Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lisa Schröder-Ott 1982 GER 400 01:14:02 00:12:38 00:03:23 00:34:25 00:02:07 00:21:31
2 Erica Booth 1979 GBR 374 01:16:16 00:13:24 00:03:46 00:35:03 00:02:07 00:21:58
3 Amy Pritchard 1978 GBR 394 01:16:19 00:11:41 00:03:49 00:36:07 00:01:59 00:22:45
4 Candice Heys 1978 GBR 383 01:16:56 00:12:56 00:03:49 00:37:25 00:02:02 00:20:45
5 Ursula Kirchberger 1982 AUT 387 01:17:58 00:13:59 00:03:57 00:35:55 00:02:13 00:21:56
6 Katrin Puth 1982 GER 396 01:18:15 00:14:19 00:03:21 00:37:54 00:01:50 00:20:53
7 Inga Hintze 1981 GER 384 01:18:40 00:14:39 00:03:41 00:37:10 00:02:06 00:21:07
8 Sara Eames 1978 GBR 376 01:19:55 00:13:50 00:03:43 00:39:09 00:02:18 00:20:56
9 Eva Maria Neubauer 1982 AUT 391 01:20:13 00:15:05 00:03:46 00:36:42 00:01:54 00:22:47
10 Katy Granville-Chapman 1979 GBR 381 01:20:44 00:13:21 00:03:51 00:38:32 00:02:05 00:22:57
11 Helen Faubel 1978 GBR 379 01:20:52 00:14:46 00:03:34 00:38:37 00:02:14 00:21:44
12 Yvonne Grein 1980 GER 382 01:20:57 00:13:16 00:03:50 00:38:46 00:02:04 00:23:03
13 Katie Webster 1981 GBR 403 01:21:02 00:15:00 00:03:59 00:36:59 00:02:07 00:23:00
14 Christine Burns 1982 GBR 375 01:21:44 00:15:40 00:03:39 00:38:39 00:01:56 00:21:52
15 Rachel Whitwell 1980 GBR 404 01:21:48 00:12:02 00:03:56 00:38:49 00:02:23 00:24:40
16 Liesbeth Wouters 1978 BEL 406 01:22:07 00:15:47 00:04:01 00:38:50 00:02:00 00:21:30
17 Emma Robinson 1980 GBR 399 01:22:17 00:15:04 00:03:44 00:40:13 00:02:05 00:21:13
18 Angela Minke 1978 GER 390 01:22:19 00:14:10 00:03:43 00:39:16 00:02:03 00:23:10
19 Victoria Emmett 1981 GBR 377 01:22:33 00:16:40 00:03:38 00:36:26 00:02:10 00:23:42
20 Claire Manson 1981 GBR 388 01:23:22 00:14:29 00:03:49 00:38:34 00:02:15 00:24:16
21 Christina Roberts 1978 GBR 398 01:23:26 00:14:37 00:03:47 00:38:59 00:02:05 00:24:00
22 Caroline Ainscough 1980 GBR 371 01:23:28 00:15:40 00:03:58 00:38:27 00:02:17 00:23:08
23 Caz Kay 1978 GBR 386 01:23:51 00:14:47 00:04:07 00:40:51 00:01:57 00:22:12
24 Teresa Arevalo 1979 GBR 373 01:23:56 00:14:07 00:03:45 00:40:02 00:02:08 00:23:56
25 Yvette Wilkins 1980 GBR 405 01:25:21 00:14:59 00:03:43 00:41:03 00:02:06 00:23:32
26 Aurélie Gouverneur 1979 BEL 380 01:25:21 00:15:31 00:03:47 00:40:12 00:03:10 00:22:44
27 Nicole Ensminger 1980 GER 378 01:25:44 00:13:02 00:03:45 00:40:21 00:02:10 00:26:28
28 Kerry Archer 1980 GBR 372 01:29:28 00:15:09 00:04:24 00:41:06 00:02:22 00:26:29
29 Angela Pfaff 1979 GER 393 01:31:02 00:15:58 00:05:05 00:42:44 00:02:16 00:25:02
30 Antje Peuckert 1978 AUT 392 01:33:45 00:17:36 00:05:18 00:40:46 00:02:28 00:27:40
31 Guppi Ra 1980 NOR 397 01:38:42 00:18:55 00:04:42 00:45:15 00:03:05 00:26:47
32 Gwen Wathne 1980 NOR 402 01:38:45 00:18:01 00:04:59 00:44:37 00:02:53 00:28:16
33 Christina Künstler 1978 GER 385 01:40:12 00:24:03 00:04:42 00:42:42 00:02:46 00:26:00
34 Kim Decombes 1982 BEL 407 01:49:47 00:19:24 00:05:45 00:49:03 00:02:44 00:32:52
Program notes:

Technical Delegate: Dirk Bogaert/BEL, Dag Oliver/NOR. Race Referee: Jan Philipp Krawczyk/GER. Competition Jury: Renato Bertandi/ITA, Matthias Zöll/GER, Dirk Bogaert/BEL. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20.7 Km (4 laps), Run 5 Km (2 laps). Water temperature 19.6 °C. Air Temperature 27.1 °C. Wetsuit swim.