Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Nicklas Røssner 1991 DEN 279 01:02:56 00:10:40 00:02:51 00:31:05 00:01:32 00:16:49
2 Thibault Catalot 1991 FRA 289 01:06:41 00:10:17 00:03:12 00:32:33 00:01:45 00:18:55
3 Warren Haran 1992 FRA 264 01:06:50 00:11:41 00:02:36 00:33:05 00:01:32 00:17:58
4 Sven Kiene 1989 GER 269 01:06:53 00:10:40 00:03:04 00:33:48 00:01:36 00:17:48
5 Christian Dinraths 1991 GER 258 01:07:42 00:11:29 00:02:47 00:33:17 00:01:47 00:18:24
6 Owen Mitchell 1992 GBR 275 01:07:49 00:10:38 00:03:18 00:34:30 00:01:50 00:17:34
7 Kristian Trier Nipper 1992 DEN 284 01:07:54 00:10:41 00:03:13 00:32:05 00:01:48 00:20:09
8 Peter Huber 1988 AUT 268 01:08:26 00:12:09 00:03:18 00:32:44 00:01:47 00:18:30
9 Matthew Glenn 1989 GBR 262 01:08:30 00:11:40 00:03:03 00:34:04 00:01:40 00:18:04
10 Kolja Milobinski 1988 GER 273 01:08:37 00:12:28 00:03:17 00:32:35 00:01:51 00:18:27
11 James Donaldson 1990 GBR 259 01:09:29 00:12:39 00:03:22 00:32:51 00:01:54 00:18:46
12 James Nottingham 1992 GBR 277 01:09:31 00:13:32 00:03:13 00:32:04 00:01:56 00:18:48
13 Johannes Diedershagen 1990 GER 257 01:09:31 00:12:07 00:03:13 00:33:38 00:01:41 00:18:54
14 Wim De Buyser 1989 BEL 255 01:09:53 00:13:02 00:03:00 00:32:57 00:02:03 00:18:52
15 Steven Molkens 1988 BEL 288 01:10:21 00:11:59 00:03:06 00:33:22 00:01:56 00:20:00
16 Stephen Wilson 1989 GBR 286 01:10:25 00:12:25 00:03:20 00:32:47 00:02:00 00:19:56
17 Mark Elson 1988 GBR 260 01:10:52 00:12:18 00:03:30 00:33:38 00:01:51 00:19:38
18 Gerald Steindl 1991 AUT 282 01:10:54 00:13:20 00:03:10 00:33:37 00:01:48 00:19:00
19 Marian Kraemer 1990 GER 270 01:11:04 00:11:57 00:03:18 00:34:45 00:01:41 00:19:25
20 Scott Findlay 1992 GBR 261 01:11:20 00:11:40 00:03:20 00:34:17 00:01:47 00:20:18
21 Sebastian Dahl 1990 GER 254 01:11:54 00:12:54 00:03:25 00:33:36 00:01:48 00:20:13
22 Glenn Mitchell 1990 GBR 274 01:12:19 00:12:06 00:03:34 00:36:19 00:01:59 00:18:23
23 Ben Savage 1991 GBR 280 01:12:22 00:12:54 00:03:35 00:34:19 00:02:11 00:19:24
24 Paul Hewitt 1992 GBR 266 01:12:39 00:12:37 00:03:41 00:34:24 00:01:57 00:20:02
25 Mikkel Wilki Thygesen 1989 DEN 285 01:12:48 00:12:43 00:03:49 00:33:38 00:02:08 00:20:32
26 Jamie Allen 1988 GBR 252 01:12:57 00:14:11 00:03:19 00:34:07 00:01:57 00:19:25
27 Ashley De Lotz 1988 GBR 256 01:13:03 00:12:40 00:03:35 00:34:17 00:02:18 00:20:16
28 James Richardson 1988 GBR 278 01:13:35 00:12:46 00:03:19 00:35:23 00:01:50 00:20:18
29 Adria Alcala Becerra 1991 ESP 251 01:13:48 00:13:34 00:03:24 00:36:10 00:01:56 00:18:47
30 Matt Storr 1989 GBR 283 01:14:16 00:11:22 00:03:35 00:36:13 00:01:52 00:21:17
31 David Mcmillan 1989 GBR 272 01:15:32 00:12:52 00:03:28 00:37:09 00:02:08 00:19:57
32 Ian Hawes 1988 GBR 265 01:16:30 00:14:01 00:03:35 00:36:43 00:02:20 00:19:52
33 Peter Moralee 1989 GBR 276 01:16:34 00:13:37 00:03:33 00:37:23 00:02:00 00:20:03
34 Matthew Horsfield 1988 GBR 267 01:16:56 00:12:32 00:03:43 00:37:23 00:02:13 00:21:06
35 Lewis Bruce 1989 GBR 253 01:19:11 00:14:20 00:03:58 00:37:19 00:02:30 00:21:06
36 Michael Machinek 1989 AUT 271 01:20:49 00:17:08 00:03:30 00:37:49 00:02:01 00:20:23
37 Felix Schilling 1992 AUT 281 01:25:06 00:15:52 00:04:21 00:40:20 00:02:16 00:22:18
Program notes:

Technical delegates: Dirk Bogaert/BEL and Dag Oliver/NOR. Race referee: Jan Philipp Krawczyk/GER. Competition jury: Renato Bertandi/ITA, Matthias Zöll/GER, Dirk Bogaert/BEL.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20.7 Km (4 laps), Run 5 Km (2 laps).
Water temperature 19.6 °C. Air temperature 27.1 °C. Wetsuit swim.