Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Irving Perez 1986 MEX 2 00:53:48 00:09:31 00:00:48 00:28:09 00:00:22 00:14:58
2 Eder Mejia Muñoz 1987 MEX 3 00:53:49 00:09:26 00:00:51 00:28:11 00:00:22 00:14:59
3 David Mendoza 1992 MEX 6 00:53:50 00:09:35 00:00:48 00:28:05 00:00:25 00:14:57
4 Abraham Rodriguez Moreno 1999 MEX 15 00:54:00 00:09:30 00:00:48 00:28:11 00:00:24 00:15:07
5 Diego Alejandro Lopez Acosta 1997 MEX 7 00:54:23 00:09:29 00:00:50 00:28:10 00:00:21 00:15:33
6 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 1 00:54:40 00:09:36 00:00:47 00:28:04 00:00:22 00:15:51
7 Miguel Angel Márquez Alemán 1991 MEX 8 00:54:51 00:09:32 00:00:48 00:28:10 00:00:22 00:15:59
8 Edson Gomez Ruiz 1993 MEX 5 00:55:04 00:09:28 00:00:49 00:28:12 00:00:26 00:16:09
9 Ivan Eduardo Castro Garcia 1995 MEX 17 00:55:23 00:09:33 00:00:51 00:28:55 00:00:24 00:15:40
10 Leonardo Saucedo 1986 MEX 20 00:55:32 00:09:37 00:00:48 00:28:03 00:00:25 00:16:39
11 Diego Alfredo Perez Flores 1995 MEX 14 00:55:42 00:09:41 00:00:54 00:28:37 00:00:23 00:16:07
12 Fernando Martinez Roman 1999 MEX 26 00:55:53 00:10:07 00:00:49 00:28:16 00:00:23 00:16:18
13 Michael Arishita 1994 USA 11 00:56:06 00:10:05 00:00:51 00:28:15 00:00:25 00:16:30
14 Jose Luis Ilich Martinez Morales 2000 MEX 28 00:56:23 00:10:11 00:00:51 00:28:12 00:00:25 00:16:44
15 Ramón Armando Matute 1994 ECU 4 00:56:34 00:09:35 00:00:52 00:28:03 00:00:21 00:17:43
16 Andres Valerio Gutierrez 1992 MEX 18 00:56:37 00:10:08 00:00:52 00:28:12 00:00:26 00:16:59
17 Peter Vega 1996 PAN 16 00:56:50 00:09:36 00:00:47 00:28:47 00:00:22 00:17:18
18 Eduardo Moreno Castañeda 1994 MEX 9 00:57:10 00:10:09 00:00:51 00:28:09 00:00:29 00:17:32
19 Arturo Rodriguez Moreno 2000 MEX 24 00:57:17 00:09:37 00:00:47 00:28:06 00:00:25 00:18:22
20 Leonardo Daniel Ramírez López 1994 MEX 21 00:57:31 00:10:10 00:00:50 00:28:11 00:00:27 00:17:53
21 Robby Webster 1990 USA 10 00:57:58 00:10:36 00:00:53 00:29:56 00:00:22 00:16:11
22 Miguel Hidalgo 2000 BRA 30 00:58:42 00:09:36 00:00:49 00:28:48 00:00:24 00:19:05
23 Casey Bateman 1990 ITU 29 00:58:54 00:10:03 00:00:58 00:30:23 00:00:24 00:17:06
24 Andrew Roos 1985 USA 27 00:59:35 00:10:04 00:00:57 00:30:22 00:00:23 00:17:49
25 Luis Angel Fregoso Jauregui 1999 MEX 25 01:00:39 00:09:43 00:00:51 00:30:28 00:00:29 00:19:08
DNF Jorge Alarcon Familiar 1999 MEX 19 DNF 00:10:02 00:00:52 00:30:31 00:00:23 00:00:00
DNF Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 MEX 12 DNF 00:09:38 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Jose Fernando Espinosa/COL. Race Referee: Felix Molina/MEX. Competition Jury: Jose Fernando Espinosa/COL, Jaime Cadaval/MEX, Dr. Humberto Aguilar/MEX.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 19 km (1 lap), Run 5 km (2 laps)
Water temperature 28.0ºC. Air temperature 24.0ºC. No wetsuit swim.