Results: 2017 ITU World Triathlon Grand Final Rotterdam | Junior Women
Rotterdam, Netherlands • 15 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Taylor Knibb 1998 USA 1 01:01:22 00:10:16 00:01:51 00:31:11 00:00:27 00:17:39
2 Kate Waugh 1999 GBR 29 01:01:38 00:10:17 00:01:46 00:31:54 00:00:24 00:17:19
3 Fuka Sega 1998 JPN 3 01:02:05 00:10:04 00:01:49 00:32:04 00:00:25 00:17:45
4 Therese Feuersinger 1998 AUT 11 01:02:24 00:10:15 00:01:50 00:31:52 00:00:23 00:18:07
5 Hannah Knighton 2000 NZL 42 01:02:24 00:10:16 00:01:48 00:31:54 00:00:22 00:18:06
6 Olivia Mathias 1998 GBR 12 01:02:42 00:10:15 00:01:45 00:31:57 00:00:25 00:18:21
7 Lena Meißner 1998 GER 30 01:02:55 00:10:55 00:01:48 00:31:31 00:00:25 00:18:18
8 Desirae Ridenour 1999 CAN 22 01:03:02 00:10:46 00:01:41 00:31:52 00:00:23 00:18:22
9 Hye Rim Jeong 1999 KOR 10 01:03:05 00:10:33 00:01:48 00:31:58 00:00:22 00:18:26
10 Kira Hedgeland 1998 AUS 14 01:03:15 00:10:35 00:01:45 00:31:58 00:00:28 00:18:31
11 Elizaveta Zhizhina 1998 RUS 53 01:03:16 00:10:36 00:01:50 00:31:50 00:00:23 00:18:39
12 Anne Holm 1999 DEN 27 01:03:17 00:10:22 00:01:46 00:31:48 00:00:23 00:19:00
13 Dorka Putnóczki 1999 HUN 46 01:03:19 00:10:11 00:01:56 00:32:12 00:00:25 00:18:38
14 Rani Škrabanja 1998 NED 20 01:03:31 00:10:27 00:01:51 00:31:58 00:00:23 00:18:55
15 Ari Graham 1999 NZL 47 01:03:37 00:10:16 00:01:49 00:31:52 00:00:26 00:19:15
16 Jessica Fullagar 2000 FRA 33 01:03:38 00:11:01 00:01:41 00:31:36 00:00:21 00:19:01
17 Jessica Claxton 1999 AUS 28 01:03:41 00:10:32 00:01:46 00:31:58 00:00:27 00:19:00
18 Gabriela Ribeiro 2000 POR 49 01:03:48 00:10:20 00:01:51 00:32:09 00:00:26 00:19:05
19 Bianca Bogen 1998 GER 37 01:03:56 00:10:17 00:01:54 00:32:03 00:00:23 00:19:20
20 Laura Swannet 1999 BEL 71 01:04:05 00:11:35 00:01:48 00:32:30 00:00:26 00:17:48
21 Michelle Braun 1998 GER 26 01:04:09 00:10:37 00:01:59 00:31:39 00:00:27 00:19:29
22 Audrey Ducornet 2000 FRA 62 01:04:30 00:10:55 00:01:46 00:33:10 00:00:23 00:18:18
23 Hagar Cohen Kalif 2000 ISR 45 01:04:36 00:10:56 00:01:44 00:32:30 00:00:24 00:19:03
24 Kyla Roy 1998 CAN 9 01:04:45 00:10:28 00:01:54 00:32:50 00:00:24 00:19:11
25 Iveta Fairaislova 1998 CZE 65 01:04:52 00:10:55 00:02:07 00:32:48 00:00:27 00:18:37
26 Hannah Henry 1999 CAN 17 01:04:59 00:10:51 00:01:57 00:33:03 00:00:25 00:18:45
27 Ekaterina Matiukh 1998 RUS 2 01:05:00 00:11:00 00:01:49 00:33:02 00:00:16 00:18:54
28 Jasmin Weber 1998 SUI 23 01:05:03 00:11:02 00:01:48 00:33:00 00:00:24 00:18:50
29 Sophie Alden 1998 GBR 72 01:05:07 00:10:11 00:01:52 00:33:08 00:00:21 00:19:36
30 Shanae Williams 1998 RSA 56 01:05:07 00:10:30 00:01:54 00:33:16 00:00:31 00:18:58
31 Solji Om 2000 KOR 32 01:05:14 00:10:59 00:01:56 00:32:57 00:00:25 00:18:59
32 Quinty Schoens 1999 NED 39 01:05:18 00:11:04 00:01:52 00:32:56 00:00:21 00:19:07
33 Kiara Lenaertz 1998 BEL 21 01:05:20 00:10:58 00:01:55 00:32:58 00:00:22 00:19:09
34 Paige Horner 2001 USA 35 01:05:22 00:10:29 00:01:58 00:33:26 00:00:22 00:19:09
35 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 59 01:05:23 00:10:58 00:01:49 00:33:14 00:00:27 00:18:57
36 Roksana Slupek 1999 POL 63 01:05:24 00:10:18 00:02:01 00:34:13 00:00:25 00:18:29
37 Gal Rubanenko 1998 ISR 41 01:05:30 00:10:26 00:01:49 00:33:29 00:00:24 00:19:24
38 Sarika Nakayama 2000 JPN 18 01:05:30 00:10:33 00:02:00 00:33:27 00:00:27 00:19:05
