Results: 2017 ITU World Triathlon Grand Final Rotterdam | 16-19 Female AG Sprint
Rotterdam, Netherlands • 17 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jasmine Eden Gray 2001 AUS 10573 01:11:12 00:10:54 00:03:52 00:36:10 00:01:28 00:18:49
2 Trinity Schimbeck 2001 USA 10563 01:11:24 00:11:12 00:03:57 00:35:46 00:01:28 00:19:02
3 Nicole Manning 1999 USA 10562 01:11:59 00:10:54 00:04:18 00:35:43 00:01:37 00:19:29
4 Evelina Tomkeviciute 2001 LTU 10596 01:12:02 00:11:35 00:04:24 00:36:18 00:01:32 00:18:15
5 Brooke Gillies 1998 GBR 10584 01:12:19 00:10:57 00:04:09 00:35:49 00:01:32 00:19:54
6 Olivia Curran 2000 USA 10572 01:12:40 00:11:01 00:04:16 00:36:46 00:01:37 00:19:02
7 Katie Rodda 2001 GBR 10590 01:13:21 00:10:58 00:04:06 00:35:51 00:01:30 00:20:56
8 Lauren Steinke 1999 USA 10568 01:13:59 00:11:38 00:04:27 00:36:30 00:01:32 00:19:54
9 Kim Van 'T Verlaat 2001 NED 10549 01:14:12 00:12:54 00:03:49 00:35:48 00:01:39 00:20:03
10 Olivia Hanlon 1999 GBR 10588 01:14:19 00:11:40 00:04:09 00:36:31 00:01:44 00:20:17
11 Cecilia Hime 2000 GBR 10586 01:15:00 00:11:51 00:04:16 00:36:27 00:01:42 00:20:45
12 Narda Cuen Chavez 1999 MEX 10597 01:15:52 00:12:36 00:04:19 00:37:25 00:01:46 00:19:48
13 Sofia Warter Rubio 1999 GER 10594 01:16:17 00:11:54 00:04:20 00:36:21 00:01:57 00:21:47
14 Jaedyn Birchmier 1999 USA 10558 01:16:19 00:11:47 00:04:30 00:36:20 00:01:51 00:21:53
15 Jessica Ewart-Mctigue 2001 AUS 10574 01:16:49 00:11:37 00:04:25 00:36:35 00:01:44 00:22:31
16 Kim Groeneveld 2001 NED 10551 01:18:00 00:11:52 00:04:27 00:36:16 00:02:01 00:23:28
17 Victoria Price 2000 GBR 10583 01:18:04 00:11:21 00:04:16 00:38:48 00:01:43 00:21:57
18 Emily Chambers 2001 GBR 10585 01:18:23 00:11:59 00:04:26 00:39:18 00:01:51 00:20:51
19 Ida Lucia Burrows 2001 SWE 10581 01:18:36 00:13:29 00:04:45 00:38:52 00:01:42 00:19:50
20 Annabelle Waterworth 2001 NZL 10556 01:18:41 00:11:54 00:04:46 00:35:58 00:01:58 00:24:07
21 Jane Tullis 2001 USA 10557 01:18:46 00:12:31 00:04:34 00:37:16 00:01:53 00:22:33
22 Gunn-Marit Lyngroth S_vik 2001 NOR 10554 01:18:57 00:12:29 00:04:36 00:37:48 00:01:52 00:22:14
23 Sarah Dolley 1998 USA 10560 01:19:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
24 Jitske Weersma 2001 NED 10550 01:19:33 00:12:41 00:04:38 00:37:36 00:01:47 00:22:54
25 Carson Everman 1999 USA 10561 01:20:01 00:12:43 00:04:59 00:38:27 00:01:48 00:22:07
26 Lauren Strange 1999 IRL 10595 01:20:04 00:11:56 00:04:35 00:39:40 00:01:45 00:22:10
27 Emma Dixon 1999 GBR 10587 01:20:59 00:12:44 00:04:27 00:39:55 00:01:50 00:22:05
28 Cassandra Mastel-Marr 1999 CAN 10578 01:21:14 00:11:50 00:04:38 00:39:44 00:01:42 00:23:22
29 Nicole Tanner 1999 USA 10564 01:23:18 00:12:45 00:05:01 00:38:21 00:01:58 00:25:16
30 Molly Wilkins 2001 GBR 10591 01:23:32 00:13:43 00:04:51 00:40:48 00:01:46 00:22:25
31 Ulrika Brameus 2001 USA 10569 01:23:44 00:12:54 00:04:57 00:40:51 00:02:07 00:22:57
32 Nicole Schmidt 2000 USA 10567 01:24:13 00:12:48 00:05:17 00:41:27 00:02:09 00:22:34
33 Jorine Klaassen 2000 NED 10548 01:24:19 00:14:00 00:05:12 00:39:28 00:02:25 00:23:18
34 Ymke Ophof 2001 NED 10552 01:24:39 00:14:59 00:04:57 00:38:42 00:02:09 00:23:54
35 Paola Giovanna Cordeiro 2000 BRA 10576 01:24:53 00:14:18 00:05:17 00:39:10 00:02:25 00:23:45
36 Agatha Baumann Cunha 2000 BRA 10575 01:25:31 00:13:39 00:05:52 00:39:16 00:02:17 00:24:28
37 Simone Lebrun 1999 CAN 10577 01:25:45 00:11:54 00:05:01 00:39:16 00:01:57 00:27:39
38 Kobee Scott 1998 USA 10566 01:25:47 00:12:39 00:05:23 00:40:37 00:02:13 00:24:56
39 Josephine Jensen 2000 USA 10565 01:25:57 00:12:41 00:04:50 00:41:16 00:02:05 00:25:08
40 Katie Edge 1999 GBR 10589 01:26:01 00:12:45 00:05:05 00:42:57 00:02:06 00:23:10
41 Mia Selman 2000 GBR 10582 01:26:07 00:14:05 00:05:32 00:42:07 00:01:55 00:22:30
42 Cali Bruce 2000 CAN 10580 01:27:31 00:11:26 00:05:24 00:42:37 00:01:59 00:26:07
43 Liv Nottrodt 2000 GER 10592 01:27:38 00:13:50 00:05:03 00:40:32 00:03:57 00:24:19
44 Anna Spindler 1998 GER 10593 01:28:45 00:15:43 00:05:06 00:40:56 00:02:06 00:24:56
45 Ymke Stomps 2000 NED 10547 01:29:03 00:17:22 00:05:11 00:40:18 00:02:23 00:23:51
46 Megan Greensmith 2000 NZL 10555 01:30:02 00:11:49 00:04:28 00:50:13 00:02:23 00:21:10
47 Nynke Kolkman 1999 NED 10546 01:31:34 00:16:48 00:05:40 00:42:15 00:02:40 00:24:12
48 Aly Knox 1999 CAN 10579 01:32:40 00:15:11 00:05:10 00:44:34 00:02:08 00:25:40
49 Babet Weima 2001 NED 10553 01:45:39 00:14:19 00:08:06 00:46:41 00:02:37 00:33:57
DNF Megan Kremer 1999 USA 10570 DNF 00:12:14 00:05:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE, Sarah Taylor/GBR. Race Referee: Leslie Buchanan/CAN, Frank Stapleton/AUS. Competition Jury: Thanos Nikopoulos/GRE, Barry Siff/USA, Christie Brouwe/NED. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (1 lap), Run 5 km (1 lap). Water temperature 16.0ºC. Air Temperature 11.8ºC. Wetsuits allowed.