Results: 2017 ITU World Triathlon Grand Final Rotterdam | 20-24 Male AG Sprint
Rotterdam, Netherlands • 17 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Axel Baumans 1996 BEL 11388 01:03:19 00:09:57 00:03:58 00:31:40 00:01:27 00:16:18
2 Dieter Boeye 1995 BEL 11390 01:03:22 00:10:14 00:03:45 00:31:35 00:01:22 00:16:27
3 Jens Van Looveren 1996 BEL 11387 01:03:46 00:10:13 00:03:47 00:31:36 00:01:27 00:16:45
4 Evan Culbert 1994 USA 11382 01:04:11 00:09:48 00:03:49 00:32:00 00:01:25 00:17:11
5 William Kirk 1994 GBR 11417 01:04:56 00:10:39 00:04:04 00:32:31 00:01:26 00:16:19
6 Nick Thijs 1996 BEL 11392 01:05:05 00:10:37 00:03:43 00:32:25 00:01:36 00:16:47
7 Nicholas Allen 1996 GBR 11416 01:05:12 00:10:34 00:03:57 00:32:20 00:01:28 00:16:56
8 Nick Martin 1993 GBR 11410 01:05:12 00:09:57 00:04:17 00:33:56 00:01:38 00:15:26
9 Jack Bond 1997 GBR 11413 01:05:25 00:10:16 00:04:02 00:32:28 00:01:32 00:17:09
10 Aaron Lynch 1994 NED 11367 01:05:31 00:10:48 00:03:58 00:32:29 00:01:26 00:16:53
11 Wout Vandermeeren 1996 BEL 11389 01:05:35 00:10:35 00:03:56 00:32:12 00:01:40 00:17:14
12 Koen Hijman 1997 NED 11374 01:05:37 00:10:29 00:03:59 00:32:17 00:01:32 00:17:22
13 James Hodgson 1994 GBR 11411 01:05:42 00:10:40 00:03:58 00:33:27 00:01:33 00:16:06
14 Eligio Brendo Ferreira Teleciro 1995 BRA 11397 01:05:46 00:10:02 00:04:12 00:33:03 00:01:36 00:16:55
15 Joey Hassett 1997 USA 11384 01:05:55 00:11:01 00:03:56 00:32:13 00:01:32 00:17:14
16 Wouter Simons 1996 BEL 11391 01:06:04 00:10:42 00:04:17 00:33:04 00:01:35 00:16:28
17 Dan Elliot 1996 GBR 11419 01:06:51 00:10:54 00:04:08 00:33:04 00:01:41 00:17:06
18 Dallas Handy 1997 USA 11385 01:06:53 00:10:38 00:04:13 00:32:22 00:01:40 00:18:01
19 Rupert Graham 1993 GBR 11412 01:07:06 00:12:17 00:04:18 00:31:26 00:01:44 00:17:23
20 Danilo Santos Lima 1993 BRA 11396 01:07:14 00:10:43 00:04:15 00:33:10 00:01:47 00:17:21
21 Hidde Weersma 1997 NED 11373 01:08:00 00:11:09 00:04:10 00:32:45 00:01:41 00:18:17
22 Thomas Joaquim Da Silva Ferreira 1995 BRA 11394 01:08:12 00:10:51 00:05:00 00:33:36 00:01:38 00:17:09
23 Ieuan Hudson 1994 GBR 11414 01:08:15 00:11:42 00:04:03 00:33:40 00:01:40 00:17:12
24 Mika Brown 1994 GBR 11415 01:08:28 00:09:59 00:04:00 00:32:49 00:01:37 00:20:04
25 Aaron Busch 1997 GER 11423 01:08:39 00:10:56 00:04:21 00:34:10 00:01:30 00:17:44
26 Daniel Walsh 1994 GBR 11418 01:09:08 00:11:09 00:04:51 00:33:30 00:01:47 00:17:54
27 Felix Wernham 1996 GBR 11422 01:09:20 00:12:39 00:04:08 00:33:44 00:01:32 00:17:20
28 Kotahi Paranihi 1993 NZL 11375 01:09:55 00:11:15 00:04:26 00:33:45 00:01:40 00:18:51
29 Marcus Widdess 1997 GBR 11407 01:10:04 00:11:45 00:04:17 00:34:29 00:01:39 00:17:55
30 Marc Auchie 1996 GBR 11408 01:10:20 00:11:11 00:04:06 00:34:11 00:01:41 00:19:12
