Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Christos Garefis 1955 GRE 719 01:13:36 00:12:20 00:03:41 00:33:59 00:02:00 00:21:39
2 Jens Krohn 1957 GER 728 01:16:36 00:13:09 00:03:42 00:35:12 00:02:00 00:22:34
3 Jürgen Balg 1957 GER 703 01:17:04 00:14:09 00:04:05 00:35:26 00:02:01 00:21:25
4 Kari Aho 1956 SWE 701 01:17:54 00:13:49 00:04:10 00:35:37 00:02:00 00:22:20
5 Wolfgang Tischler 1957 AUT 750 01:18:01 00:13:28 00:04:24 00:35:33 00:02:13 00:22:25
6 Birger Frederiksen 1956 DEN 718 01:18:06 00:14:57 00:04:02 00:34:48 00:02:27 00:21:53
7 Richard Kirchler 1953 AUT 726 01:18:15 00:16:50 00:03:39 00:34:06 00:02:00 00:21:44
8 Iskandar Shakhov 1955 RUS 742 01:18:40 00:14:21 00:03:50 00:36:54 00:01:59 00:21:39
9 Heinrich Wilmink 1955 GER 754 01:18:41 00:16:06 00:04:07 00:36:00 00:02:04 00:20:26
10 Helmut Berger 1957 AUT 705 01:18:49 00:14:50 00:03:48 00:35:01 00:02:30 00:22:42
11 Thomas Wächtler 1957 GER 752 01:18:53 00:17:03 00:03:32 00:35:50 00:01:49 00:20:41
12 Raffaele Buonocore 1957 ITA 711 01:19:01 00:13:31 00:03:33 00:36:57 00:02:32 00:22:30
13 Keith Bate 1953 GBR 704 01:19:22 00:15:45 00:03:50 00:36:26 00:02:07 00:21:15
14 Michel Darras 1957 FRA 714 01:19:46 00:14:28 00:04:09 00:34:52 00:02:15 00:24:05
15 Uwe Bonin 1957 GER 707 01:19:48 00:14:29 00:03:44 00:36:49 00:02:13 00:22:35
16 Sean Mcdermott 1955 GBR 733 01:20:06 00:15:17 00:03:47 00:37:30 00:01:58 00:21:35
17 Hinnerk Timme 1955 GER 749 01:20:21 00:15:40 00:04:19 00:36:39 00:01:55 00:21:51
18 Alan Kerr 1957 GBR 725 01:20:25 00:14:41 00:04:09 00:38:25 00:02:03 00:21:09
19 Graham Chapman 1956 GBR 713 01:21:13 00:16:35 00:03:58 00:36:44 00:02:01 00:21:56
20 Bernd Lange 1953 GER 730 01:21:51 00:15:44 00:04:10 00:37:20 00:02:04 00:22:35
21 Frank Thiele 1957 GER 748 01:21:57 00:14:42 00:03:43 00:37:10 00:02:16 00:24:08
22 Ulrich Nikulla 1954 GER 737 01:22:37 00:16:46 00:03:50 00:36:57 00:01:57 00:23:09
23 Alois Breitenfellner 1956 AUT 709 01:23:42 00:15:10 00:04:07 00:38:45 00:02:11 00:23:32
24 Michael Skivington 1956 GBR 744 01:23:46 00:16:03 00:04:04 00:37:56 00:02:11 00:23:34
25 Hermann Lamberty 1957 GER 729 01:24:35 00:14:35 00:04:44 00:39:01 00:02:19 00:23:58
26 Graeme Kay 1957 GBR 756 01:24:40 00:17:58 00:03:58 00:38:05 00:01:54 00:22:47
27 David Laskow Pooley 1954 GBR 731 01:25:00 00:15:13 00:04:15 00:39:11 00:02:06 00:24:17
28 Uli Mix 1956 GER 735 01:25:22 00:17:05 00:04:23 00:38:50 00:02:20 00:22:46
29 David Smith 1957 GBR 745 01:26:29 00:14:55 00:04:35 00:39:03 00:02:16 00:25:43
30 Rob Pearson 1954 GBR 738 01:26:36 00:18:22 00:04:47 00:37:59 00:02:17 00:23:13
31 Frank Burkhardt 1956 GER 712 01:26:47 00:15:30 00:04:46 00:38:12 00:02:26 00:25:55
32 James Howard Jeffrey 1954 GBR 723 01:27:01 00:17:37 00:04:23 00:39:39 00:02:20 00:23:04
33 Adrian Brown 1955 GBR 710 01:28:16 00:15:58 00:04:28 00:40:48 00:02:26 00:24:38
34 Wolfgang Klein 1956 GER 727 01:28:23 00:17:20 00:05:06 00:38:57 00:02:38 00:24:23
35 David Sutherland 1956 GBR 746 01:29:14 00:14:52 00:04:34 00:41:28 00:02:16 00:26:06
36 Graham Harrison 1953 GBR 720 01:29:31 00:20:38 00:04:43 00:39:49 00:02:14 00:22:08
37 Ian Atherton 1954 GBR 702 01:29:39 00:16:17 00:04:34 00:39:06 00:02:38 00:27:06
38 Walter Decombes 1955 BEL 715 01:29:55 00:19:05 00:04:20 00:37:37 00:02:17 00:26:37
39 Cliff Shardalow 1955 GBR 743 01:30:03 00:16:58 00:05:32 00:39:37 00:02:14 00:25:44
40 Stephen Mcshane 1956 IRL 734 01:30:04 00:16:55 00:04:26 00:42:08 00:02:14 00:24:23
41 Giorgio Bonesini 1953 ITA 706 01:30:14 00:15:43 00:04:53 00:38:55 00:02:35 00:28:11
42 Glen Hayes 1955 GBR 721 01:30:34 00:16:40 00:04:48 00:41:58 00:02:11 00:24:59
43 William Reed 1956 GBR 739 01:31:13 00:20:26 00:04:26 00:41:48 00:01:52 00:22:43
44 Martin Epkenhans 1956 GER 717 01:31:48 00:17:09 00:04:47 00:41:52 00:02:23 00:25:39
45 Kurt Machinek 1956 AUT 732 01:32:05 00:21:22 00:04:19 00:37:52 00:02:40 00:25:53
46 Ralf Wegener 1954 GER 753 01:32:30 00:14:44 00:05:55 00:40:28 00:02:48 00:28:37
47 Günther Theer 1954 GER 747 01:32:51 00:22:25 00:05:26 00:38:16 00:02:31 00:24:14
48 Michael Wise 1953 GBR 755 01:33:43 00:16:21 00:04:26 00:41:43 00:02:54 00:28:20
49 Alois Schögl 1955 AUT 740 01:35:54 00:19:24 00:05:07 00:40:07 00:02:31 00:28:48
50 Gerard Van De Bovenkamp 1956 NED 751 01:39:26 00:22:19 00:04:38 00:44:12 00:02:45 00:25:33
51 Ulrich Müller 1955 GER 736 01:41:29 00:20:00 00:06:25 00:41:31 00:02:43 00:30:52
52 Frank Endt 1953 GER 716 01:50:13 00:19:27 00:06:33 00:44:19 00:03:08 00:36:48
Program notes:

Technical Delegate: Dirk Bogaert/BEL, Dag Oliver/NOR. Race Referee: Jan Philipp Krawczyk/GER. Competition Jury: Renato Bertandi/ITA, Matthias Zöll/GER, Dirk Bogaert/BEL. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20.7 Km (4 laps), Run 5 Km (2 laps). Water temperature 19.6 °C. Air Temperature 27.1 °C. Wetsuit swim.