Results: 2017 Hong Kong ASTC Sprint Triathlon Asian Cup | Elite Women
Sunny Bay, Lantau Island, Hong Kong, Hong Kong • 21 Oct, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Fuka Sega 1998 JPN 90 01:03:49 00:10:12 00:02:00 00:32:34 00:00:57 00:18:04
2 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 81 01:04:00 00:10:17 00:02:03 00:33:15 00:00:58 00:17:26
3 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 82 01:04:14 00:09:58 00:02:11 00:32:38 00:00:59 00:18:26
4 Kseniia Levkovska 1989 AZE 87 01:04:29 00:10:20 00:02:02 00:33:18 00:00:58 00:17:49
5 Nanami Nakayama 2000 JPN 97 01:04:33 00:10:20 00:02:01 00:33:13 00:00:55 00:18:02
6 Sophie Malowiecki 1997 AUS 86 01:04:39 00:10:21 00:02:01 00:33:18 00:01:01 00:17:55
7 Elise Salt 1995 NZL 84 01:04:48 00:10:19 00:02:02 00:33:13 00:00:59 00:18:13
8 Konami Ushioda 1997 JPN 96 01:04:53 00:10:30 00:02:10 00:33:03 00:01:00 00:18:08
9 Oleksandra Kokhan 1992 ITU 103 01:05:05 00:10:37 00:02:09 00:32:55 00:01:03 00:18:19
10 Maiko Nishi 1984 JPN 94 01:05:06 00:10:19 00:02:05 00:33:13 00:01:01 00:18:26
11 Brittany Warly 1993 USA 89 01:05:17 00:10:30 00:02:04 00:33:09 00:01:03 00:18:30
12 Misaki Kago 1996 JPN 101 01:05:27 00:10:36 00:02:07 00:32:55 00:00:58 00:18:49
13 Anel Radford 1978 RSA 85 01:05:34 00:10:16 00:02:05 00:33:17 00:01:01 00:18:54
14 Hideko Kikuchi 1986 JPN 88 01:05:38 00:10:30 00:02:00 00:33:09 00:01:01 00:18:56
15 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 95 01:05:43 00:10:25 00:01:59 00:33:12 00:01:03 00:19:03
16 Naomi Takamine 1986 JPN 93 01:06:43 00:10:27 00:02:01 00:33:13 00:01:01 00:19:59
17 Tatiana Marinho 1989 BRA 109 01:07:03 00:10:34 00:02:12 00:32:56 00:01:12 00:20:07
18 Hannah Howitt 1995 GBR 111 01:07:16 00:10:26 00:02:25 00:32:47 00:01:05 00:20:30
19 Long Hoi 1984 MAC 83 01:07:19 00:11:00 00:01:56 00:34:55 00:01:00 00:18:26
20 Chi Wen Chang 1998 TPE 99 01:07:56 00:10:33 00:02:15 00:32:52 00:01:11 00:21:03
21 Ayami Taketomo 1985 JPN 100 01:08:15 00:10:28 00:02:05 00:35:20 00:01:00 00:19:20
22 Yi-Hui Liu 1992 TPE 108 01:08:56 00:10:42 00:02:06 00:35:04 00:01:01 00:20:00
23 Yu-Yan Huang 1998 TPE 117 01:09:15 00:10:37 00:02:10 00:35:06 00:01:02 00:20:17
24 Jia-Chi Kuo 1998 TPE 98 01:10:17 00:10:37 00:02:12 00:35:06 00:01:05 00:21:14
25 Bailee Brown 2000 HKG 104 01:11:23 00:10:24 00:02:16 00:35:14 00:01:05 00:22:22
26 Jodie Berry 1995 RSA 91 01:11:24 00:11:28 00:02:10 00:36:35 00:01:04 00:20:04
27 Phoebe Kee 2000 SGP 116 01:13:41 00:12:57 00:02:19 00:37:50 00:01:02 00:19:31
28 Natasha Bowyer 1994 NZL 102 01:15:33 00:10:59 00:02:18 00:37:38 00:01:16 00:23:20
29 Yu Huang 1998 TPE 110 01:16:43 00:12:53 00:02:12 00:38:05 00:01:11 00:22:20
30 Zhiyun Lin 1986 SGP 106 01:16:49 00:12:55 00:02:25 00:37:27 00:01:17 00:22:44
31 Chien-Yu Wang 1998 TPE 113 01:17:56 00:13:01 00:02:14 00:37:53 00:01:06 00:23:39
32 Chao-Li Lin 2000 TPE 114 01:19:50 00:11:30 00:02:22 00:40:40 00:01:18 00:23:57
33 Lauren Plaza 2001 PHI 115 01:19:59 00:11:31 00:02:18 00:39:18 00:01:02 00:25:47
LAP Cho Ieng Lei 1995 MAC 118 LAP 00:13:01 00:02:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Minami Kubono 1997 JPN 92 DNF 00:10:28 00:02:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Adele Cheah/MAS. Race Referee: Alan Ma/MAC. Competition Jury: Adele Cheah/MAS, Ruth Junt/HKG, Fenela Ng/HKG. Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (4 laps), Run 5km (2 laps). Water temperature 27ºC. Air Temperature 21.8ºC. Wetsuits not allowed. Athletes #82 Bragmayer/HUN, #115 Plaza/PHI and #113 Wang/TPE served a 10 seconds penalty during the run segment.