Results: 2017 Gamagori NTT ASTC Sprint Triathlon Asian Cup | Semifinal 2 Elite Men
Gamagori, Japan • 18 Jun, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Tamás Tóth 1989 HUN 43 00:23:34 00:04:46 00:01:40 00:10:11 00:00:59 00:05:58
2 Makoto Odakura 1993 JPN 42 00:23:34 00:04:43 00:01:37 00:10:16 00:00:53 00:06:05
3 Brandon Copeland 1996 AUS 45 00:23:38 00:04:45 00:01:38 00:10:14 00:00:54 00:06:07
4 Kye Wylde 1997 AUS 47 00:23:41 00:04:50 00:01:37 00:10:07 00:00:54 00:06:13
5 Takumi Hojo 1996 JPN 54 00:23:41 00:04:46 00:01:42 00:10:08 00:00:53 00:06:12
6 Trent Thorpe 1996 NZL 46 00:23:49 00:04:43 00:01:47 00:10:05 00:00:56 00:06:18
7 Sam Ward 1994 NZL 41 00:23:49 00:04:44 00:01:41 00:10:11 00:00:55 00:06:18
8 Damon Boag 1996 AUS 67 00:23:49 00:05:02 00:01:35 00:09:59 00:00:52 00:06:21
9 Takumi Higo 1996 JPN 59 00:23:53 00:04:44 00:01:44 00:10:07 00:00:56 00:06:22
10 Kenta Asakai 1994 JPN 55 00:23:55 00:04:57 00:01:38 00:10:02 00:00:58 00:06:20
11 Yuichi Hosoda 1984 JPN 44 00:23:58 00:04:41 00:01:37 00:10:18 00:00:55 00:06:27
12 Takanori Sugihara 1994 JPN 50 00:24:01 00:04:54 00:01:42 00:10:02 00:00:55 00:06:28
13 Izumi Aoki 1998 JPN 56 00:24:04 00:04:50 00:01:39 00:10:07 00:01:00 00:06:28
14 Taishi Furuyama 1995 JPN 53 00:24:06 00:04:56 00:01:44 00:10:26 00:00:53 00:06:07
15 Kosuke Terasawa 1994 JPN 58 00:24:10 00:04:54 00:01:39 00:10:06 00:00:59 00:06:32
16 Naminosuke Mizuno 1999 JPN 66 00:24:13 00:04:47 00:01:42 00:10:07 00:00:48 00:06:49
17 Hayden Wilde 1997 NZL 49 00:24:21 00:04:57 00:01:35 00:10:05 00:01:00 00:06:44
18 Ryosuke Yamamoto 1979 JPN 51 00:24:34 00:05:00 00:01:39 00:10:29 00:00:53 00:06:33
19 Brady Goodyear 1996 AUS 64 00:24:39 00:04:55 00:01:41 00:10:30 00:00:56 00:06:37
20 Ryotaro Ohtani 1990 JPN 70 00:24:42 00:05:23 00:01:44 00:10:42 00:00:58 00:05:55
21 Tsukasa Hirano 1983 JPN 61 00:24:49 00:04:48 00:01:40 00:10:10 00:00:53 00:07:18
22 Ryo Sueoka 1990 JPN 52 00:24:50 00:05:22 00:01:38 00:10:48 00:00:50 00:06:12
23 Mitsuho Mochizuki 2000 JPN 65 00:24:57 00:04:41 00:01:46 00:10:10 00:00:58 00:07:22
24 Yuki Umeda 1985 JPN 48 00:24:59 00:04:52 00:01:42 00:10:34 00:00:56 00:06:55
25 Naoshige Oura 2000 JPN 68 00:25:11 00:05:05 00:01:39 00:11:05 00:01:08 00:06:14
26 Yuki Sakakibara 1991 JPN 62 00:26:31 00:05:26 00:01:45 00:11:05 00:00:57 00:07:18
27 Chihiro Kuroomaru 1998 JPN 60 00:27:24 00:05:03 00:01:38 00:11:10 00:00:57 00:08:36
28 Touki Maeda 1999 JPN 63 00:27:27 00:05:05 00:01:45 00:10:59 00:00:59 00:08:39
DNS Ryoma Kobayashi 1997 JPN 57 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kentaro Kago 1998 JPN 69 DNF 00:04:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate Dan Hong/CHN. Race Referee Masato Suzuki/JPN. Competition Jury Dan Hong/CHN, Takao Yoshida/JPN, Akihiro Ushijima/JPN
Distances Swim 375 m (1 lap); Bike 7 km (2 lap + connection); Run 2 km (1 lap)
Water temperature 22.0ºC. Air Temperature 23.0ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #49 wilde/NZL qualified to the Final by a Competition Jury decssion.