Results: 2017 ITU World Triathlon Grand Final Rotterdam | 65-69 Female AG
Rotterdam, Netherlands • 17 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Patricia Bell 1952 GBR 21294 02:38:16 00:29:54 00:06:13 01:11:19 00:02:43 00:48:10
2 Sue Bathgate 1948 GBR 21295 02:49:32 00:31:17 00:07:32 01:16:29 00:02:37 00:51:40
3 Louise Atkinson Clark 1950 CAN 21289 02:52:08 00:33:21 00:09:26 01:14:59 00:04:10 00:50:15
4 Inge Stettner 1948 GER 21296 02:53:26 00:32:17 00:08:03 01:17:57 00:02:38 00:52:33
5 Penny Hearn 1952 AUS 21288 02:54:19 00:29:44 00:06:44 01:20:29 00:02:58 00:54:26
6 Shigeyo Muneta 1951 JPN 21299 02:59:12 00:29:35 00:10:39 01:21:17 00:03:24 00:54:20
7 Cande Olsen 1950 USA 21285 02:59:48 00:32:48 00:08:38 01:21:32 00:03:20 00:53:31
8 Sandra Rinderer 1952 USA 21282 03:04:12 00:34:01 00:08:38 01:22:34 00:04:48 00:54:13
9 Fran Trees 1952 USA 21276 03:04:14 00:34:32 00:08:19 01:23:31 00:03:41 00:54:14
10 Gertie Jensen 1948 DEN 21291 03:04:42 00:32:01 00:08:58 01:22:08 00:03:34 00:58:03
11 Liz Campbell 1952 CAN 21290 03:05:11 00:30:34 00:08:14 01:28:31 00:03:15 00:54:40
12 Mary Hager 1948 USA 21280 03:05:37 00:30:03 00:08:52 01:22:57 00:03:39 01:00:08
13 Jan Schellhammer 1952 USA 21283 03:07:17 00:30:42 00:10:50 01:27:13 00:05:09 00:53:26
14 Angela Besnard 1950 AUS 21287 03:08:24 00:29:44 00:06:50 01:23:33 00:04:47 01:03:32
15 Sunny Mckee 1949 USA 21278 03:11:12 00:34:27 00:09:17 01:21:28 00:04:01 01:02:00
16 Marion Traeger 1952 GER 21297 03:13:14 00:35:15 00:13:29 01:31:27 00:03:45 00:49:20
17 Linda Clarkson 1948 USA 21284 03:15:20 00:35:19 00:08:09 01:28:12 00:04:04 00:59:38
18 Yvonne Hijdra Boonenburg 1952 NED 21272 03:17:35 00:36:01 00:09:37 01:24:25 00:05:31 01:02:03
19 Anne Fish 1948 GBR 21293 03:19:20 00:36:37 00:09:24 01:26:36 00:03:19 01:03:25
20 Suzanne Mink 1952 USA 21275 03:19:51 00:32:40 00:11:07 01:26:27 00:05:32 01:04:08
21 Elly Van Der Zijden Hollak 1952 NED 21273 03:20:42 00:34:46 00:10:55 01:26:15 00:05:15 01:03:33
22 Shirley Jean Rolston 1949 NZL 21274 03:21:10 00:35:14 00:10:12 01:24:34 00:03:56 01:07:16
23 Graciela Saenz Espinosa 1952 MEX 21300 03:25:14 00:39:09 00:10:27 01:31:18 00:03:28 01:00:54
24 Paula North 1952 USA 21279 03:29:25 00:34:25 00:09:58 01:40:53 00:04:07 01:00:04
25 Elizabeth Upsall 1952 USA 21286 03:31:03 00:34:32 00:12:24 01:33:38 00:04:50 01:05:40
26 Karrie Fox 1951 GBR 21292 03:31:27 00:36:59 00:09:19 01:34:48 00:03:35 01:06:47
27 Leslie Eden 1950 USA 21277 03:40:07 00:32:32 00:16:28 01:32:29 00:05:35 01:13:06
28 Barbara Kostner 1948 USA 21281 03:43:38 00:40:14 00:11:27 01:26:48 00:03:24 01:21:48
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE, Sarah Taylor/GBR. Race Referee: Leslie Buchanan/CAN, Frank Stapleton/AUS. Competition Jury: Thanos Nikopoulos/GRE, Barry Siff/USA, Christie Brouwe/NED. Distances: Swim 1500 m (1 lap), Bike 40 km (2 laps), Run 10 km (2 laps). Water temperature 16.0ºC. Air Temperature 11.8ºC. Wetsuits allowed.