31 Josh Stevens 1995 CAN 11399 01:10:28 00:13:44 00:04:01 00:34:09 00:01:36 00:17:00
32 Björn Van Vliet 1996 NED 11372 01:10:56 00:10:57 00:04:23 00:34:05 00:01:45 00:19:48
33 Stevie Blankenship 1995 CAN 11400 01:11:30 00:10:59 00:04:25 00:34:05 00:01:40 00:20:23
34 Michael G'Sell 1994 USA 11381 01:12:21 00:14:24 00:04:54 00:33:40 00:01:39 00:17:46
35 Andrew Joy 1996 USA 11378 01:12:28 00:13:27 00:04:28 00:35:05 00:01:48 00:17:43
36 Jose Javier Sanchez Cornejo 1995 MEX 11428 01:12:32 00:11:02 00:04:39 00:36:08 00:01:42 00:19:04
37 Yannick Mijsters 1996 NED 11370 01:12:39 00:13:15 00:04:42 00:34:07 00:02:03 00:18:34
38 Ben Kent 1996 GBR 11421 01:13:20 00:12:42 00:04:50 00:34:15 00:02:13 00:19:22
39 Mfanufikile Radebe 1997 RSA 11376 01:13:30 00:13:43 00:04:16 00:35:01 00:02:22 00:18:09
40 Garen Marter 1997 USA 11380 01:13:37 00:11:11 00:04:47 00:35:56 00:01:50 00:19:56
41 Alexander Jose Vasquez Sancho 1995 CRC 11405 01:14:18 00:12:57 00:04:45 00:35:20 00:02:10 00:19:09
42 Lucas Roy 1997 CAN 11403 01:14:37 00:12:58 00:04:44 00:35:18 00:01:42 00:19:57
43 Kristof Lengyel 1997 HUN 11425 01:14:45 00:12:35 00:04:57 00:35:47 00:02:07 00:19:21
44 Dylan Spenkelink 1996 NED 11371 01:15:04 00:13:43 00:04:47 00:34:31 00:01:53 00:20:12
45 Niels Van Coeverden 1995 NED 11369 01:15:04 00:14:16 00:04:27 00:34:29 00:01:52 00:20:02
46 Carlos Aníbal 1997 BRA 11398 01:15:24 00:13:07 00:04:51 00:36:29 00:02:28 00:18:33
47 Jelte Jansen 1995 NED 11368 01:15:30 00:13:03 00:04:59 00:35:01 00:02:03 00:20:26
48 David Doan 1995 CAN 11401 01:15:40 00:12:26 00:05:15 00:35:48 00:02:05 00:20:08
49 Cesar Lopez Reyes 1995 MEX 11427 01:15:59 00:12:45 00:04:34 00:37:24 00:02:00 00:19:18
50 Jeremy Tremblay 1994 CAN 11402 01:17:21 00:13:06 00:04:49 00:38:13 00:01:48 00:19:28
51 Derrick Choi 1994 HKG 11424 01:18:08 00:11:00 00:05:33 00:37:55 00:02:18 00:21:25
52 Tom Goodwin 1995 AUS 11386 01:20:58 00:13:14 00:05:31 00:37:24 00:02:13 00:22:39
53 Mlandeni Radebe 1993 RSA 11377 01:21:07 00:16:41 00:04:30 00:39:59 00:02:05 00:17:53
54 Max Moreno 1997 CRC 11406 01:23:00 00:12:28 00:05:28 00:39:11 00:02:43 00:23:11
55 Jordan Cheung 1997 CAN 11404 01:26:18 00:18:57 00:05:00 00:40:05 00:03:21 00:18:57
56 Rafael Canavaci Barizon 1994 BRA 11393 01:26:34 00:16:55 00:06:16 00:35:07 00:03:30 00:24:48
DNF Totila Menezes 1993 BRA 11395 DNF 00:11:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE, Sarah Taylor/GBR. Race Referee: Leslie Buchanan/CAN, Frank Stapleton/AUS. Competition Jury: Thanos Nikopoulos/GRE, Barry Siff/USA, Christie Brouwe/NED. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (1 lap), Run 5 km (1 lap). Water temperature 16.0ºC. Air Temperature 11.8ºC. Wetsuits allowed.