:01:36 00:18:35
11 William Atkinson 1995 GBR 121 01:10:30 00:11:08 00:03:13 00:35:31 00:01:47 00:18:53
12 Niall Rennie 1994 GBR 148 01:10:41 00:12:26 00:03:40 00:34:56 00:01:52 00:17:49
13 George Ravenhall 1994 GBR 146 01:10:50 00:14:14 00:03:24 00:33:49 00:01:58 00:17:27
14 Matt Grantham 1997 GBR 133 01:11:03 00:11:47 00:03:27 00:35:40 00:01:54 00:18:17
15 Daniel Walsh 1994 GBR 154 01:11:12 00:11:58 00:03:41 00:34:20 00:02:04 00:19:11
16 Dan Elliot 1996 GBR 130 01:11:41 00:12:38 00:03:35 00:34:06 00:02:01 00:19:23
17 Björn Van Vliet 1996 NED 153 01:12:06 00:11:04 00:03:20 00:35:40 00:01:51 00:20:13
18 Andrew Scott 1993 GBR 150 01:12:41 00:12:38 00:03:26 00:36:08 00:01:49 00:18:42
19 Edward James Rogers 1993 GBR 149 01:13:33 00:11:49 00:03:22 00:35:48 00:01:50 00:20:46
20 Marc Auchie 1996 GBR 122 01:14:52 00:11:59 00:03:27 00:35:35 00:02:02 00:21:51
21 Seán Brennan 1996 IRL 126 01:17:52 00:13:49 00:03:46 00:37:57 00:01:45 00:20:36
22 Mathias Fida 1995 AUT 131 01:22:20 00:14:54 00:04:33 00:39:33 00:02:16 00:21:05
23 Michael Haenlein 1996 AUT 134 01:23:21 00:15:00 00:03:52 00:39:01 00:02:19 00:23:12
24 Andrew Hutcheson 1996 GBR 137 01:23:47 00:13:51 00:03:52 00:41:35 00:02:05 00:22:27
25 Daniel Jenssen 1993 NOR 138 01:24:44 00:16:39 00:03:38 00:41:58 00:02:06 00:20:25
26 Callum McPartlin 1993 GBR 141 01:24:57 00:12:37 00:03:39 00:45:17 00:02:01 00:21:26
27 Conor Raleigh 1994 IRL 145 01:26:15 00:13:01 00:04:01 00:46:31 00:02:09 00:20:35
28 Jean-Baptiste Corbisier 1997 BEL 129 01:26:46 00:16:22 00:04:07 00:41:09 00:02:20 00:22:50
29 Maximilian Kadletz 1995 AUT 139 01:31:27 00:17:03 00:04:12 00:42:36 00:02:53 00:24:45
DNF David Pearson 1996 GBR 144 DNF 00:11:46 00:03:03 00:34:42 00:01:59 00:00:00
DNF William Booth 1996 GBR 125 DNF 00:14:36 00:03:57 00:38:16 00:00:00 00:00:00
DNF Niklas Abele 1994 GER 155 DNF 00:12:23 00:03:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonathan Milton 1994 GBR 142 DNF 00:12:59 00:03:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Dirk Bogaert/BEL, Dag Oliver/NOR. Race Referee: Jan Philipp Krawczyk/GER. Competition Jury: Renato Bertandi/ITA, Matthias Zöll/GER, Dirk Bogaert/BEL. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20.7 Km (4 laps), Run 5 Km (2 laps). Water temperature 19.6 °C. Air Temperature 27.1 °C. Wetsuit swim.