Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bettina Lange 1969 GER 899 01:13:14 00:10:53 00:03:25 00:35:39 00:01:50 00:21:29
2 Emma Fisher 1969 GBR 888 01:16:39 00:13:45 00:03:39 00:37:28 00:01:47 00:20:02
3 Nicole Best 1968 GER 882 01:17:03 00:12:46 00:03:41 00:37:03 00:01:54 00:21:42
4 Karin Vester 1969 GER 915 01:18:48 00:12:33 00:03:45 00:38:02 00:01:58 00:22:31
5 Celia Miall 1972 GBR 902 01:18:59 00:13:49 00:03:33 00:37:00 00:01:49 00:22:50
6 Gabriele Keck 1969 GER 897 01:19:29 00:12:45 00:03:48 00:37:55 00:02:03 00:22:58
7 Rachel Rowan 1970 GBR 906 01:19:38 00:15:12 00:03:50 00:37:20 00:01:55 00:21:23
8 Kai Sachtleber 1971 GER 909 01:19:42 00:13:02 00:04:02 00:37:45 00:01:56 00:22:59
9 Rachel Bown 1970 GBR 883 01:20:13 00:14:18 00:03:56 00:37:27 00:02:00 00:22:34
10 Fay Barrington 1969 GBR 881 01:20:30 00:14:47 00:03:51 00:36:21 00:02:00 00:23:33
11 Alison Trauttmansdorff 1970 GBR 914 01:21:35 00:16:03 00:03:24 00:37:50 00:02:03 00:22:18
12 Seanin Gilmore 1972 IRL 891 01:21:43 00:15:56 00:03:56 00:37:04 00:02:07 00:22:43
13 Annette Nixon 1970 GBR 903 01:21:50 00:13:47 00:04:12 00:36:53 00:02:12 00:24:47
14 Meike Jaeger 1971 GER 895 01:23:09 00:14:37 00:03:59 00:40:22 00:01:57 00:22:15
15 Janne Frimodt 1972 DEN 889 01:23:12 00:16:18 00:04:06 00:37:28 00:02:24 00:22:58
16 Angela Horn 1968 GER 893 01:23:29 00:14:49 00:03:54 00:40:11 00:02:04 00:22:33
17 Gillian Sangster 1971 GBR 911 01:24:11 00:14:29 00:04:07 00:41:20 00:02:12 00:22:05
18 Rachel Lightfoot 1971 GBR 900 01:24:39 00:17:12 00:04:29 00:37:44 00:02:03 00:23:13
19 Helen Crossley 1972 GBR 885 01:24:51 00:12:52 00:04:18 00:39:23 00:02:41 00:25:40
20 Emma Bush 1971 GBR 884 01:24:54 00:17:15 00:04:13 00:39:00 00:02:10 00:22:18
21 Susi Eger 1971 GER 887 01:25:19 00:15:03 00:04:03 00:38:55 00:02:26 00:24:55
22 Hester Pollock 1970 GBR 904 01:25:32 00:14:11 00:04:24 00:38:30 00:02:18 00:26:11
23 Samantha Gardiner 1971 GBR 890 01:25:55 00:14:08 00:04:00 00:40:40 00:02:17 00:24:52
24 Lisa Williams 1970 GBR 916 01:26:33 00:17:10 00:04:12 00:37:57 00:02:13 00:25:04
25 Fiona Russell 1968 GBR 907 01:28:02 00:19:13 00:04:08 00:38:41 00:02:11 00:23:50
26 Victoria Curry 1969 GBR 886 01:28:31 00:15:34 00:04:09 00:41:02 00:02:22 00:25:25
27 Tracey Sample 1970 GBR 910 01:29:24 00:15:16 00:03:57 00:41:59 00:02:15 00:25:59
28 Sandra Sachs 1970 GER 908 01:29:39 00:19:29 00:04:26 00:40:15 00:02:33 00:22:58
29 Alice Barnes 1971 GBR 880 01:33:46 00:15:30 00:03:50 00:47:22 00:02:11 00:24:55
30 Nicole Krekel-Klapper 1970 AUT 898 01:34:00 00:18:24 00:04:25 00:41:42 00:02:29 00:27:01
31 Esther Maxheim-Bauhaus 1968 GER 901 01:35:55 00:17:20 00:04:34 00:43:37 00:02:43 00:27:43
32 Sabine Roá 1970 GER 905 01:40:37 00:14:29 00:06:06 00:45:14 00:03:20 00:31:30
33 Eva Kümmerle 1968 GER 896 01:56:55 00:19:15 00:05:50 00:50:22 00:04:16 00:37:12
DNF Sandra Schwally 1968 GER 912 DNF 00:14:04 00:04:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Dirk Bogaert/BEL, Dag Oliver/NOR. Race Referee: Jan Philipp Krawczyk/GER. Competition Jury: Renato Bertandi/ITA, Matthias Zöll/GER, Dirk Bogaert/BEL. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20.7 Km (4 laps), Run 5 Km (2 laps). Water temperature 19.6 °C. Air Temperature 27.1 °C. Wetsuit swim.