Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Fabrice Bossion 1965 FRA 987 01:08:22 00:11:33 00:03:06 00:33:07 00:01:39 00:18:59
2 Klaus Eckstein 1967 GER 997 01:08:46 00:11:30 00:03:12 00:33:44 00:01:47 00:18:36
3 Michael Bock 1965 GER 985 01:09:25 00:11:12 00:03:23 00:33:12 00:01:39 00:20:01
4 Hugo Van Hamme 1964 BEL 1034 01:09:31 00:12:26 00:03:32 00:33:16 00:01:46 00:18:33
5 Didier Théraulaz 1964 SUI 1031 01:09:37 00:12:16 00:03:30 00:33:24 00:01:37 00:18:51
6 Ulrich Katzer 1967 AUT 1007 01:09:38 00:11:35 00:03:13 00:33:36 00:01:33 00:19:42
7 Christian Siedlitzki 1965 AUT 1042 01:09:43 00:12:31 00:03:12 00:33:14 00:01:44 00:19:04
8 Flemming Hebsgaard 1963 DEN 1003 01:10:06 00:12:08 00:03:28 00:33:16 00:01:44 00:19:32
9 Helmut Neá 1964 GER 1017 01:10:14 00:12:34 00:03:22 00:32:48 00:01:50 00:19:41
10 Martin Rogers 1966 GBR 1021 01:10:50 00:12:36 00:03:26 00:33:50 00:01:44 00:19:16
11 Martin Heardman 1964 GBR 1002 01:11:25 00:12:27 00:03:35 00:34:02 00:01:51 00:19:32
12 Steffen Sachs 1967 GER 1023 01:12:02 00:14:16 00:03:14 00:31:46 00:01:53 00:20:54
13 Martin Dümlein 1965 GER 992 01:12:25 00:11:16 00:03:47 00:34:15 00:01:57 00:21:12
14 Simon Taylor 1963 GBR 1030 01:12:28 00:12:46 00:03:38 00:32:35 00:01:57 00:21:34
15 Frank Wiedenhöfer 1966 GER 1040 01:12:56 00:12:03 00:03:31 00:33:31 00:01:50 00:22:03
16 Darren Jones 1966 GBR 1006 01:13:31 00:12:29 00:03:31 00:35:24 00:01:43 00:20:25
17 Uwe Hauke 1965 GER 1001 01:13:55 00:13:53 00:03:32 00:33:55 00:01:56 00:20:41
18 Stelios Andreadis 1967 GRE 981 01:14:12 00:11:34 00:03:38 00:35:29 00:02:02 00:21:32
19 Colin Hinsley 1966 GBR 1004 01:14:21 00:13:31 00:03:39 00:34:18 00:01:44 00:21:11
20 Paul Mannion 1964 GBR 1015 01:14:23 00:13:33 00:03:36 00:35:03 00:01:50 00:20:24
21 Didier Vandenbosch 1966 BEL 1036 01:14:28 00:14:29 00:03:39 00:35:16 00:01:47 00:19:20
22 Alasdair Wright 1967 GBR 1041 01:14:41 00:12:33 00:03:56 00:34:58 00:01:59 00:21:17
23 Stephen Searby 1963 GBR 1027 01:15:19 00:14:17 00:03:52 00:34:12 00:01:57 00:21:02
24 Emmanuel Rodrique 1967 BEL 1020 01:15:23 00:14:35 00:03:48 00:34:43 00:02:04 00:20:14
25 Henning Von Poser 1966 GER 1037 01:15:28 00:14:12 00:03:58 00:34:21 00:02:00 00:20:59
26 Sam Cordner 1965 IRL 990 01:15:46 00:14:11 00:03:55 00:34:26 00:02:05 00:21:12
27 Robin Harris 1967 GBR 1000 01:15:54 00:14:46 00:03:36 00:34:59 00:01:48 00:20:46
28 Dean Ratcliffe 1966 GBR 1019 01:16:19 00:11:58 00:03:45 00:32:51 00:01:50 00:25:57
29 Kai Dittrich 1965 GER 995 01:16:40 00:13:42 00:03:45 00:34:44 00:02:01 00:22:30