39 Nora Gmür 2001 SUI 68 01:05:30 00:11:20 00:01:55 00:32:35 00:00:20 00:19:23
40 Erica Hawley 1998 BER 15 01:05:47 00:10:49 00:01:57 00:33:14 00:00:21 00:19:29
41 Chisaki Matsui 1998 JPN 5 01:05:54 00:10:44 00:01:50 00:33:58 00:00:23 00:19:01
42 Pia Totschnig 2000 AUT 48 01:06:03 00:11:31 00:01:48 00:32:35 00:00:24 00:19:47
43 Joanne Miller 1998 AUS 4 01:06:14 00:10:41 00:01:54 00:32:21 00:00:24 00:20:57
44 Raz Poradosu 1999 ISR 67 01:06:46 00:10:55 00:01:54 00:33:07 00:00:24 00:20:28
45 Anastacia Damm 2001 DEN 69 01:06:55 00:11:33 00:01:45 00:34:43 00:00:23 00:18:33
46 Eva Daniels 2001 LUX 60 01:06:57 00:11:13 00:01:46 00:32:56 00:00:23 00:20:40
47 Elizaveta Pokrovskaia 1998 RUS 44 01:06:58 00:10:21 00:01:53 00:32:04 00:00:27 00:22:15
48 Sofiya Pryyma 1998 UKR 40 01:07:14 00:10:51 00:01:57 00:34:02 00:00:27 00:19:59
49 Maria Inti Guzman 1998 ARG 16 01:07:17 00:11:12 00:01:59 00:32:39 00:00:32 00:20:57
50 Tjasa Vrtacic 2000 SLO 38 01:07:28 00:10:59 00:02:00 00:32:54 00:00:25 00:21:13
51 Miranda Moira 1998 ARG 19 01:07:37 00:10:24 00:02:00 00:34:05 00:00:24 00:20:47
52 Amber Schlebusch 2001 RSA 66 01:07:48 00:11:03 00:01:57 00:34:58 00:00:27 00:19:25
53 Vitoria Sorbo 1999 BRA 51 01:08:07 00:10:26 00:02:10 00:34:53 00:00:24 00:20:16
54 Rianne De Croock 1998 NED 70 01:08:14 00:11:03 00:01:51 00:32:58 00:00:24 00:21:59
55 Kristina Jesenska 2000 SVK 52 01:08:23 00:11:13 00:01:52 00:33:48 00:00:33 00:20:59
56 Augusta Grønberg Christensen 2000 DEN 61 01:08:31 00:10:55 00:01:57 00:34:08 00:00:22 00:21:11
57 Kyleigh Spearing 1998 USA 8 01:09:30 00:10:18 00:01:50 00:33:48 00:00:27 00:23:09
58 Marcela Alvarez Saez 1999 CHI 50 01:09:44 00:11:08 00:01:53 00:36:09 00:00:28 00:20:09
59 Catalina Iñiguez 1998 CHI 58 01:10:18 00:11:36 00:02:09 00:36:33 00:00:25 00:19:36
60 Cha Hee Pyeon 1999 KOR 36 01:11:16 00:11:47 00:02:06 00:36:27 00:00:23 00:20:35
61 Cheuk Yi Chelsea Hung 1998 HKG 55 01:11:57 00:11:22 00:02:02 00:36:55 00:00:27 00:21:13
62 Ons Lajili 1999 TUN 34 01:12:15 00:10:35 00:02:10 00:38:11 00:00:27 00:20:54
63 Rivedieu Alfonsina 1998 URU 57 01:13:22 00:12:20 00:02:20 00:37:10 00:00:26 00:21:09
DNS Erin Wallace 2000 GBR 64 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Tanya Mackensen 2000 NAM 54 LAP 00:13:33 00:02:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Raquel Solis Guerrero 1998 CRC 7 DSQ 00:10:51 00:02:27 00:35:07 00:00:22 00:19:06
DNF Chi Wen Chang 1998 TPE 6 DNF 00:10:52 00:02:03 01:00:43 00:00:00 00:00:00
DNF Jayme-Sue Vermaas 1998 RSA 25 DNF 00:11:20 00:02:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sif Bendix Madsen 2001 DEN 31 DNF 00:10:34 00:01:53 00:31:50 00:00:27 00:00:00
DNF Madalena Amaral Almeida 1998 POR 43 DNF 00:10:44 00:01:52 00:31:40 00:00:25 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Sarah Taylor/GBR.
Race Referees: Leslie Buchanan/CAN, Frank Stapleton/AUS.
Competition Jury:  Eriketti Margari/GRE, Terry Sheldrake/NZL, Christie Brouwer/NED.
Distances: Swim 750 m( 1 lap), Bike 19 km (connection + 3 laps), Run 5 km (2 laps)
Water temperature 17.0ºC. Air Temperature 17.1ºC. Wetsuits allowed.
Athlete #4 Miller/AUS served a 10 seconds penalty during the run segment.
Athlete #7 Solis Guerrero/CRC was disqualified because she did not stop at the penalty box.