Results: 2017 ITU World Triathlon Grand Final Rotterdam | 18-19 Male AG
Rotterdam, Netherlands • 17 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Daniel Whitburn 1999 NZL 20002 02:02:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
2 Shea Mielke 1999 USA 20007 02:05:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
3 Konor Sacks 1998 USA 20008 02:07:07 00:18:55 00:04:47 01:02:58 00:01:41 00:38:46
4 Tom Whelan 1999 GBR 20019 02:07:22 00:19:59 00:04:03 01:01:41 00:01:39 00:40:02
5 Liévin Crefcoeur 1999 BEL 20014 02:07:30 00:21:15 00:04:21 01:02:51 00:01:34 00:37:32
6 Nicholas Seeber 1998 USA 20011 02:08:30 00:22:26 00:05:10 01:03:25 00:01:43 00:35:48
7 Henry Parry 1998 GBR 20020 02:08:36 00:21:15 00:04:58 01:04:06 00:01:31 00:36:49
8 Malcolm Davis 1999 USA 20003 02:09:03 00:21:06 00:04:26 01:03:08 00:01:31 00:38:54
9 Sebastian Rivera Del Hierro 1998 MEX 20027 02:09:12 00:21:08 00:04:28 01:03:10 00:05:09 00:35:19
10 Julian Pellmann 1999 USA 20009 02:09:25 00:25:13 00:04:00 01:02:45 00:01:41 00:35:47
11 Thiago Canabrava 1999 BRA 20015 02:09:58 00:23:18 00:04:22 01:03:43 00:01:48 00:36:48
12 Alexander Geiersbach 1998 USA 20005 02:11:16 00:19:31 00:04:25 01:09:52 00:01:44 00:35:46
13 Aidan Fuller 1998 AUS 20012 02:11:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
14 Brigham Andersen 1998 USA 20006 02:12:13 00:23:51 00:04:49 01:04:37 00:01:44 00:37:14
15 Brendon Wain 1998 GBR 20023 02:12:19 00:22:42 00:16:22 01:05:12 00:01:34 00:37:30
16 Koulie Athens-Hunsberger 1998 CAN 20016 02:15:13 00:24:10 00:05:05 01:05:06 00:01:49 00:39:06
17 Yitse Lemmens 1998 BEL 20013 02:16:22 00:23:58 00:05:07 01:03:45 00:01:51 00:41:44
18 Taro Okamura 1998 JPN 20025 02:17:32 00:23:48 00:04:24 01:07:48 00:01:50 00:39:44
19 Che Heard 1998 GBR 20024 02:17:52 00:21:20 00:05:19 01:08:45 00:01:44 00:40:46
20 Ryan Earthman 1999 USA 20004 02:22:04 00:21:17 00:04:45 01:04:00 00:02:40 00:49:24
21 Michiel De Vries 1998 NED 20001 02:22:31 00:26:02 00:05:59 01:05:17 00:02:02 00:43:14
22 Ryan Figgett 1998 GBR 20022 02:26:09 00:23:30 00:05:07 01:10:41 00:01:47 00:45:07
23 Oliver Knight 1998 GBR 20021 02:30:28 00:30:39 00:06:14 01:05:34 00:02:56 00:45:08
24 Danny Beck 1998 GBR 20018 02:30:57 00:27:24 00:05:30 01:14:29 00:02:02 00:41:34
25 Nathan Buchweitz 1999 USA 20010 02:34:29 00:24:28 00:07:42 01:16:44 00:01:58 00:43:38
26 Rentaro Ogura 1999 JPN 20026 02:37:49 00:21:21 00:05:03 01:07:57 00:01:52 01:01:38
27 James Odendaal 1998 GBR 20017 02:39:27 00:20:37 00:04:13 01:35:40 00:01:33 00:37:27
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE, Sarah Taylor/GBR. Race Referee: Leslie Buchanan/CAN, Frank Stapleton/AUS. Competition Jury: Thanos Nikopoulos/GRE, Barry Siff/USA, Christie Brouwe/NED. Distances: Swim 1500 m (1 lap), Bike 40 km (2 laps), Run 10 km (2 laps). Water temperature 16.0ºC. Air Temperature 11.8ºC. Wetsuits allowed.