30 Mark Scott 1964 GBR 1026 01:16:41 00:12:04 00:03:49 00:36:35 00:02:08 00:22:07
31 Lüder Kruse 1967 GER 1010 01:17:14 00:13:17 00:03:41 00:36:43 00:01:48 00:21:47
32 Richard Walters 1966 GBR 1038 01:17:16 00:14:30 00:03:30 00:37:10 00:01:45 00:20:23
33 James Ratcliffe 1965 GBR 1018 01:17:26 00:14:27 00:03:58 00:36:55 00:02:06 00:20:01
34 Michael Balmberger 1967 GER 982 01:17:45 00:14:02 00:04:20 00:35:15 00:02:01 00:22:08
35 Martin Slade 1965 GBR 1028 01:17:58 00:14:03 00:03:48 00:35:44 00:01:53 00:22:33
36 Thierry Van Osselt 1967 BEL 1035 01:17:59 00:14:28 00:05:57 00:35:46 00:01:55 00:19:55
37 Andrew Burnett 1963 GBR 989 01:18:20 00:14:50 00:04:00 00:35:54 00:02:06 00:21:33
38 Günter Rothmayer 1963 GER 1022 01:18:40 00:13:57 00:03:45 00:35:57 00:02:11 00:22:51
39 Hans-Jörg Trnka 1964 AUT 1032 01:19:45 00:14:58 00:04:09 00:35:32 00:02:08 00:23:00
40 Gerhard Kopinits 1965 AUT 1008 01:19:48 00:17:12 00:03:25 00:36:55 00:01:49 00:20:29
41 Christian Schram 1967 AUT 1025 01:20:08 00:17:06 00:03:28 00:36:38 00:02:10 00:20:49
42 David Stewart 1964 GBR 1029 01:20:42 00:14:57 00:04:00 00:36:51 00:02:05 00:22:50
43 Rodney Savage 1964 GBR 1024 01:21:08 00:13:48 00:04:06 00:39:01 00:02:02 00:22:12
44 Volker Eschle 1963 GER 998 01:21:14 00:14:08 00:04:03 00:36:31 00:02:10 00:24:24
45 Peter Leinweber 1964 GER 1013 01:21:19 00:15:01 00:03:54 00:37:14 00:02:00 00:23:12
46 Karl Trummer 1966 AUT 1033 01:22:12 00:17:22 00:04:28 00:37:53 00:02:06 00:20:25
47 Wolfgang Kröll 1963 AUT 1009 01:22:26 00:14:52 00:04:26 00:36:43 00:02:20 00:24:07
48 Trond Bjørseth 1964 NOR 984 01:22:38 00:15:21 00:04:06 00:37:07 00:02:26 00:23:40
49 Ian Legg 1964 GBR 1012 01:22:44 00:14:34 00:04:03 00:39:00 00:02:04 00:23:04
50 Klaus Bauerfeind 1964 GER 983 01:24:07 00:14:56 00:03:57 00:38:57 00:04:37 00:21:41
51 Jan Laub 1965 SUI 1011 01:25:02 00:14:55 00:04:29 00:37:18 00:02:48 00:25:34
52 Matthias Bönig 1964 GER 986 01:34:06 00:21:50 00:04:28 00:39:43 00:02:32 00:25:35
53 Philippe Crefcoeur 1964 BEL 991 01:34:32 00:19:31 00:04:27 00:41:50 00:02:20 00:26:27
54 Michael Dierich 1965 GER 994 01:35:27 00:16:38 00:07:13 00:40:41 00:03:15 00:27:43
55 Kurt Hintermeier 1967 AUT 1005 01:41:04 00:21:07 00:04:57 00:43:00 00:03:51 00:28:11
Program notes:

Technical Delegate: Dirk Bogaert/BEL, Dag Oliver/NOR. Race Referee: Jan Philipp Krawczyk/GER. Competition Jury: Renato Bertandi/ITA, Matthias Zöll/GER, Dirk Bogaert/BEL. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20.7 Km (4 laps), Run 5 Km (2 laps). Water temperature 19.6 °C. Air Temperature 27.1 °C. Wetsuit swim.