Results: 2017 ITU World Triathlon Grand Final Rotterdam | 65-69 Male AG Sprint
Rotterdam, Netherlands • 17 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Roland Käshammer 1952 GER 10456 01:17:52 00:13:55 00:06:01 00:35:33 00:02:30 00:19:55
2 Rene Grou 1952 FRA 10442 01:19:57 00:14:33 00:05:14 00:36:31 00:02:14 00:21:27
3 Rick Kozlowski 1952 USA 10423 01:20:58 00:11:40 00:06:02 00:37:45 00:03:08 00:22:25
4 Jonathan Reik 1952 USA 10425 01:21:03 00:13:59 00:05:40 00:37:40 00:02:10 00:21:37
5 David Jenkin 1952 CAN 10439 01:21:08 00:13:53 00:04:57 00:36:40 00:02:11 00:23:30
6 Frits Riemersma 1951 NED 10418 01:21:28 00:15:52 00:04:58 00:36:26 00:02:01 00:22:13
7 Stephen Williams 1952 GBR 10453 01:21:56 00:14:40 00:05:05 00:37:04 00:02:07 00:23:02
8 Darrell Simpkins 1950 USA 10421 01:22:10 00:14:54 00:05:17 00:36:08 00:02:24 00:23:30
9 David Hargreaves 1952 GBR 10451 01:22:36 00:15:05 00:05:45 00:36:27 00:02:31 00:22:51
10 Graham Le Good 1952 GBR 10455 01:23:01 00:15:35 00:05:52 00:38:49 00:02:02 00:20:45
11 Charles Russell 1952 IRL 10458 01:25:28 00:15:54 00:05:08 00:40:14 00:02:15 00:21:59
12 Rob Holtkamp 1951 NED 10463 01:25:56 00:16:47 00:06:33 00:38:10 00:02:34 00:21:54
13 Ted Hamilton 1949 GBR 10445 01:25:57 00:14:39 00:05:21 00:40:19 00:02:37 00:23:03
14 Jay Robertson 1952 GBR 10447 01:25:58 00:16:38 00:05:12 00:39:49 00:02:27 00:21:54
15 Edward Smith 1952 USA 10424 01:26:28 00:13:34 00:05:53 00:39:57 00:02:46 00:24:19
16 Jim Sumara 1951 USA 10433 01:26:46 00:15:37 00:05:45 00:38:50 00:02:09 00:24:27
17 Steve Polley 1949 USA 10429 01:27:06 00:15:13 00:06:07 00:40:22 00:01:56 00:23:30
18 Rod Rose 1952 AUS 10434 01:27:15 00:16:41 00:05:31 00:39:22 00:02:24 00:23:20
19 Duane Amato 1950 USA 10430 01:27:19 00:16:42 00:05:59 00:38:56 00:02:18 00:23:26
20 Michael Wills 1948 GBR 10446 01:27:35 00:15:58 00:06:26 00:39:10 00:02:33 00:23:30
21 Jose Enrique Margaona Garcia Benitez 1952 MEX 10462 01:27:52 00:14:33 00:05:58 00:39:45 00:03:17 00:24:21
22 Cal Parsons 1950 USA 10426 01:28:23 00:15:45 00:05:53 00:40:06 00:02:04 00:24:37
23 Andrew Rennie 1949 GBR 10452 01:28:48 00:18:26 00:06:03 00:39:40 00:03:14 00:21:27
24 Philip Kidd 1952 GBR 10454 01:29:45 00:17:31 00:05:51 00:42:00 00:02:26 00:22:00
25 Don Edgecombe 1952 CAN 10438 01:30:59 00:15:54 00:06:16 00:41:20 00:05:00 00:22:31
26 Alain Fauque 1951 FRA 10443 01:32:09 00:17:03 00:06:57 00:40:14 00:03:18 00:24:39
27 Mike Hartley 1950 GBR 10450 01:32:13 00:16:45 00:05:55 00:41:36 00:02:57 00:25:03
28 Christian Jacquesson 1948 FRA 10441 01:33:19 00:15:53 00:06:12 00:41:36 00:02:56 00:26:44
29 Paudie Murphy 1952 IRL 10459 01:33:56 00:17:56 00:07:09 00:38:57 00:02:48 00:27:08
30 Ruud Klaare 1950 NED 10416 01:34:40 00:16:27 00:06:45 00:40:50 00:04:04 00:26:36
31 Len Joy 1951 USA 10428 01:35:16 00:17:45 00:08:31 00:43:37 00:02:52 00:22:33
32 Bill Mccarthy 1949 USA 10432 01:35:18 00:17:11 00:09:45 00:40:57 00:03:12 00:24:15
33 Craig Tuttle 1952 USA 10419 01:36:07 00:17:30 00:07:02 00:39:33 00:03:38 00:28:25
34 Greg Lebeter 1951 AUS 10436 01:36:36 00:17:06 00:06:53 00:40:04 00:02:52 00:29:42
35 David Girling 1949 GBR 10449 01:37:00 00:15:23 00:06:31 00:45:09 00:04:45 00:25:14
36 John Nevin 1950 GBR 10448 01:37:42 00:19:58 00:06:36 00:43:14 00:02:27 00:25:28
37 James Mcginnis 1951 USA 10427 01:37:56 00:14:35 00:05:46 00:46:26 00:04:07 00:27:04
38 Helmut Neuhaus 1948 GER 10457 01:38:35 00:18:21 00:06:13 00:42:24 00:02:49 00:28:50
39 Richard Widman 1948 USA 10422 01:39:48 00:16:10 00:07:12 00:42:56 00:05:04 00:28:29
40 Richard Kniaziew 1950 CAN 10440 01:40:24 00:19:38 00:05:00 00:42:28 00:03:14 00:30:06
41 John Yost 1952 USA 10431 01:47:51 00:16:59 00:10:00 00:48:04 00:04:15 00:28:35
42 Peter Mathews 1950 AUS 10437 01:48:58 00:18:13 00:09:09 00:47:00 00:04:32 00:30:07
43 Jaime Lopez Taboada 1952 MEX 10461 01:53:40 00:23:59 00:08:30 00:46:39 00:02:48 00:31:46
44 Timothy Mulloy 1950 USA 10420 01:55:57 00:18:15 00:07:48 00:46:11 00:03:28 00:40:16
45 Stephen Dalziel 1950 AUS 10435 02:18:58 00:20:17 00:12:18 00:56:18 00:05:57 00:44:09
DNF Michael Dunne 1950 GBR 10444 DNF 00:14:45 00:05:06 00:35:37 00:04:22 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Sarah Taylor/GBR.
Race Referees: Leslie Buchanan/CAN, Frank Stapleton/AUS.
Competition Jury:  Thanos Nikopoulos/GRE, Barry Siff/USA, Christie Brouwe/NED.
Distances: Swim 750 (1 lap), Bike 20 km (1 lap), Run 5 km (1 lap)
Water Temperature 16.0ºC, Air Temperature 11.8ºC. Wetsuits allowed